Gwiazda betlejemska – Jak uprawiać?
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jakie rośliny kojarzą nam sie z tym okresem poza drzewkiem świątecznym? 😉 Oczywiście poinsencja czyli gwiazda betlejemska. W sprzedaży będą takie co mają kolor czerwony, biały, różówy czy łososiowy. Im wcześniej zostanie kupiona gwiazda betlejemska, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że roślina nie przemarźnie podczas transportu. W tym tekście kilka najistotniejszych informacji jak pielęgnować naszą gwiazdę betlejemską.

Gwiazda betlejemska – gdzie kupić?
Gwiazda betlejemska – przede wszystkim, po roślinę należy wybrać się w dzień bezwietrzny i w miarę ciepły. Pod żadnym pozorem nie kupujemy poinsecji na straganie, ponieważ niemal na pewno taka roślina będzie przemarznięta i bardzo szybko zwiędnie. Podobnie, jeśli w kwiaciarni stała blisko drzwi wejściowych lub w przeciągu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie gwiazdy betlejemskiej?
Gwiazdę betlejemską dokładnie oglądamy. Powinna mieć równomiernie zielone, odstające na boki liście. Przebarwione, pomarszczone i zwisające świadczą o złej kondycji rośliny.
Transport wilczomlecza
Sprzedawca powinien umieścić kwiat w foliowej osłonce i szczelnie owinąć papierem. Starajmy się, by możliwie jak najkrócej przebywała na mrozie, zanim dostarczymy ją do domu.

Jak dbać o gwiazdę betlejemską w domu?
Gatunek ten nie lubi niskich temperaturach, ich gwałtownych wahań oraz przeciągów. Optimum to 16-18 stopni. Preferuje oświetlone miejsca z dala od źródeł ciepła (kominka, kaloryfera). Podlewamy regularnie umiarkowaną ilością letniej wody – jej nadmiar sprawi, że poinsecja zacznie gubić liście. Odradza się też jej przesadzanie.

Stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej
Doniczkę z rośliną można umieścić w świątecznie udekorowanej osłonce lub użyć jej jako jednego z elementów większej, świątecznej kompozycji.
!!!UWAGA!!!
Gwiazda betlejemska jest trująca. Rośłina wytwarza biały, ostry i trujący sok mleczny (zawiera kwas euforbinowy, euforbinę, związki cyjanogenne), który może spowodować zapalenia skóry, pęcherze i owrzodzenia, a sok niektórych gatunków po dostaniu się do oka może powodować czasową ślepotę. Dla tego zwracajcie dużą uwagę na dzieci i zwierzeta, które mają mieć kontakt z rośliną.
[…] piękna roślina kojarząca nam się z okresm świąt Bożego narodzenia to gwiazda betlejemska. Choć jest trująca, warto ją […]
[…] Gwiazda betlejemska – Jak uprawiać? […]