Bomarea – Kwiaty tak piękne, że otwiera się szeroko oczy i usta ze zdziwienia!

Bomarea jet wieloletnim dekoracyjnym pnączem. Urodą tych roślin są piękne kwiaty.  Nazwa rodzaju została nadana na cześć Jacques’a Valmont de Bomare’a, francuskiego przyrodnika żyjącego w latach 1731 – 1807.
Bomarea
B. kalbreyeri

Bomarea – głównym zagrożeniem dla tych roślin jest niszczenie i fragmentacja siedlisk związane z wypasem bydła, nieskoordynowaną kolonizacją, przekształcaniem terenów na łąki i plantacje eukaliptusa, wylesianiem i podpaleniami, a także wypieranie przez gatunki inwazyjne.

BOMAREA SP.

22 gatunki zaliczane do tego rodzaju ujęte są w Czerwonej Księdze Roślin Endemicznych Peru, w tym 3 ze statusem CR (krytycznie zagrożone): B. angustissima, B. campylophylla i B. latifolia.

Bomarea

4 gatunki endemiczne dla Chile uznane zostały za zagrożone wyginięciem według Enciclopedia de la Flora Chilena, wszystkie ze statusem EN (zagrożone). 3 gatunki endemiczne dla Kolumbii uwzględnione zostały w Czerwonej Liście Roślin Kwiatowych Kolumbii, w tym jeden ze statusem VU (narażony)

Bomarea

Bulwy korzeniowe gatunków Bomarea acutifolia, salsilla i edulis są jadalne, po ugotowaniu. Są lekkim i delikatnym pożywieniem, bogatym w skrobię. Purée z ugotowanych bulw uważane jest za zdrowe i bardzo przyjemne w smaku.

Bomarea
B. multiflora

Rośliny z rodzaju Bomarea (np. B. caldasii, B. edulis) są uprawiane z uwagi na dekoracyjne kwiatostany jako ozdobne pnącza ogrodowe. Rośliny te potrzebują silnego podparcia. Wymagają gleby przepuszczalnej i słonecznego stanowiska.

Bomarea

W okresie wzrostu należy je obficie podlewać. Bomarea nie są roślinami mrozoodpornymi (strefy mrozoodporności powyżej 8). W Polsce wymagają zimowania w pomieszczeniach. Rozmnaża się je z nasion lub przez podział kłącza

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz