Co posadzić na leśnej działce?

Co posadzić na leśnej działce?

Sezon ogrodniczy ma to do siebie, że jest krótki ale bardzo intensywny. Czasem nie da się pochwalić realizacjami tak szybko jak człowiek by chciał. Zdjęcia muszą swoje „odleżeć”, musi przyjść wena, a przede wszystkim, trzeba znaleźć czas między przygotowaniem ofert, zakładaniem ogrodów, tarasów i balkonów czy ich pielęgnacją.

Działka leśna
Co posadzić na leśnej działce?

Na początku roku realizowaliśmy projekt w Jachrance. Bardzo duży, leśny i zacieniony ogród położony nad zalewem.

2a
Działka przed nasadzeniami

Jej właściciele chcieli mieć leśną działkę, która będzie bogata w gatunki, będzie kolorowa, kwitnąca i będzie żyć „swoim życiem”.

3a
Rozpoczęcie prac

Chcieli uniknąć francuskich ogrodów, geometrycznych kształtów… Nic na wzór  rezydencji Karingtonów z kultowej Dynastii;)  Jak mówiła  właścicielka „Nic pod linijkę” Ogród  ma żyć swoim życiem, ma być  swojski, dziki, ale ma nosić znamiona, że  jest poskromiony przez człowieka.

Co posadzić na leśnej działce?
Co posadzić na leśnej działce?

Wbrew pozorom leśna działka ma swoje ograniczenia co do doboru roślin. Nie posadzimy na niej roślin lubiących dużo słońca. Muszą  to być  gatunki cienioznośne, które poradzą  sobie na mało zasobnej ziemi. Na działce zostało posadzonych bardzo dużo nowych roślin.

5a
Jakie posadzić rośliny na leśnej działce?

Wśród krzewów najlepiej na działce poradzą sobie zimozielone rododendrony (obrywanie kwiatów rododenrona) , mahonie, jałowce, thuje. Liściaste pęchęrznice z żółtymi liśćmi – rozjaśniają zacienione działki. Kwitnące i wabiace motyle budleje, czy jadalne jagody kamczackie, borówki. czy krzewinki jak dobrze znane wszystkim wrzosy i wrzosiec.

Dla osób które kochają kwitnące rośliny polecam byliny: małowymagające orliki, leśne konwalie, żurawki w różnych odmianach, barwinki, parzydło leśne, paprocie, serduszka wspaniałe, tawułki, bergenie, hosty, jasnota plamista, kopytniki, przylaszczki, runianki, liliowce, tojeść, kocimiętka, zioła……..i można jeszcze

Pnącza: powojnik w różnych kolorach i Komorniki wielkolistne przy wiacie grillowej.

8

Niestety pogoda czasem ogrodnikowi nie jest przychylna i trzeba czasem zrobić przymusową przerwę;) Tak też miało to miejsce drugiego dnia…Nie ma tego złego. Zostało wszystko dobrze podlane a i sucha ziemia odrobinę odetchnęła od suszy.

Co posadzić na leśnej działce?
Co posadzić na leśnej działce?

Do wyznaczenia nowych rabat, zostały wykorzystane geobordy, które dowolnie można wyginać nadając im kształt jaki sobie życzymy.

Co posadzić na leśnej działce?
Co posadzić na leśnej działce?

Pamiętajcie, że sadząc rośliny pod koronami drzew, warto pomyśleć o regularny podlewaniu. Systemy nawadniające lub nawadnianie zraszaczami. W przeciwnym razie rośliny mogą cierpieć na niedostateczną ilość wody.

15a

Na pniach starych sosen, ładnie będą się prezentować bluszcze, trzmieliny czy powojniki, których siłę wzrostu warto kontrolować, aby nam nie zarastały innych roślin.

14a

Co posadzić na leśnej działce?
Co posadzić na leśnej działce?

Po zakończeniu prac ogrodowych warto dosiać trawnik w miejscach gdzie jego zabrakło lub został wydeptany.

12a

Geobordy są dość odporne. Nawet najechanie na niego kosiarką nie uszkodzą go w znaczący sposób.

11a

W donicach na tarasie zostały posadzone rośliny jednoroczne:
begonie stalekwitnące, million bells, dalia, kocanki, lobelie, niecierpki, aksamitki, osteospermum

10a

Prace ogrodowe trwały kilka dni.  W ich czasie zostało posadzonych kilkaset roślin. Zostało zużytych ponad 200 worków ziemi i kory. Nie wspomnę o ilości wody jaka popłynęła w czasie podlewania roślin;)

9a

Ostateczny efekt bardzo pozytywnie zaskoczył. Efekt docenia się tym bardziej kiedy znało się działkę przed rozpoczęciem pracy, w trakcie i na koniec. Przed nami jeszcze dużo pracy związanej z nasadzeniami kolejnych części działki…

Zapraszam do zobaczenia krótkiego filmu;)

Jeżeli chcielibyście zobaczyć inny ogród pod lasem zapraszam do jego zobaczenia klikając TUTAJ.

A tu miła niespodzianka od Klientki z referencjami za które bardzo dziękuję!

referencje

Tak wygląda dziąłka po roku od ostatniej wizyty – SZOK!

Co posadzić na leśnej działce

Co posadzić na leśnej działce

Co posadzić na leśnej działce

Co posadzić na leśnej działce

Co posadzić na leśnej działce

Co posadzić na leśnej działce

PODOBNE ARTYKUŁY

10 Komentarze

  1. A jak się mają rośliny pod koniec sezonu? jak się rozrastają?
    Nie mogę doczekać się fotorelacji po kilku sezonach 🙂

    • Dorotko, mam zamiar być w ogrodzie na jesiennej wizycie zabezpieczając rośliny na zimę. Wtedy zobaczę jak wyglądają i jak urosły. Ale jestem pewien, że wszystko jest oki, bo nie odbierałem telefonów i maili z uwagami;)Zawsze efekt jest lepszy po kilku latach niż ten na samym początku;) Więc czekamy!;)

  2. Działka wygląda pięknie. Szczególnie podobają mi się nasadzenia wokół pni sosen. Niestety jednak po wiekszych wiatrach, szczególnie jesienią spada na nie olbrzymia ilość igliwia, które wszystko pokrywa i na przykład nie widać już wypełnień korą lub zrębkami. Można oczywiście wymieniać wypełnienia na wiosnę, ale jest to dość kosztowne i wymaga pracy. Działąki leśne są cudowne, ale mają swoje wymagania.

Twój komentarz