Dzień Poinsecji, Gwiazdy Betlejemskiej przypada na 12 grudnia. Jest to roślina, która nierozerwalnie kojarzy się nam ze świętami Bożego Narodzenia. Staje się dekoracją naszych mieszkań, stołów i okien. Kształt ich wybarwionych przylistków przypominają gwiazdę. 
12 grudnia dzień Poinsecji
Czerwona poinsecja
12 grudnia dzień poinsecji

Czemu akurat 12 grudzień jest dniem poinsecji? Tego dnia zmarł Joela Poinsetta amator botanik ( zawodowo był ambasadorem USA w Meksyku), który przywiózł gwiazdę betlejemską do USA. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa rośliny. Na cześć Joela Poinsetta amerykański Kongres w połowie XIX wieku ustanowił 12 grudnia dniem Poinsecji.

12 grudnia dzień Poinsecji
12 grudnia dzień Poinsecji

Choć jesteśmy najbardziej przywiązani do poinsecji czerwonego koloru w ofercie spotykamy też inne kolory. Różne odcienie czerwieni, różu, kremowe, łososiowe  czy żółte. Rośliny te pięknie prezentują się w naszych mieszkaniach. Mogą stać się dekoracją w firmie na recepcji, w domu na stole, uzupełnieniem stroików świątecznych.

12 grudnia dzień Poinsecji
12 grudnia Dzień Poinsecji
12 grudnia dzień poinsecji

W sprzedaży producenci w jednej doniczce umieszczają sadzonki roślin wytwarzających różne kolory przylistków. Jeżeli chcecie kupić poinsecję a obawiacie się czy uda Wam się z nią poradzić, odsyłam Was do tekstu gdzie znajdziecie wskazówki o uprawie POISENCJI.

12 grudnia dzień Poinsecji
12 grudnia dzień Poinsecji

Zawsze trzeba przypominać i wielokrotnie powtarzać dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt:

!!!UWAGA!!!

Gwiazda betlejemska jest trująca. Roślina wytwarza biały, ostry i trujący sok mleczny (zawiera kwas euforbinowy, euforbinę, związki cyjanogenne), który może spowodować zapalenia skóry, pęcherze i owrzodzenia, a sok niektórych gatunków po dostaniu się do oka może powodować czasową ślepotę. Dla tego zwracajcie dużą uwagę na dzieci i zwierzęta, które mają kontakt z rośliną.

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz