Dereń biały – wiedza w pigułce

Dereń biały to jeden z łatwiejszych w uprawie krzewów liściastych, spotykanych w ofercie centrów ogrodniczych. Za sprawą dekoracyjnych czerwonych lub zielono-żółtych pędów jest ozdobą ogrodu także zimą, już po zrzuceniu liści. Dzięki swojej niezawodności można wykorzystać go zarówno do nasadzeń w przydomowym ogrodzie, jak i w miejskich terenach zieleni, a także na osiedlach mieszkaniowych. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, co pozwala na błyskawiczne uzyskanie ładnego efektu.
dereń biały
Dereń biały
Dereń biały (Cornus alba)

Jest rozłożystym krzewem osiągającym ok. 3 m wysokości i ok. 2 m szerokości. Kwiaty są koloru białego – w moim odczuciu nie stanowią wielkiej dekoracji rośliny. Po ich zapyleniu zawiązują się białe, okrągłe, mięsiste owoce. W zależności od odmiany liście są zielone lub biało-zielone. Jesienią przebarwiają się na żółto.

dereń

Rozmnażanie derenia białego

Osobiście zachęcam do kupowania gotowych roślin, rozmnożonych przez szkółkarzy. Skróci to czas oczekiwania na docelową wielkość, a efekt uzyskacie znacznie szybciej, jeżeli nie natychmiast. Jeśli nie macie wystarczającej ilości pieniędzy lub chcecie poeksperymentować, to macie kilka sposobów:  rozmnażanie derenia za pomocą sadzonek zielnych, pobieranych wczesnym latem (od czerwca do lipca) lub rozmnażanie derenia za pomocą sadzonek zdrewniałych, pobieranych jesienią. Odcinacie sadzonki z wierzchołków pędów o długości ok. 10 cm w lipcu/sierpniu. Następnie moczycie w preparacie przyspieszającym ukorzenianie i sadzicie do inspektu wypełnionego mieszaniną piasku i torfu w stosunku 1:1 o temperaturze 15-18°C. Po ukorzenieniu należy przesadzić je do większych doniczek, pozostawiając na zimę w chłodnym miejscu (10°C). Po kilku latach przesadźcie rośliny na miejsce stałe.

Najszybciej i najłatwiej jednak pójdzie Wam rozmnażanie derenia przez odkłady. W pobliżu rośliny wykopcie rowek głębokości około 10 cm. Przygnijcie do niego delikatnie młode pędy, usuwając z nich liście, przytwierdźcie je za pomocą haczyka wbitego w ziemię, dzięki czemu zostaną utrzymane przy ziemi. Umocujcie pęd, zasypcie go ziemią, ugniećcie i podlejcie. Ukorzenione odkłady odkopcie późna jesienią, odetnijcie od rośliny i posadźcie w docelowym miejscu.

Dereń biały

Pielęgnacja derenia białego

To roślina, która nie wymaga zbyt wiele. Wystarczy jej woda i słoneczne stanowisko. Choć i w cieniu też sobie poradzi (ale nie będzie tak ładnie wybarwiona). Aby dereń pięknie wyglądał także zimą, musicie przeprowadzać regularne cięcie, które ma poprawić atrakcyjności zimowego zabarwienia. Jak ja to robię?

Jeżeli chcecie uzyskać efekt samych kolorowych pędów, wypuszczanych od podstawy ziemi, to wtedy wczesną wiosną wycina się pędy, które mają powyżej 2 lat i straciły kolor.  Cięcie przeprowadza się tak nisko, jak jest to możliwe. Dzięki temu rośliny wytworzą dużo młodych przyrostów i będą bardziej dekoracyjne.  Jeżeli nie zależy Wam na kolorowych pędach, a na dużej masie liści, to przytnijcie go jak żywopłot, a przy okazji wytnijcie chore, uschnięte, cienkie i słabe pędy.

Cięcie derenia białego ma na celu ukształtowanie rośliny z silnymi pędami, wyrastającymi blisko siebie tuż z powierzchni gruntu. Rośliny mogą być przycinane wczesną wiosną do wysokości ok. 15 cm.

Wymagania derenia białego

Dereń jest łatwy w uprawie, mało wymagający i odporny na mrozy. Sadząc go wybierajcie stanowiska słoneczne lub półcieniste. Zaletą krzewu jest znoszenie zanieczyszczeń środowiska i duża tolerancja w stosunku do gleby. Odczyn powinien być obojętny lub zasadowy. Dereń preferuje ziemie wilgotne i jest wytrzymały na susze.

Dereń biały

Odmiany derenia białego
  • Dereń biały `Elegantissima`- dorasta do ok. 3 m wysokości, odmiana jest odporna na zanieczyszczenia, znosi okresowe zalewanie i gleby alkaliczne. Posiada dekoracyjne ulistnienie, pędy i kwiaty;
  • Dereń biały `Aurea`- charakteryzuje się złocisto-żółtym ulistnieniem. Dorasta do 2 m wysokości;
  • Dereń biały `Sibirica`- cechują go mocno czerwone pędy, wysoki na ok. 3 m;
  • Dereń biały `Baton Rouge`Minbat` – o czerwono-bordowych pędach. Kwiaty w kolorze kremowym pojawiają się późną wiosną;
  • Dereń biały `Siberian Pearls` – odmiana z wybarwiającymi się jesienią liśćmi. W okresie wegetacyjnym zielone, jesienią zyskują ciemnoczerwoną barwę;
  • Dereń biały Ivory Halo `Bailhalo` ma dekoracyjne, czerwone pędy oraz jasnozielone z szerokim białym obrzeżeniem liście, jesienią przebarwiające się na różowo;
  • Dereń biały ‚Sibirica Variegata’.
Dereń biały 'Sibirica Variegata'
Dereń biały ‚Sibirica Variegata’

Do nasadzeń miejskich polecane są te gatunki, które mają niewielkie wymagania glebowe, są łatwe w uprawie i dobrze znoszą warunki miejskie. Za sprawą dużej różnorodności i niewysokich kosztów często wykorzystuje się derenia w aranżowaniu przestrzeni.

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

  1. […] Derenia możemy wykorzystać  jako roślinę żywopłotowa, choć równie świetnie nadaje się na założenia soliterowe. To roślina dobra do formowania. Cechuje się szybkim wzrostem. Jego odmiany wprowadzą w naszym ogrodzie więcej radości i koloru zimą po opadnięciu liści. Kolorowe pędy stanowią ich ogromny walor dekoracyjny. Jeśli chcecie wiedzieć coś więcej na ich temat to zapraszam do przeczytania tekstu Dereń biały – wiedza w pigułce […]

Twój komentarz