Czy bluszcz szkodzi drzewom?

Bluszcz to roślina, którą zna praktycznie każdy.  Nie bez powodu epitet gatunkowy brzmi „pospolity”, bo rośnie on praktycznie wszędzie. Radzi sobie doskonale w cieniu, pomiędzy skałami, na zboczach, wspina się po murach i podporach. Walorem dekoracyjnym bluszczu są jego zimozielone liście.
Czy bluszcz szkodzi drzewom?
Czy bluszcz szkodzi drzewom?

Czy bluszcz szkodzi drzewom? Na to pytanie odpowiem Wam w tym artykule. Jednak zanim to nastąpi, pozwolę sobie na mała „grę wstępną” 😉 Przede wszystkim poznaj bluszcz pospolity.  Najlepsze stanowisko dla niego to cień lub półcień. Jeśli podłoże będzie dostatecznie wilgotne, dobrze będzie rosnąć także w pełnym słońcu. Bluszcz występuje na terenie praktycznie całego kraju i jest bardzo ekspansywny i inwazyjny! Zazwyczaj ma formę płożącą, dzięki czemu sprawdza się jako roślina okrywowa. Stare okazy, które wspinają się po podporach za pomocą korzeni przybyszowych i mają dostęp do światła, zakwitają i przyciągają pszczoły – może nie wiecie, ale bluszcz jest rośliną miododajną.

Moda na bluszcz pospolity

Od pewnego czasu nastała moda na obsadzane pni drzew. Wykorzystuje się do tego najczęściej bluszcz pospolity ze względu na zimozielone liście. Pnie obsadza się także innymi pnączami, takimi jak winobluszcz, lub kokornak. Ma to na celu podniesienie walorów dekoracyjnych ogrodu, parku czy innego terenu zielonego. I faktycznie tak się dzieje – jednak do pewnego momentu, aż przestanie się kontrolować pnącza, które zaczynają sięgać koron drzew i zaczną je zarastać.

is_20160424_124951

Czy bluszcz szkodzi drzewom?

Jak wspominałem wyżej, bluszcz jest ekspansywny i szybko rośnie. Praktycznie nie ma szkodników i jest odporny na niską temperaturę. W chwili, gdy dotyka pionowej podpory, zaczyna się po niej wspinać za pomocą korzeni przybyszowych. Pnąc się do góry zarasta niższe gałęzie, często powodując ich zacienienie, zagłuszenie i obumieranie. Ogranicza dostęp światła. Silnie porośnięte drzewa są narażone na złamanie tak, jak pokazane jest to na zdjęciu poniżej. Duża masa bluszczu stanowi obciążenie, które zwiększa się dodatkowo podczas deszczu czy opadów śniegu, a także przy silnych wiatrach. Pamiętaj, że drzewa w sezonie wydają liście, kwiaty i nasiona. Dodatkowo muszą dźwigać ciężar bluszczu. A to dużo nawet dla drzewa. Pamiętaj, że bluszcz nie jest pasożytem i nie wysysa soków z roślin jak niektórzy myślą 😉

is_20160424_125039

Jak należy dbać o drzewo i bluszcz?

Choć bluszcz jest bardzo dekoracyjny i ma wiele zalet, to w chwili, kiedy przestaniemy go kontrolować, może powodować więcej szkody niż pożytku. Tu ważne zadanie dla właścicieli ogrodów,  zarządców zieleni miejskiej czy posiadaczy działek leśnych, gdzie bluszcz występuje wyjątkowo często.

is_20160424_125315

Porada ogrodnicza
 • Kontroluj siłę wzrostu bluszczu i nie pozwalaj mu się nadmiernie rozrastać
 • Przycinaj boczne pędy bluszczu, aby nadmiernie nie zwisały i obciążały drzewa
 • Nie obsadzaj młodych drzew, ponieważ są bardziej narażone na złamanie pod ciężarem bluszczu
 • Nie obsadzaj chorych i spróchniałych drzew – staną się one zagrożeniem dla ludzi i domu
 • Nie obsadzaj pochyłych drzew – istnieje większe ryzyko, że runą podczas wichury
 • Monitoruj stan zdrowia porośniętych drzew
Wzmożona kontrola wskazana jest w miejscach, gdzie najczęściej przebywamy – tak, jak ma to miejsce na zdjęciu poniżej w okolicy placu zabaw dla dzieci.

is_bluszcz-20160322_095742

Ułatw sobie życie

Do obcinania pędów na wysokości można wykorzystać sekatory i nożyce teleskopowe, które pozwalają sięgnąć na wysokość ponad 3 metrów bez konieczności używania drabiny. W tym roku w programie „Pytanie na śniadanie” wraz z firmą Fiskars pokazywaliśmy, jak dbać o rośliny i ogrody z wykorzystaniem ich narzędzi. Szczegóły TUTAJ

P.S. Do pracy na wysokości przyda się też drabina i okulary ochronne!


fiskars

 

PODOBNE ARTYKUŁY

6 Komentarze

 1. Witam, moją sosnę ” dorosłą ” oplatało dzikie wino. Nikt je tam nie sadził. Jesienią przebarwia się cudownie. Boję się jednak o sosnę. Dzikie wino sięga bowiem korony drzewa i cały czas rosnie.
  Co robić?

 2. […] Jako pierwsze i najważniejsze w moim odczuciu pnącze należy wymienić bluszcz. Tej rośliny nie trzeba przedstawiać. To zimozielone pnącze, którego rozmiar jest praktycznie nieograniczony. Po podporach wspina się za pomocą korzeni przybyszowych. Może być traktowany jako roślina zadarniająca, sadzona pod koronami drzew na leśnych działkach, w parkach, na działkach. I tu uwaga! Chciałbym Was ostrzec przed pozostawieniem tej rośliny bez kontroli, ponieważ w wyniku Waszego zaniedbania może stać się prawdziwą zmorą! Zobacz i dowiedz się, czy bluszcz szkodzi drzewom. […]

 3. Altanka porośnięta winoroślą daje ukojenie w upalne dni, zacieniając od góry miejsce odpoczynku. Do tego rodzi pyszne owoce. Czy bluszcz też nadaje się na altankę, żeby gęsto porósł drewniany szkielet i wypełnił takie zadaszenie? Marzy mi się ogród angielski z równo przystrzyżonym żywopłotem.

Twój komentarz