Nie mogłem się doczekać, aż usiądę do komputera i zacznę stukać w klawiaturę, aby opisać najważniejsze dla mnie wydarzenie, towarzyszące odbywającym się w dniach od 2 do 4 marca 2017 roku Międzynarodowym Targom Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu „Gardenia” w Poznaniu. Wydarzenie, które mam na myśli, to  5. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych!
5. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych
5. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych
5. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych

Organizacja tego spotkania to niezwykle duże przedsięwzięcie logistyczne, wymagające bardzo dużych nakładów pracy i czasu, zaangażowania w różne przedsięwzięcia, zapewnienia i wyprodukowania materiałów dla uczestników – to wszystko odbyło się dzięki wsparciu Sponsora Głównego – firmy PNOS – i Sponsora – firmy Plantpol – którzy zrozumieli, jaki potencjał tkwi w naszych spotkaniach i zdecydowali się na dołączenie do projektu. Ogromne i nieocenione wsparcie medialne zawdzięczamy dobrze wszystkim znanym wydawnictwom  – Biznes Ogrodniczy, Garden&Trends, Przepis na Ogród, Zielony Ogródek oraz polskiej edycji magazynu Gardeners’ World. Tu nie sposób nie wspomnieć o samych targach Gardenia, które od pierwszego spotkania ZAWSZE nas wspierają i pomagają na każdym kroku! Teraz, gdy oficjalną część mamy za sobą, mogę napisać coś więcej: co było, kto był i co się działo.

Piątek: dzień pierwszy

DZIEŃ PIERWSZY rozpoczął się od przyznania i wręczenia Nagród Blogerów Ogrodniczych dla najlepszych stoisk wystawienniczych. Pomysł na wręczanie nagród przed rozpoczęciem naszego spotkania wypłynął od Cezarego i Darka z bloga miejski ogrodnik – dzięki chłopaki! Chodziło o to, by zarówno zwiedzający, jak i firmy widzieli, że takie nagrody są przyznawane i aby nie ustępowali w staraniach o dbanie o swoje stoiska. W końcu prawda jest taka, że firmy biorą udział w MIĘDZYNARODOWYCH targach – prezentują swój asortyment, pokazują co mają do zaoferowania konsumentom – a to odzwierciedla ich stosunek do klientów… Brak przywiązania wagi do szczegółów często jest równoznaczny z podejściem w sprawach biznesowych i kultury firmy. Może ktoś nie zgodzi się z moją opinią, ale dla mnie jest to bardzo istotne!

5. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych
5. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych
Wręczenie Nagród Blogerów Ogrodniczych

Wszystko odbyło się jeszcze przed rozpoczęciem naszego spotkania i muszę przyznać, że tak dużych emocji przy głosowaniu jeszcze nie było! Ten kto był, wie doskonale, że obrady były burzliwe, ale ostatecznie udało się osiągnąć kompromis, dzięki czemu mam przyjemność ogłosić, że prestiżowe nagrody powędrowały do:

Brąz – Szkółka Fryszkowscy

5. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych

Srebro – Cyrzan
Złoto – Vitroflora

Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję! Cieszę się, że podnosicie prestiż targów, prezentując najwyższy poziom, jaki jest możliwy! Życzę sobie i Wam, abyście po stanięciu na podium nie ustawali w dążeniu do osiągania jeszcze lepszych efektów.

Dzień pierwszy: prelekcje i dyskusje
tomasz ciesielski bankfoto

Po wręczeniu nagród mogliśmy już oficjalnie otworzyć 5. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych w Poznaniu. Niektórzy śmiali się ze mnie, że byłem zdenerwowany i jak co roku miałem tę samą „gadkę”, ale to święta prawda, że nerwy mnie zjadają, gdy zależy mi na tym, aby wszystko wypadło jak najlepiej i żeby każdy był zadowolony. Z tego powodu w tym roku postarałem się zmienić formułę na bardziej interaktywną, abyście mieli możliwość ze sobą porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i opiniami. Jako pierwszego powitaliśmy Tomka Ciesielskiego, który miał za zadanie wciągnąć uczestników w rozmowę o fotografii, podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Doskonale znacie Tomka i wiecie, że posiada ogromną wiedzę, a także to, że od samego początku wspiera nasze spotkania, za co bardzo dziękuję! Tomku, wielkie brawa! Wierzę, że teraz każdy bloger będzie wiedział, co musi poprawić w swoim warsztacie, aby być jeszcze lepszym!

