Gnojówka z pokrzywy

Nawożenie jest jednym z kilku podstawowych zabiegów, które są potrzebne naszym roślinom. Dobrym sposobem na poprawę wzrostu i odporności roślin jest zastosowanie naturalnej gnojówki z pokrzywy.
Gnojówka z pokrzywy
Gnojówka z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy. Nikt nie lubi kontaktu trzeciego stopnia z pokrzywą. Na skórze pojawiają się swędzące bąble, które doprowadzają do szału. Po takim doświadczeniu nie ma się chęci dotykać jej ponownie… Jednak dzięki niej możemy stworzyć świetny nawóz dla naszych roślin ozdobnych i jest to całkowicie naturalny i ekologiczny sposób na nawożenie. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że pokrzywa oprócz tego, że jest uciążliwym i ekspansywnym chwastem, może jeszcze posłużyć nam jako pomoc w uzyskaniu lepszych przyrostów roślin i poprawi kwitnienie i owocowanie. A jednak!

Dlaczego gnojówka z pokrzywy?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to gatunek zawierający dużo soli mineralnych i witamin. Bez nich rośliny gorzej rosną i kwitną. Pokrzywa jest szczególnie bogata w azot, fosfor, magnez, cynk i szereg soli mineralnych.

Gnojówka z pokrzywy
Gnojówka z pokrzywy
Gnojówka z pokrzywy – jak się za to zabrać?

Zacznijmy od przygotowania materiału. Do przygotowania gnojówki będą Wam potrzebne: plastikowe wiadro oraz młode liście i pędy pokrzywy zebrane przed kwitnieniem. Proponuję przy zbiorze założyć długi rękaw, spodnie z długimi nogawkami i rękawiczki!

Jeśli gnojówkę robicie w wiadrze 10-litrowym, trzeba do niego wrzucić około kilograma pokrzywy (na 10 litrów wody dajemy 1 kg pokrzyw). Pokrzywy wrzućcie do wiadra, zalejcie wodą, po czym pozostawcie to na okres około dwóch tygodni daleko od wejścia do domu i ciągów komunikacyjnych – będzie strasznie śmierdzieć! Aby ciągle zachodził proces fermentacji pamiętajcie, że potrzebny jest dostęp tlenu. Nie zamykajcie szczelnie pojemnika. Gnojówkę z pokrzywy wynieście w miejsce, gdzie jej zapachach nie będzie dla Was uciążliwy (tak, macie racje, wymarzony zapach to to nie jest, ale za to jaka jakość ! 🙂 ). Po okresie około 2 tygodni nawóz będzie gotowy. Aby mieć pewność, że to już, upewnijcie się, że roztwór ma ciemniejszy kolor (brunatny).

Gnojówka z pokrzywy
Gnojówka z pokrzywy
Jak stosować gnojówkę z pokrzywy?

Zanim rozpoczniecie nawożenie, pamiętajcie o rozcieńczeniu płynu wodą. Odpowiednią proporcją będzie 1:10. Do wiadra wlejcie 1 litr gnojówki i dolejcie 10 litrów wody. Po rozcieńczeniu możecie już zastosować nawóz!

Gnojówkę stosujcie do jednorocznych roślin kwitnących, bylin, drzew i krzewów owocowych. Roztwór możecie również zastosować do pomidorów i ogórków. Zabieg nawożenia możecie przeprowadzić również w formie oprysku roślin (proporcje 1:20). Dzięki niemu wspomożecie roślinę w walce z uciążliwymi chorobami grzybowymi i niedoborem składników mineralnych.

Dodatkowo dodam, że to metoda znana i stosowana od pokoleń! Nie musicie się obawiać, że to jakaś bujda na resorach 😉 Smacznego dla Waszych roślin!

Inne domowe metody nawożenia roślin.

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. […] Do nawożenia roślin, będzie stosowany w tym roku nowy nawóz Happy Garden, który wszedł na rynek polski. Nawóz jest oparty na bazie wyciągów z pokrzywy i innych roślin. Pozbawiony jest sztucznej chemii. Co ważne, jest bezpieczny w stosowaniu, przyjazny dla środowiska, ludzi i zwierząt. A co teraz jest też ważne, bezpieczny dla pszczół. Nawóz ten może być stosowany do kwiatów, owoców i warzyw a także do drzew i krzewów. Czy ten specyfik będzie skuteczny ocenię krytycznym okiem za jakiś czas i przedstawię Wam swoje obserwacje;) Jeśli chcielibyście zastosować także naturalny sposób nawożenia polecam gnojówkę z pokrzywy. […]

Twój komentarz