Bambus w ogrodzie

Dziś kilka słów o bambusie – roślinie egzotycznej, szybkorosnącej i jak się okazuje możliwej do uprawy w naszym klimacie. Tylko co my o nim wiemy? nie za dużo;(. Praktycznie nie stosujemy go, a w ofercie znajdujemy go uuuuuu… mega rzadko.

Szukałem informacji na temat bambusa do ogrodu dla klienta. Nie mogłem nic znaleźć i natrafiłem na stronę BambusowySenktóra jest poświęcona bambusowi. Strasznie się zakręciłem na punkcie tych roślin. W głowie pojawiło mi się masa pomysłów. Posadzę je tu i tam i u tego i u tamtego! Ale jak to zrobić jeżeli moja wiedza na ich temat jest znikoma? Nad głową pojawiła mi się piłeczka jak w pomysłowym Dobromirze i EUREKA – Zapytam się kogoś kto wie! Kto ma doświadczenie. No więc też to zrobiłem. Odpaliłem maila, facebooka i napisałem do Sylwi Hennek z serią pytań…

bambusy-zoo-opole
Bambusy w Opolskim ZOO
Bambus w ogrodzie to jeden z coraz bardziej popularnych trendów ogrodniczych. Szczególnie jako szybko rosnący ekran widokowy może być rośliną, która będzie ekscytującą alternatywą dla tuj i iglaków. Nie prezentuje się tak sztywno jak mocno przycinane żywopłoty. Dzięki przewiewnemu, delikatnemu pokrojowi dodaje przestrzeni także mniejszym ogrodom. Drobne liście bambusów łapią wiatr i cicho szumią. Są ciągle w ruchu, co daje im unikatowy wygląd.
Bambus to nie drzewo ani krzew! Botanicznie bambus jest TRAWĄ

Należy do tej samej rodziny co pszenica czy kukurydza. Dlatego nawet jeśli mamy na myśli dorastającą do 35 m wysokości roślinę, mówimy, że ma pędy, a nie pnie. Jeszcze jedna rzecz sprawia, że bambus jest wyjątkowy: już wychodząc z ziemi pęd ma swoją maksymalną grubość. Nie zwiększa swojej średnicy tak jak drzewa. Młody pęd rozwija się jak teleskop, który na czubku jest wąski, a rosnąc rozwija się z każdym segmentem. Mimo swojego egzotycznego pochodzenia w naszych warunkach bambus również czuje się dobrze. Wybór gatunków, które możemy uprawiać w ogrodzie albo w donicy jest duży – od wysokich bambusów drzewiastych, przez średnie bambusy kępowe, aż po okrywowe.

fylostachys-zlotobruzdowy-spectabilis-boguszyce
Fylostachys złotobruzdowy ‚Spectabilis’

Bambusy rosną szybko. Jeśli mają odpowiednie warunki co sezon mogą zyskiwać ok. ⅓ wysokości. Nowe pędy pojawiają się dwa razy do roku – na wiosnę i w mniejszej ilości jesienią. Kilka lat temu głośno było o kwitnieniu bambusów, ponieważ zazwyczaj jest to dla tych roślin tak duży wysiłek, że później obumierają. Nie musimy się jednak obawiać, ponieważ bambusy kwitną bardzo rzadko – co 80 do 120 lat. Bambusy do uprawy w Polsce mogą maksymalnie dorastać do 6-8 m. Zazwyczaj pozostają niższe, mierząc średnio 3-4 m. Bambusy ogrodowe możemy podzielić na trzy grupy, w zależności od tego jak się rozrastają, jaki mają pokrój i jaką osiągają wysokość.

fylostachys-zlotobruzdowy-spectabilis
Fylostachys złotobruzdowy ‚Spectabilis’
Bambusy drzewiaste – Phyllstachys

To takie, które najbardziej nam się kojarzą z bambusem – mają grube pędy w różnych kolorach, zielone liście i rozrastają się silnie, dlatego przy sadzeniu warto zamontować im barierę korzeniową. Te nadają się najbardziej na wysokie żywopłoty, ekrany widokowe, dorastają bowiem do 3-8 m. Mogą też być przycinane na wysokość. W każdym stanowisku będzie im dobrze, a szczególnie polecane są do pełnego słońca. Najwyższe okazy uzyskamy w miejscu osłoniętym od wiatru. Najbardziej sprawdzone w Polsce gatunki to fylostachys zlotobruzdowy i fylostachys Bisseta, który sprawdzi się w bardziej wietrznych stanowiskach. Ciekawe są też fylostachys dlugowieczny ‘Aureocaulis’ o wyjątkowo grubych pędach i czarny bambus o oryginalnych ciemnych pędach.

fargesia-muriel-bimbo
Fargesia muriel
Bambusy kępowe – Fargesia

Charakterystyczna dla nich jest burza soczyście zielonych liści. Większość fargesji najlepiej czuje się w miejscach półcienistych i cienistych, a jeśli posadzimy je przy oczku wodnym – odwdzięczą się piękną zielenią liści za zapewnienie wyższej wilgotności powietrza. Dorastają do 2-2,5 m wysokości i nie potrzebują bariery korzeniowej. Ich zaletą są również ładne pędy, które nie są tak grube jak u fylostachysów, ale za to maja bardzo ładne dekoracyjne osłonki łodygowe, z którymi świetnie kontrastują. W tej grupie znajdziemy bardzo ładny niski bambus dorastający tylko do 1-1,5 m – fargesia Muriel ‘Bimbo’, idealny do mniejszych ogródków. Do słońca również znajdziemy odpowiedni gatunek, jak fargesia rdzawa lub fargesia olbrzymia.

