Domki dla owadów

Domki dla owadów w ogrodzie. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, kto jest odpowiedzialny za urok kwitnących roślin? I co należy zrobić, aby nie zabrakło kwiatów w Waszych ogrodach?
werbena patgońska, uprawa werbeny patagońskiej, wymagania werbeny patagońskiej Domki dla owadów
Domki dla owadów
Domki dla owadów

Owady! To dzięki tym niewielkim stworzeniom możecie przez cały sezon cieszyć oczy pięknie kwitnącymi okazami roślin oraz rozkoszować się ich zapachami. Jeśli przestałyby zapylać kwiaty, nie powstałyby nasiona, które później wysiewacie…

Współczesna architektura, betonowa zabudowa, zanieczyszczenie powietrza, brak zieleni, stosowanie herbicydów – to wszystko wpływa na zmniejszenie populacji owadów, które są ludzkości niezbędne do życia.
Na szczęście jest sposób, aby stworzyć bezpieczny dom i schronienie tym niewielkim stworzeniom
oraz pomóc im w ich codziennym funkcjonowaniu.

Domki dla owadów

Domki dla owadów pożytecznych to świetne rozwiązanie, mające na celu pomóc im w rozmnażaniu
i w znalezieniu schronienia przed złymi warunkami atmosferycznymi. Takie miejsce znacznie zwiększy prawdopodobieństwo ich przeżycia i za jego sprawą będą one przebywać na Waszych działkach przez cały rok.

Gdzie postawić domki dla owadów

Konstrukcje dla małych sprzymierzeńców warto jest sytuować w miejscach zacisznych i  słonecznych.
Może być to mały zakątek obok ogrodowej altany czy też między drzewami lub krzewami.

domki dla owadów
Domki dla owadów
Z czego zrobić domki dla owadów?

Mieszkanie dla owadów powinno być zrobione z myślą ekologiczną, tzn. należy wykonać je z materiałów naturalnych. Idealnym materiałem będzie drewniana konstrukcja lub rama. W jej wnętrzu stwórzcie warunki, w jak najlepszy sposób odzwierciedlające naturalne miejsce bytowania.

Czym wypełnić domki dla owadów?

Do wypełnienia przestrzeni domku zastosujcie deski z drzew liściastych. Półki wyścielcie słomą, różnymi rodzajami szyszek i suchymi liśćmi. Ważne, aby w takim domku pojawiły się materiały porowate. Zastosujcie kawałki pędów bambusa, porowate, stare cegły i doniczki wykonane z gliny.

ule na dachu pałacu kultury

W przypadku braku porowatych elementów, spróbujcie ponawiercać w deskach i drewnianych kawałkach otwory o różnych rozmiarach, w których owady będę mogły zagnieździć się na dobre.

Aby domek naturalnie wkomponował się w ogród, śmiało możecie umieścić w nim uschnięte, stare gałązki
i mech.

Jakie owady mieszkają w domkach dla owadów?

Do hotelu przybywają przeważnie osy  i pszczoły. Często możecie spotkać również biedronki, trzmiele,
a nawet ważki!

bees-240024_1920

Dajcie owadom wiele od siebie, a one odwzajemnią się Wam w wyjątkowy sposób, zapylając kwiaty warzyw, drzew, krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych! 

 

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

Twój komentarz