Pamiętacie serię dowcipów o Chucku Norrisie? Jeden z nich mówił: “Chuck Norris jest tak męski, że jego włosy na klacie mają włosy na klacie” 😉 Okazuje się, że mam paproć, która podnosi poziom testosteronu u mnie w domu z tą róznicą, że moja paproć jest tak męska, że jej liście mają liście na liściach” 😉 Zaciekawiłem Was? To poczytajcie dalej 😉

Chuck Norris mem

Jak Chuck Norris ze mną zamieszkał?

Szukając roślin do ogrodu w szkle sięgnąłem po “jakąś tam” paproć w sklepie Tomaszewski Ładne kwiatki. Paprotka fajna i romantyczna, bo ma sercowate, skórzaste liście wyrastające na cieniutkiej, czarnej i owłosionej nóżce. Okazało się, że jest to niezwykle dekoracyjna i atrakcyjna paprotka, która pochodzi z Laosu, Sri Lanki i Wietnamu. W naturalnych warunkach jest epifitem, choć rośnie także w ziemi jak inne rośliny.

Chuck Norris wśród paproci

Jak wspomniałem wyżej, moją uwagę zwróciły bardzo dekoracyjne liście, które dorastają do około 5-7 cm. Po posadzeniu w ogrodzie w szkle nie spodziewałem się że jeszcze mnie czymś zaskoczy… Po kilku miesiącach od posadzenia okazało się, że u nasady pędu i liścia wyrasta nowa roślina! Z zaciekawieniem obserwowałem co z tego wyjdzie. Na początku narośl wyglądało jak mała włochata kulka kształtem zbliżona bardziej do szkodnika… Z czasem zaczęła się powiększać, aby w efekcie końcowym wyrósł nowy liść. Jak to znowu się okazuje przyrodę potrafi zaskakiwać na każdym kroku.
Fakt tego że liść bierze udział w rozmnażaniu jest spotykany także u innych roślin. Wszystkim bardzo dobrze znana żyworódka czyli kalanchoe (płodnolist) na brzegach swoich liści wypuszcza młode roślinki, która już po kilku tygodniach są zdolne co do samodzielnego życia.

Mimo że paproć ma skórzaste i sugeruje większą tolerancję na brak wody, to należy jej bezwzględnie zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Nieskromnie pochwalę się, że u mnie rośnie bardzo dobrze, ponieważ jest zamknięta w szklanym pojemniku już od kilku miesięcy. Nie została zaatakowana przez choroby wirusowe, bateryjne ani szarą pleść. W słoiku były ziemiórki, jednak nie zaszkodziły roślinie nic a nic!

Wymagania paproci Chucka Norrisa

Ze względu na duże wymagania w stosunku do wilgotności podłoża i powietrza idealnie nadaje się do ogrodów w szkle, do sadzenia w terrarium. Jeśli zapominacie o podlewaniu a roślina rośnie w przepuszczalnym podłożu, to nie polecam jej do waszej kolekcji… Jak wszystkie paprocie znoszą zacienienie, jednak pamiętajcie – znoszenie nie oznacza, że je lubią. Wszystkie rośliny będą rosnąć w jasnym miejscu tylko zapewnijmy im wilgotne podłoże.

Chuck Norris

Moja męska paproć nie jest nawożona, to dla tego, że w słoju dopasowuje się do panujących warunków i pokarm pobiera z rozkładającej się materii (mech, kora, szyszki). Jeśli jednak Wasza rośnie w donicy, to wystarczy jej nawożenie raz w miesiącu  – nawóz do roślin ozdobnych z liści kupicie w każdym sklepie ogrodniczym.

Chuck Norris wśród paproci

Teraz mogę Wam zdradzić, jak nazywa się ta paproć 😉 Hemionitis arifolia

Ciekawostka

Szukając różnych informacji na jej temat natknąłem się na artykuł, że paproci była ta stosowana w leczeniu cukrzycy podobno ma właściwości obniżające poziom glukozy we krwi.

 

Jeśl spodobała Wam się roślinka, lub chcielibyście inną, to na początku napisałem gdzie została zakupiona. Jest tam ich jeszcze więcej!

PODOBNE ARTYKUŁY

5 Komentarze

  1. Zawsze mi się podobały rośliny w “żarówkach”. Zazwyczaj widziałem takie rzeczy na grafikach ze stock’ów, reklamach, a teraz okazuje się że można. Jak ogarnąć taką roślinkę? To ma zamknięty dopływ powietrza, czy jak?

Twój komentarz