Gwiazda Betlejemska

Gwiazda Betlejemska, Poinsecja, Euforbia

Najbardziej znany zimowy kwiat – Gwiazda Betlejemska, Poinsecja lub Euforbia, znana jest każdemu. Jedna roślina wiele nazw. Swoją urodą, kolorami i formą zyskała już dawno bardzo wielu miłośników. Gwiazda betlejemska dawniej oznaka dostatku obecnie jest stałym bywalcem na salonach. Święta Bożego Narodzenia są szczególnym okresem w naszych domach. Poinsecja na stałe zagościła, jako ich symbol. Sklepy oferują pełen asortyment gadżetów z poinsecją. Znajdziemy obrusy, talerze, serwetki, stroiki, bombki na choinkę i czego dusza jeszcze zapragnie.  Jednak dla ogrodnika najbardziej jest interesująca ta w doniczkach.

Magia świąt z Gwiazdą Betlejemską.

Od krzewu i małych drzew wprost do doniczki.

 Wilczomlecz nadobny to nadal ta sama gwiazda betlejemska. Jak na gwiazdę przystało ma wiele pseudonimów. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali. W swoich rodzinnych krajach była cenioną rośliną. Legenda głosi, że jej wspaniały szkarłatny kolor nadała krew Bogini wypływająca z pękniętego serca po zawodzie miłosnym. Być może, dlatego właśnie wszyscy tak mocno się w niej kochają, aby zmniejszyć jej ból po stracie???

W latach dwudziestych XIX wieku emigrowała do Stanów Zjednoczonych i tu właśnie przyjęła imię Poinsecja od nazwiska Joela Robertsa Poinsetta ambasadora USA i amatora botanika. Tu właśnie rozpoczęła swoją karierę.

Ciągłe zmiany, wielkie podróże.

Początkowo euforbia hodowana była na kwiaty cięte. W swoich naturalnych warunkach może ona osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Z powodzeniem stosuje się ją do dziś, jako żywopłoty. Ponieważ popyt na roślinę był ogromny, pierwsi hodowcy metodami prób i błędów starali się z hodowli w gruncie przerzucić się na uprawy doniczkowe. W chwili obecnej znanych jest ponad 100 kultywarów gwiazdy betlejemskiej. Kultywar to nic innego jak trwała odmiana hodowlana. Na całym świecie Euforbia, jest tuż obok choinki typowym symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

Choinka z Gwiazd Betlejemskich.

Kolor, wielkość i jeszcze raz kolor.

Pomimo dość skomplikowanego procesu hodowli poinsecja trafia do sklepów w swoim najlepszym okresie wegetacji. Nam zostaje tylko wybierać pośród kolorów. Czerwień, biel, łososiowy, żółty, kremowy, brzoskwiniowy, wielokolorowy, nakrapiany kwiat Gwiazdy Betlejemskiej może trafić do Twojego domu. Wybór jest ogromny i tylko od inwencji twórczej i od wyobraźni zależy, którą wybierzemy. Każda jednak będzie wspaniałym wyborem i uzupełnieniem naszego domowego designu. Jednak zawsze należy pamiętać o kilku zasadach przy wyborze kwiatów, by móc cieszyć się nimi całe święta, a może nawet lata.

Przeciągi, zimno, oraz światło.

Szał przedświątecznych zakupów często skłania nas do zakupu roślin w sklepach wielkopowierzchniowych. Tu zaczynają się lekkie schody, jednak łatwo je obejść. Warto pamiętać, że poinsecja pochodzi z innej strefy klimatycznej.  Dlatego też bardzo źle znosi niską temperaturę i przeciągi. Jeśli zdecydujemy się na zakup gwiazdy w takim sklepie musimy pamiętać o zabezpieczeniu rośliny przed mrozem. Możemy zabrać ze sobą ręcznik. Sklepy ogrodnicze zapewniają klientom szczelne opakowanie dla zakupionych kwiatów. Wybierając kwiaty należy pamiętać jeszcze o kilku zasadach. Powinniśmy pamiętać co szkodzi kwiatom. Rośliny nie mogą być przesuszone, ponieważ spowoduje to szybkie opadanie liści. Należy chronić roślinę przed przelaniem. Wodę najlepiej wlewać na podstawkę albo moczyć jak storczyka.

Euforbia nie tylko na stół.

Gwiazda Betlejemska to już nie tylko ozdoba naszych stołów. Ponieważ Wybór kolorów przylistków Poinsecji jest ogromna każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki temu można stworzyć niepowtarzalną dekorację domu. To już nie tylko zwykły kwiat postawiony na stole, ale domownik bez którego nie ma świąt. Ogranicza nas tylko nasza fantazja. Euforbia to typowy zimowy kwiat który z powodzeniem jest wykorzystywany do ozdoby sal weselnych, tworzenia niepowtarzalnych wiązanek ślubnych dla zimowych panien młodych. Te zjawiskowe kwiaty mogą być inspiracją do tworzenia niepowtarzalnych ozdób. Dlatego uruchomcie wyobraźnię i do dzieła.

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz