8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia już po raz trzeci w ponad 50 placówkach przyrodniczych w całej Polsce – ogrodach botanicznych, parkach narodowych i krajobrazowych obchodzony jest WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ.

Od kilku lat w mediach słyszy się głosy, które mówią o masowym wymieraniu całych rodzin pszczelich i pasiek… Teorie są różne. Obwiniane za to są firmy produkujące środki chemiczne jak i obwiniany jest roztocz – Varroa atakujący pszczoły. W sprawie zaistniałej sytuacji spotkałem się niedawno z firmą BAYER, która produkuje środki chemiczne. Rozmawiałem z nimi na temat pszczół, ich ochrony, łąk kwiatowych, środków chemicznych… Niedługo napiszę więcej na ten temat. Wracamy do pszczół;).

8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół
8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół

Dzisiejsze święto jest to wielki dzień, małego stworzenia, bez którego ziemia przestała by się „kręcić”. To dzięki małej pracowitej pszczółce świat zakwita. To ona podczas zbierania pyłku, zapyla kwiaty, które dzięki temu związują nasiona i mogą się dalej rozmnażać. Proszę sobie wyobrazić, co będzie kiedy rośliny przestaną nagle wydawać nasiona…ich liczba zacznie spadać…a co za tym idzie obniży się bioróżnorodność.

8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół

O ważnej roli pszczoły w życiu ludzi, przekonały się władze miasta. Świadczy o tym ich zaangażowanie w projekt związany z postawieniem na dachu Teatru Studio w Pałacu Kultury i Nauki 4 uli z roślinnością. W przenośnym, przyulowym ogródku  owady mają do dyspozycji sezonowe kwiaty: kocimiętkę, rozchodniki, w kilku, kwitnących kolejno po sobie odmianach oraz pachnące budleje i wrzosy.

8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół

Warszawa dopiero raczkuje w temacie zakładania pasiek na dachach. Szacuje się, że w Londynie znajduje się ponad 5000 pszczelich uli. W szczycie letniego sezonu, kiedy pszczele rodziny są najsilniejsze, w mieście tym mieszka 250 milionów pszczół – ludzi 30 razy mniej.

Londyn nie jest wyjątkiem – są miasta w których hodowla pszczoły miodnej jest czymś oczywistym i naturalnym. Chcę abyśmy mogli o Warszawie, ale docelowo o wszystkich większych Polskich miastach za kilka lat powiedzieć to samo co o Londynie – że jest realnie miejscem w którym na masową skale pomaga się przetrwać pszczole. Chciałbym móc powiedzieć także, że w Warszawie żyją setki osób, które są w to realnie zaangażowane. Myślę, że sukcesem do skutecznego promowania hodowli pszczoły jest stworzenie pomagającej sobie i uczącej wzajemnie społeczności i pewnego zaplecza technicznego nie osiągalnego często dla indywidualnego pasjonata. Zręby takie społeczności w Warszawie już istnieją – dodaje Wiktor Jędrzejewski z grupy Miejskie Pszczoły.

ule na dachu pałacu kultury

Partnerem projektu jest ogrodnicza firma Grąbczewscy, która wiosną dostarczyła na Plac Defilad pokaźne i cenione przez pszczoły oraz pszczelarzy lipy warszawskie i platany. Teraz firma zadbała o krzewy i byliny, które stanęły w sąsiedztwie pałacowych uli.

8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół

Należy wspomnieć, że w ramach pierwszej, tegorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego wybrano w sumie 30 projektów, które związane były z budową uli, pasiek i barci. Większość z nich określona została mianem „Domki dla skrzydlatych, pasiastych przyjaciół”. Dotychczas zrealizowanych zostało 28 z nich – powstało 780 domków dla pszczół, na które wydatkowanych zostało łącznie blisko 67 tysięcy złotych.

8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół

 

Tym jednym dniem chcemy przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem. Chcemy, aby święto odbywało się co roku 8 sierpnia i na stałe wpisało się w kalendarz ekologicznych świąt Polaków.

CO ZROBIĆ ABY POMÓC PSZCZOŁOM?

– Sadź w ogrodzie i na balkonie kwiaty i krzewy, chętnie odwiedzane przez pszczoły

– Używając środków chemicznych, stosuj się do zaleceń zawartych na opakowaniach!

KILKA CIEKAWOSTEK O PSZCZOŁACH:

– Spośród 100 roślin uprawianych, które dostarczają 90% światowej żywności, 70 jest zapylana przez pszczoły i inne owady.

– W jednym ulu w miesiącach letnich może znajdować się nawet 60tysięcy pszczół miodnych

– Długość życia robotnicy wynosi od 3 do 6 tygodni. Królowa może dożyć nawet do 4 lat!

– Aby wyprodukować pół kilograma miodu, pszczoły muszą odwiedzić około 2 milionów kwiatów!

Pszczoły miodne poszukują pożytku w promieniu 3-4km od ula. Dla człowieka oznaczałoby to podróż na odległość około 2 500km w celu znalezienia żywności.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

  1. Trzeba o nie dbać, bo niestety jest ich coraz mniej … u mnie na wsi ze względu na infekcje grzybicze oraz bakteryjne rok do roku ubywa ich nawet kilka procent …

  2. […] Lawenda w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Jak ją uprawiać? To najczęściej zadawane pytanie nowych włascicieli lawendy, którzy dali się uwieść jej zapachowi i urodzie kwiatów. Jej obecność z pewnością zapewni, że nasz ogród będzie odwiedzany przez motyle i pszczoły. Ma to o tyle duże znaczenie, że właśnie m.in dzięki tym owadom możemy jeść owoce i pozyskiwać nasiona cennych roślin. Na szczęście także i one mają swój Wielki Dzień Pszczół. […]

Twój komentarz