Hippeastrum uprawa i pielęgnacja

Hippeastrum jest jedną z najpięknejszych  roślin, które stają się ozdobą naszych mieszkań w czasie świąt Bożego Narodzenia. Ich duże kwiaty koloru najczęsciej czerwonego utrzymują się na roślinie do kilkunastu dni.
hippeastrum
hippeastrum

Hippeastrum – Jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja tej pięknej rośliny, aby zdrowo rosło, obficie i regularnie kwitło w naszych domach? Dam Wam łatwy przepis krok po kroku, aby to się udało.

Wybór cebul hippeastrum

hippeastrum

będąc w centrum ogrodniczym, wybierz taką cebulę, która jest twarda bez śladów zgnilizny. To bardzo ważne, ponieważ proces gnilny przy każdym podlewaniu będzie postępować, co doprowadzi do śmierci cebuli i nie uda nam dotrwać do kwitnienia rośliny. Pieniądze zostaną wydane, a efektu nie osiągniemy. Jeżeli widać początki liści, to muszą mieć zielony kolor.

Uprawa hippeastrum

hippeastrum

SADZENIE: Cebule od listopada do lutego sadzimy w doniczce, która powinna być szersza o jakieś 4 cm z każdej strony od średnicy cebuli. Na dno doniczki sypiemy keramzyt, zabezpieczający przed przelaniem. Do doniczki sypiemy żyzną, przepuszczalną ziemięTo o tyle ważne, że roślina będzie z niej czerpać składniki, które będzie magazywnować i wykorzystywać do wzrostu rośliny. Cebulę sadzimy tak, aby był przykryta do 1/3 jej wysokości. Ziemię wokół niej musimy ugnieść i podlać.

hippeastrum

Stanowisko dla Hippeastrum

Po posadzeniu, doniczkę ustaw w miejscu jasnym i ciepłym – temperatura nawet 23 stopnie.

Hippeastrum 'Flamenco Queen'
‚Flamenco Queen’
Podlewanie Hippeastrum

Tu musimy zachować ostrożność. Zbyt obfite podlewanie spowoduje gnicie cebuli i żółknięcie liści. Najlepiej podlewać umiarkowanie – co to znaczy umiarkowane podlewanie. Podlewaj cebulę od góry. tak aby ziemia stała się wilgotna. Nadmiar wody która wypłynęła na podstawkę możesz wylać, lub podlać nią inne rośłiny.Ziemia musi przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Nie dopuszcza do wysychania ziemi zwłaszcza kiedy pojawią się pędy kwiatostanowe!

hippeastrum
‚Papilio’

Inna piękna roślina kojarząca nam się z okresm świąt Bożego narodzenia to gwiazda betlejemska. Choć jest trująca, warto ją kupić, aby przez ten okres stała się dekoracją naszego domu. Choć Hippeastrum ma piękne duże kwiaty, nie spotkałem takich, które pachną. Jeżeli szukacie roślin, które poza pięknem kwiatów, charakteryzują się pięknym zapachem, koniecznie poznajcie kilka z nich. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

Twój komentarz