Białe donice geometryczne

Kto nie marzy o pięknym wystroju wnętrza? Kto nie chce otaczać się ładnymi przedmiotami, które wywołują ludziach przypływ dobrych emocji i powodują, że czują się zrelaksowani i odpoczywają… Sam mam tendencje do rozpływanie się nad pięknymi przedmiotami i lubię się nimi otaczać. Zapewne ty także… Dla tego warto przywiązwać wagę do szczegółów.
Białe donice geometryczne
Białe donice geometryczne
Białe donice geometryczne w pracowni fryzjerskiej

W 2018 roku w Warszawie, Mariusz Gola otworzył nową pracownię fryzjerską przy ul. Nowolipki 27. Do uzupełnienia pięknego, niestandardowego wystroju wnętrza, brakowało tylko roślin. Własciciel pracowni poprosił o pomoc. Pierwsze co przyszło mi do głowy, to majestatyczne i wysokie palmy, które wprowadzą egzotyczny klimat. Każda klientka przychodząc do pracowni, może usiąść w wygodnych, energetycznych, żółtych fotelach i zaczekać w przyjaznej i miłej atmosferze.

Pierwszy raz mi się zdarzyło, że mam wątpliwości co mi się bardziej podoba. Czy piękne zielone palmy, czy może nowoczesne białe geometryczne donice wykonane z polietylenu. Co ważne, materiał ten jest odporny na warunki atmosferyczne, a także jst bezpieczne dla zwierząt i dla ludzi. Muszę przyznać, że  geometryczny kształt idealnie sprawdził się w przestronnym i nowoczesnym wnętrzu.

Jakie posadzić rośliny w donice geometryczne?

Ze względu na duże gabaryty donic mogą w nich zostać posadzone tylko okazałe gatunki. Osobiście rekomenduje tylko wysokie rośliny, które pozwolą zachować odpowiednie proporcje pomiędzy donicą a rośliną: idealny będzie wysoki fikus lirolistny, fikus sprężysty, dracena, polyscias, pachira, juka. A także duża i okazała monstera, która w ubiegłym roku święciła tryumfy na salonach. W tak pięknych donicach fantastycznie prezentują się wszystkie palmy, drzewa cytrusowe a także oliwki.

Porady ogrodnika
Białe donice geometryczne
Białe donice geometryczne

Korzystając z tego miejsca chciałbym dać Ci ważną wskazówkę. Tak duże donice o specjalnych kształtach nie mają dobranych podstawek. To oznacza że nie mają otworów odprowadzających nadmiaru wody. W związku z tym na dno koniecznie trzeba nasypać grubą warstwę keramzytu wysokości nawet 10-20 cm! To pozwoli w odpowiedni sposób zabezpieczyć korzenie przed przelaniem i gniciem.

Przy tak obszernych donicach podlewanie także nie musi być zbyt częste. W przypadku niektórych gatunków wystarczy nawet raz na dwa a w chłodniejszych pomieszczeniach na 3 tygodnie. Oczywiście należy sprawdzać stan wilgotności podłoża ręką.  Pamiętajcie także, aby obserwować rośliny. Zazwyczaj kiedy roślinie żółkną liście, są po prostu przelewane. Także czernienie liści może być spowodowane przelaniem i wdaniem się chorób grzybowych. Kiedy końcówki liści brązowieją, oznacza to zbyt niską wilgotności gleby lub powietrza.

Białe donice geometryczne
Białe donice geometryczne
Pielęgnacja roślin w dużych donicach

Białe donice geometryczne Pielęgnacja roślin w takich donicach nie różni się od pielęgnacji roślin na parapetach. W sezonie regularnie nawozimy je nawozem do roślin ozdobnych z liści zgodnie z zaleceniami producenta.

Pamiętajcie, że donica jest opakowaniem rośliny i podkreśla ich piękno, kształt, fakturę i kolor liści. Wybór donicy może wydawać się banalny, jednak jest on ważnym elementem, który pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt.

Na rynku ogrodniczym można znaleźć także inne donice w każdym dowolnym kolorze.  Przekrój kształtów i kolorów jest bardzo szeroki – Na rynku znajdziemy klasyczne owalne, kwadratowe, prostokątne, w kształcie kuli, geometryczne, podświetlane lub przygotowane na wymiar i stworzone na podstawie projektu.

Mogą być wykonane z tworzywa naturalnego takiego jak drewno czy glina, z tworzywa sztuczne takiego jak fiberglass, plastik czy polietylen. Donice mogą być zróżnicowane pod względem kształtów, wielkości. Mogą być zaopatrzone w systemy nawadniające lub specjalne półki dzięki czemu donice są lżejsze.

Ile kosztują donice?

to pytanie na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Przedział cenowy jest baaardzo szeroki i zaczyna się od 5zł (małe, niskie osłonki na doniczki), po kilkaset złotych za już duże donice z systemem nawadniającym, kończąc na takich po nawet kilka tysięcy złotych – szkliwionych, ogromnych donicach czy wykonanych ze stali corten. Skąd taka rozpiętość cenowa? wszytsko zależy od marki, tworzywa z jakiego zostały wykonane czy wielkości. Jednak tu chciałbym posłuzyć się cytatem zamieszczonym na stronie pracowni fryzjerskiej Mariusza Goli: „JAKOŚĆ PAMIĘTA SIĘ O WIELE DŁUŻEJ NIŻ CENĘ” GUCCI. I to święta prawda, która odpowiada Ci na pytanie – czemu to tyle kosztuje…

Zamykając wątek donic…

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz się dowiedzieć czegoś więcej zapraszam do zobaczenia wpisu poświęconego różnym donicom do mieszkania, na balkon lub taras.

Jakie wybrać donice na balkon

Korzystając z okazji dziękuje Pracownia Fryzjerska Mariusz Gola za owocną współpracę, a Wasz wszystkie drogie Panie i Panowie, zapraszam na farbowanie włosów, strzyżenie, modelowanie u jednego z najlepszych fryzjerów na Mazowszu.

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

  1. W większości przypadków z uwagi na ograniczoną powierzchnię użytkową balkonu zdecydowanie dobrym wyborem będą donice o podstawie prostokąta. Stosunkowo długie i wąskie, Muszą być mrozoodporne, by bez uszczerbku przetrwały nie jedną zimę. Zwykle balkony są nasłonecznione dlatego warto wybrać donice odporne na promieniowanie UV. Powinny być również stosunkowo lekkie by w razie potrzeby łatwo było zmienić ich lokalizację. Zdecydowanym liderem spełniającym wszystkie wymagania jest donica wykonana z laminatu poliestrowo szklanego, materiału z którego buduje się również jachty morskie, a wszyscy wiemy jakie panują tam warunki.

Twój komentarz