Spotkania z przedstawicielami PNOS i Plantpol
PNOS

Po zakończeniu czasu antenowego Tomka przyszła kolej na prelekcję gościa, zaproszonego przez Sponsora Głównego – firmę PNOS. Pan Cezary Pruc opowiadał o tradycjach i doświadczeniu w ziołolecznictwie Zakonu braci Bonifratrów. Temat ważny i bliski każdej osobie, ceniącej odejście od nadmiernego używania antybiotyków i lekarstw. Po zakończeniu prelekcji został rozstrzygnięty konkurs, zorganizowany przez Sponsora Głównego. Nagrodą były 4 vouchery wartości 500 zł każdy na zakupy w sklepie internetowym. Z tego miejsca gratuluję laureatkom – Leonarda Dąbrowska z bloga blog Leonardy, Magdalena Sobolewska-Bereza z bloga „Barwy Ogrodu”, Katarzyna Kilińska z bloga „Pisane Kwiatami” i Magdalena Mateuszów z bloga Gardenica! Zachęcam Was do zapoznania się z wybranymi tekstami!

Po wręczeniu nagród i chwili odprężenia przyszła pora na Sponsora – (nieświadomie zarymowałem ;-). Paweł Marcinkowski z firmy Plantpol opowiedział o „Roślinach wartych uwagi – o nowościach roślinnych i ich pielęgnacji”. Dodatkowo zaprosił wszystkich uczestników do darmowego testowania produkowanych przez nich roślin, a także do wzięcia udziału w organizowanych Dniach Otwartych w Zaborzu, podczas których można poznać najlepsze odmiany roślin na balkony, tarasy i do ogrodu.

…i kolejna prelekcja i dyskusja!

Magda Sobolewska-BerezaKolejnym punktem w programie była wspomniana już wcześniej Magda Sobolewska-Bereza. Tu chyba się rozpłynę! Magda swoim urokiem osobistym i talentem krasomówczym wciągnęła ludzi do dyskusji. Zachęciła ich do refleksji na temat blogowania. Zadawała pytania, odpowiadała, moderowała dyskusję! Powiem jedno – Magda! Wielkie dzięki i choć miłość wyznałem już komuś innemu, to serce mam pojemne i znalazło się w nim miejsce także dla Ciebie – ot co! 😉

 

Na sam koniec odbyło się losowanie wizytówek – do wygrania były katalogi roślin, które nas, blogerów wspierają w codziennej pracy. Po tym miłym akcencie siedzieliśmy jeszcze i rozmawialiśmy na sali. Wieczorem natomiast odbyło się spotkanie integracyjne w @zielona weranda – i tu znowu ukłon do chłopaków: Cezar i Darek – dzięki za polecenie tego miejsca! Co tu dużo pisać – piękne miejsce, zakulisowe rozmowy i pyszne jedzenie. Tu dziękuję także Wam, ze mimo zmęczenia chcieliście przyjść. Drogi Czytelniku – jeśli chcesz wiedzieć, jak takie spotkania wyglądają, zakładaj bloga i dołącz do naszej grupy! 😉

zielona weranda

Sobota: dzień drugi

DZIEŃ DRUGI obfitował w emocje! Zarówno te dobre, jak i te inne 😉 Oj tak! Na spokojnie rozpoczęła Ania Warlich ze swoim kreatywnym warsztatem, mającym na celu stworzenie bloga idealnego. Na warsztat obowiązywały zapisy i tylko osoby, które wcześniej się zapisały, mogły wziąć w nim udział. Powiem tylko, że uczestnicy pracowali w grupach i niezwykle mnie cieszy, że warsztaty i prowadząca zebrali tak dobre opinie – to jak miód na moje serce! Aniu, choć nie jest to dla mnie zaskoczenie, to potwierdziłaś, że jesteś THE BEST!

Anna Warlich strefa dialogu

Jako ostatni, o „Roli stron internetowych – przekazie, misji, informacji” opowiadał Bogdan Stasiak. Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu moment oceniania stron blogowych – moim zdaniem tego będzie potrzeba więcej. Wiemy, gdzie panuje nieład, a gdzie jest porządek, niech to doda nam skrzydeł 😉 Zgodnie z deklaracją Bogdana – jeśli macie do niego jakiekolwiek pytania, chcecie się poradzić, to piszcie do niego i zalewajcie go całą masą pytań 😉

Na sam koniec spotkania odbyło się ponownie losowanie wizytówek i tu też chciałbym pogratulować laureatom!

