Niebanalne dekoracje ogrodowe

Mówiąc „ogród” mamy zazwyczaj na myśli rośliny jednoroczne, byliny, krzewy i drzewa. Dopiero później myślimy o małej architekturze, oświetleniu i ścieżkach. Jednak ogród to również dekoracje ogrodowe, które ustawiamy, aby upiększyć naszą przestrzeń. Nie mam tu na myśli wiatraków, krasnali ogrodowych czy kwietników z opon! Do napisania dzisiejszego tekstu zainspirował mnie Przemysław Gronowski, który zajmuje się produkowaniem niebanalnych dekoracji!
Zardzewiałe dekoracje ogrodowe

Dekoracje ogrodowe, tworzone przez Przemka, są całkiem świeżym tematem. Zdecydował, że stworzy je do swojego ogrodu, aby odejść od często spotykanych plastikowych i malowanych ozdób, które wydają się czasem nachalne i kiczowate. Przemek inspiracje do stworzenia swoich dzieł zaczerpnął z Anglii. Tworzone przez niego dekoracje są wykonane ze stali, która po pewnym czasie koroduje i wyglądem przypomina corten.  O stali cortenowej pisałem już na swoim blogu – pozwalam sobie odesłać Was do wspomnianych tekstów.

Dekoracje ogrodowe
Jak to się zaczęło?

Początkowo miały to być dekoracje do własnego ogrodu i Przemek nie planował ich rozpowszechniać. Stało się jednak inaczej, ponieważ zainteresowanie jego pracami bardzo szybko zaczęło narastać! O wyjątkowości jego dekoracji świadczy fakt, że został zauważony również przez Maję Popielarską, która od 2004 roku prowadzi swój własny program pod tytułem Maja w ogrodzie. Jest to niewątpliwie najpopularniejszy program ogrodniczy w Polsce. Maja Popielarska w programie przedstawia nowe odmiany roślin, nowinki techniczne w sprzęcie ogrodowym oraz podpowiada, co należy zrobić w ogrodzie, jak go pielęgnować, doradza także w zakresie balkonów i tarasów. Jest to niewątpliwie ikona w świecie ogrodniczym, a jednocześnie jest opiniotwórcza. Fakt, że Przemek zaprezentował u niej swoje dekoracje, świadczy o ich wyjątkowości. Nie bez powodu Maja sama zechciała mieć je w swoim posiadaniu 😉

Maja Popielarska - Dekoracje ogrodowe

Dekoracje ogrodowe – super wzory

Wśród dekoracji do ogrodu, które tworzy Przemek, możemy znaleźć takie, które są w kształcie kwiatów kopru, żeleźniaka, pałek wodnych, skalarów, makówek lub pszczół. Obecnie powstają nowe projekty, które mają ukazać się już w listopadzie. Nie ukrywam Przemku, że niecierpliwie czekam na odsłonę nowych propozycji 🙂

Dekoracje ogrodowe
Myślę, że nie tylko mnie one interesują, bo wiem, że zrealizowane dekoracje ogrodowe znajdują się w sprzedaży także w mojej ukochanej szkółce i w centrum ogrodowym u państwa Majów. Miałem ogromną przyjemność pisać o ich fantastycznym ogrodzie pokazowym, który złapał mnie za serce i zawsze miło wracam do niego myślami. W ich ogrodzie można znaleźć bardzo dużo dekoracji i biżuterii ogrodowej, które podkreślają piękno roślin.

Dekoracje ogrodowe

Ile kosztują dekoracje ogrodowe?

Pewnie zastanawiacie się, jaki może być koszt takich dekoracji do ogrodu… Mogę Wam jedynie powiedzieć, że jest to przedział cenowy od 50 do 80 zł za sztukę. Ich cena zależy od wielkości i rodzaju. Zróżnicowanie ceny wynika również z trudności wykonania.

Dekoracje ogrodowe
Być może będziecie zaskoczeni, ale te dekoracje nie wyglądają od samego początku tak, jak są przedstawione na zdjęciach. W pierwotnej wersji są one wykonane ze stali. Następnie są wstawiane do ogrodu, gdzie pod wpływem wilgoci zaczynają korodować i zamieniają się w brąz. Proces ten do osiągnięcia zamierzonego wyglądu zajmuje około 3 miesięcy, a wszystko jest uzależnione od pogody. Proces ten jednak można przyśpieszyć (jak zdradza Przemek), posypując dekoracje saletrą. Obserwujemy wtedy dokładnie takie samo zjawisko korodowania, jak w przypadku naszych narzędzi ogrodniczych.

Dekoracje ogrodowe
Możecie zadać pytanie, gdzie można wykorzystać takie dekoracje. Chciałbym Was zdecydowanie uczulić na tym punkcie, aby nie przedobrzyć z ilością stawianych dekoracji do ogrodu. Czasem jest lepiej dać kilka pojedynczych sztuk na różnej wysokości niż doprowadzić do tego, aby zagracić ogród nadmierną ilością. Sugeruję umiar – więcej nie znaczy lepiej. Na tle traw pięknie prezentują się wycięte skalary, które mają formę ażurową i przepuszczają światło. Ozdoby w kształcie pszczół można ustawić w miejscu rabat z roślinami kwitnącymi.

Dekoracje ogrodowe
Pamiętajcie proszę, że dekoracje ogrodowe mają być jedynie dodatkiem, a nie mają zastępować nam roślin. Jeśli przesadzicie z ilością takich dekoracji, od razu odpowiedzcie na pytanie: po co wam rośliny w ogrodzie? 😉

Dekoracje ogrodowe
Podzielcie się swoimi wrażeniami – czy podobają Wam się dekoracje? Która najbardziej?

Dekoracje ogrodowe

PODOBNE ARTYKUŁY

5 Komentarze

  1. Bardzo ładne ozdoby 🙂 ja w swoim ogrodzie, żeby wydzielić różne strefy zastosowałam panele ażurowe, są delikatną, wkomponowaną w roślinność dekoracją, polecam !

Twój komentarz