Nie trzeba być projektantem wnętrz, aby wiedzieć jak ważne dla podkreślenia atrakcyjności eksponowanego asortymentu przez sprzedających są dodatki. To, co przyciąga moje oko, to najczęściej rośliny.
Cieszę się, że świadomość tego mechanizmu rośnie także wśród osób, odpowiedzialnych za ekspozycje sklepowe, co sprawia, że do ich dekoracji wykorzystują rośliny.

ekspozycja sklepowa z wykorzystaniem roślin

Ekspozycja sklepowa z wykorzystaniem roślin

W czeskiej Pradze widziałem najpiękniejszą wystawę w życiu. Jak zapewne wiecie, Czesi słyną z produkcji pięknego szkła i kryształów. Jeden ze sklepów, które mijałem, zainteresował mnie tłumem gapiów wpatrzonych w wystawę. Nie mogąc się oprzeć, wszedłem do sklepu i powiedziałem, że prowadzę blog ogrodniczy i chciałbym zrobić kilka zdjęć do fotorelacji.

Menadżer sklepu bez zastanowienia wyraził zgodę na zrobienie zdjęć. Jaka była moja radość, kiedy każde z nich ukazywało zarówno piękno asortymentu jak i rośliny! Do dekorowania zostały wykorzystane domowe rośliny z grupy sukulentów, pnączy i palm.

Zielone wnętrza

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego warto wykorzystać właśnie rośliny, a nie inne materiały. Odpowiedzi znajduję kilka:

– rośliny są żywym materiałem – a co za tym idzie – są bliższe naturze, do której człowiek podświadomie tęskni;

– rośliny mają różnorodne kształty i kolory. Mogą mieć pokrój wyprostowany, płonący, pnący, liście pojedyncze, pierzaste, jednobarwne czy wielobarwne. Także wielkość roślin jest bardzo zróżnicowana;

– rośliny wprowadzają niezwykłą atmosferę, nadając wnętrzu niepowtarzalny charakter 🙂

ekspozycja sklepowa z wykorzystaniem roślin

Jak dobrać rośliny do wnętrza? Wskazówki:

– starajcie się dopasować rośliny do charakteru wnętrza i panujących warunków. Do słonecznych miejsc dobierajcie rośliny lubiące silne nasłonecznienie. Do cienistych wybierajcie rośliny znoszące małą ilość słońca;

– pamiętajcie o dobraniu odpowiednich donic, które kolorystycznie będą pasowały do wnętrza;

– więcej nie znaczy lepiej – czasem warto kupić duże okazy niż wiele małych przypadkowych roślin;

– dobierając rośliny pamiętajcie, że odcień liści i kwiatów ma znaczenie! Żółcie, pomarańcze, czerwienie działają pobudzająco, stymulują do aktywności. Biel ożywia i rozjaśnia ciemne miejsca, a zieleń najlepiej wygląda na jasnym tle.

 

Jeden komentarz

Twój komentarz