Refleksje

Ze spotkania na spotkanie przybywa nowych osób, które zdecydowały się rozpocząć swoją przygodę z klawiaturą – opisują swoje doświadczenia na blogach i na FB, administrują grupami dyskusyjnymi i chcą coś zmienić u siebie, a także wzajemnie się poznać. Z tego powodu warto starać się i organizować nasze spotkania, bo gołym okiem widać, że jest to potrzebne naszemu środowisku! Tym samym okiem widać zróżnicowanie pomiędzy nami blogerami – różnimy się punktem widzenia, koncentrujemy się na różnych rzeczach, przywiązujemy wagę do czegoś innego, komunikujemy się w różny sposób z naszymi czytelnikami i mimo tego, jest jedno co nas łączy – szacunek do naszego czytelnika, który siedzi po drugiej stronie monitora i podąża za tym, co piszemy. Z tego powodu ważne jest przywiązywanie wagi do rzetelności przekazywanej wiedzy, rozwijanie swoich pasji i warsztatu, aby stawać się coraz lepszym! Dziękuję, że to robicie i że się staracie!

Grunt to nie stać w miejscu

blog ogrodniczyChoć już o tym mówiłem, to powtórzę to jeszcze raz. Widzę, jaka zmiana nastąpiła od naszego pierwszego spotkania aż do dziś! To, jak się rozwijacie, jak rośnie świadomość blogera ogrodniczego, jak zmienia się stosunek firmy do nas i jak piękne perspektywy rozpościerają się przed każdym z Was! Podczas tegorocznego spotkania poznałem nowe osoby, których wcześniej nie znałem. Pojawiły się także osoby, które dopiero rozpoczęły przygodę z blogowaniem. Serce rośnie, blog ogrodniczykiedy widzę, że nasza rodzina powiększa się i rośnie w siłę! Mam do Was prośbę – bądźcie konsekwentni i cierpliwi, a gwarantuję, że osiągniecie sukces na miarę swoich oczekiwań albo jeszcze większy! Bo jesteście dowodem na to, że Wasze blogi są wyjątkowe i jeśli tylko w to sami uwierzycie, to każdy poczuje od Was dokładnie tę energię, co przełoży się na sukces! Doszły do mnie głosy, że projekt SBO bardzo się rozwinął – ale to ma miejsce dzięki Waszemu zaangażowaniu. Dzięki radom, konstruktywnej krytyce. Staram się wyciągać od Was maksymalnie dużo, ale dawać również tyle samo od siebie, aby równowaga pomiędzy dobrą i złą stroną mocy została zachowana – zupełnie jak w „Gwiezdnych wojnach”! Co mogę dodać? Proszę Was o każdą radę, o wskazanie co można poprawić i ulepszyć, abyście mogli korzystać maksymalnie z naszych spotkań!

 

Jakie plany na przyszłość?

Podczas spotkania zapowiedziałem kolejną, 6. edycję SBO, która odbędzie się podczas Wystawy Zieleń to Życie w Warszawie w terminie 1-2 września. Teraz pozostaje nam już tylko w kwietniu przystąpić do organizacji, aby ze wszystkim zdążyć i nie zostawić niczego na ostatni moment!

Na sam koniec, jako wisienka na torcie, pozostała niezwykle ważna osoba, „szara eminencja” SBO Michał Hudzikowski, dzięki którego pomocy, to co miało miejsce, zaszło tak daleko. Jego cenne rady, zaangażowanie, pomoc była nieoceniona – to najlepszy koordynator, manager, kierownik jakiego znam! Michu – dziękuję!

Michał Hudzikowski

Do zobaczenia w Warszawie!

Niech moc będzie z Wami!

– Ralacje ze spotkania znajdziecie u moich kolegów i koleżanek – Bożka – zielona bombonierka, Iwona – elficki zakątek, Andrzej – Zimozielony ogród, Weronika – werXwer, Darek&Cesar – Miejski ogrodnik, Ania – Brzezina moja, Piotrek – fifty shader of green.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

Twój komentarz