fargesia-muriel-jumbo
Fargesia muriel ‚Jumbo’
Bambusy okrywowe – Sasaella i Pleioblastus

Te można najlepiej opisać jako liściaste dywaniki. Uwielbiają przycinanie, dzięki któremu ładnie się zagęszczają. Bambusy okrywowe polecam szczególnie do ożywienia i rozjaśnienia cienistych zakątków ogrodu, np. pod drzewami.

Najlepsze bambusy do uprawy w Polsce

Na wysoki żywopłot, ekran widokowy i do donic (3-4 m):

– Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’ (Phyllostachys aureosulcata)

– Fylostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ (Phyllostachys aureosulcata)

– Fylostachys Bisseta (Phyllostahys bissetii)

fylostachys-zlotobruzdowy-spectabilis-2
Fylostachys złotobruzdowy ‚Spectabilis’
Do małego ogródka:

Fargesia Muriel ‘Bimbo’ (Fargesia murielae)

Sasaella Masamunego ‘Albostriata’ (Sasaella masamuneana)

Pleioblastus Fortunego ‘Variagata’ (Pleioblastus fortunei)

Na żywopłot do 2 m, przy oczku wodnym i do donic:

Fargesia rdzawa (Fargesia rufa)

Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta)

– Czerwony bambus (Fargesia jiuzhaigou )

plaiolast-fortunego-variegata
Plaiolast fortunego ‚Variegata’
Uprawa bambusów

Uprawa bambusów nie jest trudna. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego gatunku do naszego ogrodu czy też na taras lub balkon. Pod uwagę bierzemy stanowisko, rodzaj ziemi i mrozoodporność bambusów. W miejscach osłoniętych od silnego wiatru zimują lepiej, z drugiej strony mogą stanowić dobrą barierę przeciw wiatrowi.

Ziemia dla bambusów

może być przeciętną ziemią ogrodową o neutralnym lub lekko kwaśnym pH. Powinna być przepuszczalna, ponieważ jedyne czego bambusy nie znoszą to wody stojącej w korzeniach.

Sadzenie bambusów

od wiosny do późnego lata. W opolskim zoo bambusy sadzone pod koniec października 2008 roku do dziś mają są świetnie! Mają odpowiednie podłoże, a Wyspa Bolko, na której rosną jest dosyć dobrze osłonięta od silnych wiatrów. Przez pierwsze zimy bambusy dobrze jest okryć białą włókniną, a ziemię wokół nich obsypać korą lub liśćmi. Bambusy pozostają długo zimozielone, często dopiero około lutego tracą część liści, gdy zima staje się bardziej sucha i mroźna. Bambusy to silne rośliny i nawet, gdy nadziemna cześć zostanie uszkodzona przez mróz, jeśli bryła jest dobrze okryta – bambus odbije z korzenia. A gdy ziemia ociepli się wiosną możemy doświadczyć niezwykłego widoku, gdy z dnia na dzień młody bambus widocznie się wydłuży.  

Nawożenie bambusów

te orientalne trawy najlepiej zasilać na wiosnę nawozem do bambusów np. Compo lub nawozem do traw. Przed jesienią już ich nie nawozimy, aby zdążyły dobrze zdrewnieć przed nadejściem zimy.

Podlewanie bambusów

bambusy podlewamy umiarkowanie. Po ich posadzeniu ważne jest, aby ziemia nie wyschła całkowicie. Zimą także pamiętamy o nawadnianiu w dni, gdy nie ma silnego mrozu. Ponadto zimą dobrze jest otrzepać je po opadach śniegu, aby zmrożony nie połamał pędów swoim ciężarem. 

fylostachys-zlotobruzdowy-spectabilis-3
Fylostachys złotobruzdowy ‚Spectabilis’
Gdzie kupić bambusy?

Najlepiej u specjalisty. Dlaczego? Młode sadzonki są często bardzo podobne do siebie. Jeśli wiemy, jaki gatunek kupujemy – możemy mu zapewnić odpowiednie warunki i wiemy, czego się spodziewać – jak będzie wyglądać, jak wysoko rosnąć, czy potrzebuje bariery korzeniowej. Bambusy spotykane w centrach handlowych często nie mają podanej nazwy lub ważnej informacji o ekspansywności. Ponadto najlepiej kupować bambusy rozmnażane ręcznie. Takie sadzonki są dużo silniejsze od rozmnażanych metoda in vitro. Będą one wyglądały jak roślina-matka, będą też odporniejsze i silniejsze niż ich odpowiedniki z probówki. Jeżeli chcecie sadzonki babusów, skontaktujcie się z Sylwią – pokieruje Was do odpowiedniego miejsca;)

Sylwia Hennek

Sylwia, dziękuję za przygotowanie tekstu. Mam nadzieję, że w niedługim czasie szybko wykorzystam bambusy w swoich kolejnych realizacjach, bo ewidentnie się w nich zakochałem!

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz