Biohumus – brązowe złoto

W dniach 26 – 28 lutego 2015 r. w Poznaniu odbędą się Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA. Uznaje się je za sygnał do rozpoczęcia przygotowań do kolejnego sezonu ogrodniczego. Spotykają się na nich przedstawiciele wszystkich sektorów ogrodnictwa i liderzy tej branży, którzy prezentują aktualne trendy na rynku, swoje produkty, w tym narzędzia do pielęgnacji ogrodu i środki ochrony roślin, a także promują nowe odmiany roślin.

Wystawcy walczą też o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, przyznawany produktom charakteryzującym się nowoczesnością zastosowań, innowacyjnością, oszczędnością zużycia materiałów i energii, funkcjonalnością czy wysoką estetyką.

Biohumus – brązowe złoto
Złoty Medal MTP

Złoty Medal dla Agrecol Sp. z o.o.

Złoty Medal MTP w styczniu 2015 roku otrzymała firma Agrecol za serię nawozów organicznych BIOHUMUS 100% EKO. Warto wspomnieć, że jest to kolejny medal MTP dla Agrecol Sp. z o.o. – w ubiegłych latach firma otrzymała go za takie produkty jak zestaw do pielęgnacji storczyków (2013) i seria nawozów mineralnych „dla Moich roślin” (2014).

Nagrodzone w tym roku produkty Agrecol z serii 100% EKO wpisują się w ogólnoświatową modę na życie w bardziej ekologicznym, szanującym naturę stylu. Nie ominęła ona także ogrodnictwa – powszechnie, także w Polsce, panuje moda na eko-ogrody, w których m.in. świadomie rezygnuje się z używania chemicznych środków ochrony roślin czy nawozów mineralnych.

Jury konkursu złotym medalem MTP nagrodziło Agrecol za trzy produkty: BIOHUMUS  Nawóz Uniwersalny, BIOHUMUS  nawóz do roślin kwitnących i BIOHUMUS  nawóz do roślin zielonych. Skład tych nawozów został dobrany w taki sposób aby klient nieposiadający dużej wiedzy ogrodniczej był w stanie zaspokoić potrzeby pokarmowe swoich roślin bez obawy ich przenawożenia. Dla wygody użytkowników nawozy sprzedawane są w różnej wielkości opakowaniach (350 ml, 750 ml, 1,2 l, 2,5 l). Istotną zaletą tych produktów jest ich bezwonność.

Biohumus – brązowe złoto
Biohumus – brązowe złoto

 Jak powstają takie nawozy?

Warto przede wszystkim wspomnieć  o naturalnym sposobie ich powstawania. Wykorzystuje się do tego kompostowca różowego (Eisenia foetida)- pierścienicę powszechnie nazywaną dżdżownicą kalifornijską. Kompostowiec odżywia się materią organiczną, którą rozkłada w procesie trawienia. Uzyskany w ten sposób biohumus uzyskuje wartości nawozowe a zawarte w nim składniki odżywcze stają się łatwiej dostępne dla roślin.Naturalny nawóz pozytywnie wpływa także na rozwój życia biologicznego w podłożu.

Biohumus – brązowe złoto
Kompostowiec różowy (Eisenia foetida)

Jak się je stosuje?

Nawozy Agrecol z serii 100% EKO są produkowane w formie płynnej. Biohumus należy rozcieńczyć w wodzie (2-4 nakrętki na 1 litr wody). Tak przygotowanym roztworem, w okresie od lutego do września, rośliny doniczkowe nawozi się przy każdym podlewaniu. Od października do stycznia nawożenie wykonuje się co 1-2 tygodnie. Produkty te zostały zakwalifikowane do stosowania w rolnictwie ekologicznym i są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Substancji Humusowych.

 Moja opinia:

Każdy ogrodnik, nawet amator powinien posiadać podstawową wiedzę, która pozwoli ocenić czy rośliny noszą na sobie oznaki niedoborów makro i mikroelementów, czy może oznaki przenawożenia. Towarzyszące temu przebarwienia na liściach, plamy, zahamowany wzrost, często jest traktowany jako objawy choroby wirusowej, bakteryjnej lub grzybowej. Ogrodnicy amatorzy często wtedy sięgają po chemię, nie mając świadomości co dolega roślinie. Osoby zdobywające dopiero wiedzę ogrodniczą, powinny sięgnąć po nawozy, które zapewnią roślinie bezpieczną dawkę składników odżywczych. Istotną cechą tych produktów jest fakt, że nie wpływają one drastycznie na zmianę pH gleby, w której rosną rośliny. Dzięki temu mamy pewność, że unikniemy chorób fizjologicznych szpecących nasze rośliny. Nagrodzone produkty przeznaczone są także dla osób, które chcą zminimalizować lub całkowicie zrezygnować ze stosowania sztucznych nawozów mineralnych.

A co Wy myślicie o tych produktach?

PODOBNE ARTYKUŁY

5 Komentarze

  1. Nie wiem co jest grane ale handlowałam Biohumusem Agrecolu dopóki firma nie przegrała sprawy w sądzie i nie dostała zakazu wprowadzania go na rynek i nakaz wycofania tego co na rynku krążyło. Miałam spore problemy… Teraz widzę nową butelkę ale wyrób ten sam… Znajomy znajomego pracuje tam i o żadnej hodowli dżdżownic na której produkcja biohumusu się opiera nie słyszał. Uśmiał się po pachy. A teraz dostają nagrodę?

    • Czytam komentarz Jagody i śmiać mi się chce! Tak się składa, że ostatnio byłam w tej firmie na szkoleniu i podczas zwiedzania Agrecol obok nowej dużej hali jest pole, na którym są hodowane dżdżownice. Zobacz sobie w googlemaps jak nie wierzysz. Dla przykładu mój znajomy znajomego ma znajomego, który widział UFO 😛

  2. Czytam komentarz Jagody i śmiać mi się chce. Tak się składa, że byłam ostatnio na szkoleniu w tej firmie i zwiedzaniu zakładu produkcyjnego Agrecol. Obok nowej dużej hali jest pole, na którym są te dżdżownice hodowane. Jak ktoś nie wierzy niech zobaczy na googlemaps.

  3. W zeszłym roku korzystałam z biohumusu, jednak dwóch innych firm. Gleba u mnie jest bardzo uboga, piaszczysta. Własny kompost był dopiero w produkcji, więc zastosowanie biohumusu wydało mi się najlepszym doraźnym rozwiązaniem. Jeżeli chodzi o wybór to kierowałam się logicznym myśleniem i czytaniem ze zrozumieniem 😉 Ostatnio potwierdzenie mojego wyboru znalazłam tu: http://blog-ogrodniczy.pl/porady-ogrodnicze/ktory-biohumus-jest-prawdziwy/ Ten post nie jest jednak najświeższy, więc być może firma A. się poprawiła 🙂

    P.S. No i posiadają 50 tys. lajków ;))) Pozdrawiam Wojtku 🙂

Twój komentarz