12 grudnia Dzień Poinsecji Gwiazdy Betlejemskiej

Dzień Poinsecji, Gwiazdy Betlejemskiej przypada na 12 grudnia. Jest to roślina, która nierozerwalnie kojarzy się nam ze świętami Bożego Narodzenia. Staje się dekoracją naszych mieszkań, stołów i okien. Kształt ich wybarwionych przylistków przypominają gwiazdę. 
12 grudnia dzień Poinsecji
Czerwona poinsecja
12 grudnia dzień poinsecji

Czemu akurat 12 grudzień jest dniem poinsecji? Tego dnia zmarł Joela Poinsetta amator botanik ( zawodowo był ambasadorem USA w Meksyku), który przywiózł gwiazdę betlejemską do USA. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa rośliny. Na cześć Joela Poinsetta amerykański Kongres w połowie XIX wieku ustanowił 12 grudnia dniem Poinsecji.

12 grudnia dzień Poinsecji
12 grudnia dzień Poinsecji

Choć jesteśmy najbardziej przywiązani do poinsecji czerwonego koloru w ofercie spotykamy też inne kolory. Różne odcienie czerwieni, różu, kremowe, łososiowe  czy żółte. Rośliny te pięknie prezentują się w naszych mieszkaniach. Mogą stać się dekoracją w firmie na recepcji, w domu na stole, uzupełnieniem stroików świątecznych.

12 grudnia dzień Poinsecji
12 grudnia Dzień Poinsecji
12 grudnia dzień poinsecji

W sprzedaży producenci w jednej doniczce umieszczają sadzonki roślin wytwarzających różne kolory przylistków. Jeżeli chcecie kupić poinsecję a obawiacie się czy uda Wam się z nią poradzić, odsyłam Was do tekstu gdzie znajdziecie wskazówki o uprawie POISENCJI.

12 grudnia dzień Poinsecji
12 grudnia dzień Poinsecji

Zawsze trzeba przypominać i wielokrotnie powtarzać dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt:

!!!UWAGA!!!

Gwiazda betlejemska jest trująca. Roślina wytwarza biały, ostry i trujący sok mleczny (zawiera kwas euforbinowy, euforbinę, związki cyjanogenne), który może spowodować zapalenia skóry, pęcherze i owrzodzenia, a sok niektórych gatunków po dostaniu się do oka może powodować czasową ślepotę. Dla tego zwracajcie dużą uwagę na dzieci i zwierzęta, które mają kontakt z rośliną.

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz