Sztuczna choinka? Prawdziwa choinka? Cięta choinka? choinka w doniczce?

Choinka jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Mamy do wyboru drzewko plastikowe, prawdziwe cięte czy w doniczce. Co roku zadajemy sobie pytania które wybrać. Decyzja o jej wyborze, uzależniona będzie od ilości miejsca jakim dysponujemy jak i zasobnością portfela. Wybór ten jest o tyle ważny, że drzewko będzie nam towarzyszyć przez kilka tygodni i będzie miało być dekoracją w mieszkaniu czy miejscu pracy.

Sztuczna choinka

choinka sztuczna
choinka sztuczna

ZALETA sztucznej choinki jest związana z oszczędzaniem pieniędzy. Jest to jednorazowy koszt zakupy drzewka, które będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. Nie musimy co roku wydawać pieniędzy na prawdziwe drzewko. Dzięki takiemu możemy oszczędzić i kupić dodatkowy prezent lub zrobić większe zakupy. Kolejną zaletą tej choinki jest jej czystość. Nie musimy walczyć z wydłubywaniem z dywanów czy wykładzin opadających igieł . Unikniemy także częstego odkurzania. Sztuczne drzewko ma też pewne WADY. Jest to mało ekologiczne rozwiązanie. Plastikowe części ulegają rozkładowi przez ponad 600 lat. Nasze pra pra pra pra pra…. wnuki będą je jeszcze znajdować.  Plastikowa imitacja drzewka, nie ma także zapachu lasu…

Choinka prawdziwa

1408993_71594995

Choć w moim rodzinnym domu zawsze nam towarzyszyła sztuczna choinka, dziś co roku gości prawdziwa choinka. Po przeprowadzeniu małego śledztwa, dowiedziałem się, że większość moich znajomych także najczęściej wybierają taką formą drzewka do naszych mieszkań czy firm. Ważną kwestią jest fakt, że decydując się na prawdziwą choinkę, możemy wybierać pomiędzy ciętą choinką i choinką w doniczce. Która jest lepsza?

choinka

Choinka cięta

cięta choinka

To drzewko traktujemy jako sezonowe. Po zakończonych świętach wyrzucamy ją najczęściej do śmieci. Tymczasem można ją jeszcze raz wykorzystać i dać je drugie życie. Jak to zrobić? Przeczytacie trochę niżej.

Choinka w doniczce
choinka w doniczce
choinka w doniczce

Dłużej niż cięte zachowa świeżość, a po świętach można je posadzić w ogrodzie lub wystawić na taras. Taka choinka od początku powinna być uprawiana w donicy, dlatego lepiej ją kupić u znanego sprzedawcy. Zdarza się bowiem, że w sprzedaży są drzewka wykopane z gruntu tuż przed świętami, co w większości przypadków związane jest ze znacznym uszkodzeniem systemu korzeniowego. Taka roślina wytrzyma okres świąt, ale do wiosny, kiedy będziemy mogli przesadzić ją do gruntu, raczej nie przeżyje.
Aby upewnić się, że choinka jest dobrze ukorzeniona, zazwyczaj wystarczy podnieść ją za pień i delikatnie potrząsnąć. Nie kupujmy drzewka, jeżeli donica wraz z ziemią spadną – w takim wypadku jest raczej pewne, że było ono wykopane i przesadzone do pojemnika niedawno”

Na co zwrócić uwagę przy wyborze choinki?

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na barwę igieł. Powinny być one zielone i wyprostowane. Brązowe, żółte i obsypujące się igły świadczą o słabej kondycji drzewka. Nie wybierajcie go!

Kiedy kupić choinkę?

Żywa choinka powinna być kupiona kilka dni przed świętami. Ten czas pozwoli choince na zaaklimatyzowanie się w mieszkaniu. By tak się stało, po przyniesieniu jej do domu należy postawić ją w najchłodniejszym miejscu, jakim dysponujemy – może to być garaż, widna piwnica lub osłonięty balkon. Dzięki mniejszej różnicy temperatur zewnętrznej i wewnętrznej żywa choinka dozna mniejszego szoku termicznego. Zwłaszcza, że sprzyjają temu cieplejsze niż niegdyś zimy. Do mieszkania drzewko najlepiej wnieść po około dwóch dniach.

Gdzie postawić choinkę?

Choinkę należy postawić w najchłodniejszym miejscu – z dala od grzejników czy klimatyzatorów. Przez cały okres jej pobytu w mieszkaniu bezwzględnie należy pamiętać o podlewaniu. Zarówno drzewka w donicy, jak i cięte (bez systemu korzeniowego) dłużej zachowają świeżość, gdy będą mieć dostęp do wody. Dlatego lepiej zdecydować się na zakup stojaka ze zbiornikiem na wodę.

Co zrobić z choinką po świętach?

Choinka w doniczce, którą chcielibyśmy wiosną posadzić w gruncie w ogrodzie lub postawić w donicy na tarasie bądź balkonie, należy również po świętach przechować w najchłodniejszym miejscu w domu. Najlepiej, żeby temperatura w nim nie przekraczała 15 stopni.

Jeśli nie dysponujemy chłodnym garażem ani widną piwnicą i drzewko będziemy przechowywać na balkonie, trzeba pamiętać, żeby w przypadku dużej różnicy temperatur, choinkę najpierw zahartować przez wynoszenie jej każdego dnia na coraz dłuższy czas. W pierwszym tygodniu może to być godzina. W kolejnych dniach czas ten należy stopniowo wydłużać. Pod żadnym pozorem drzewka nie należy wystawiać na zewnątrz, jeśli panuje tam temperatura poniżej zera.

Choinka cięta – usunięcie z mieszkania choinek ciętych nie stanowi większego problemu – w wielu miastach organizowany jest odbiór takich drzewek. Są one traktowane jako biomasa i spalane w elektrociepłowniach lub rozdrabianie i wykorzystywane jako ściółka pod rośliny sadzone na terenie miasta.

.Jeśli po świętach naszą choinkę chcielibyśmy posadzić w ogrodzie, pamiętajmy o właściwym wyborze miejsca. Musimy mieć na uwadze, że z czasem może ona osiągnąć pokaźne rozmiary”.

Bardzo lubię temat choinek i okres Świąt Bożego Narodzenia. Już nie pierwszy raz opowiadam o wyborze choinek. Moje wskazówki znajdziecie też w innym tekście TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. Choinka sztuczna to jednorazowy wydatek na co najmniej kilka lat. Nie sypie sie z niej igliwie, nie trzeba pamietac o podlewaniu, nie ma dylematu, co z nia zrobic po swietach. Nie ma tez jednak zapachu lasu i tego magicznego klimatu. Poza tym przy produkcji sztucznego drzewka do atmosfery uwolnionych zostalo sporo szkodliwych substancji, a sztuczna choinka wyrzucona na smietnik bedzie sie rozkladac kilkadziesiat lat albo i dluzej.

Twój komentarz