Hortensja bukietowa – jak uprawiać jak pielęgnować?

Hortensja bukietowa  (Hydrangea paniculata) cieszy się od ogromną popularnością z powodu długiego i obfitego okresu kwitnienia. Bardzo duże kwiaty stają się ozdobą roślin a zasuszone kwiatostany utrzymują się na roślinie aż do wiosny. Choć zbrązowieją mogą stać się wyjątkową dekoracją kiedy zostaną pokryte szadzią i przyozdobi je mróz.
Hortensja bukietowa - jak uprawiać jak pielęgnować?
Hortensja bukietowa w połączeniu z trawami
Wymagania hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa będzie kwitnąć na stanowisku cienistym, półcienistym ale i na pełnym słońcu. Przy stanowiskach słonecznych bezwzględnie należy zapewnić roślinie dostęp do wody. Jeżeli będzie miała wilgotne podłoże, efekt kwitnienia jest gwaaaaraaaantoooowaaaanyyyy.  Wbrew utartym opiniom, hortensja bukietowa, jest tolerancyjna i wytrzymała na niskie temperatury. Potrafi zimować także bez okrycia, choć profilaktycznie warto wykonać kopczyki.

SADZENIE hortensji – starajmy się im zapewnić lekko kwaśne lub kwaśne podłoże. Idealnie poradzi sobie na leśnych działkach pod koronami drzew. Przed sadzeniem wsypmy do dołka żyznej, próchnicznej ziemi. Po posadzeniu, obficie podlej roślinę! Nawożenie hortensji jest konieczne, jeżeli chcemy uzyskać efekt intensywnego kwitnienia i szybkiego wzrostu. Nawóz powinien zostać zmieszany z podłożem i ściółką a na koniec intensywnie podlana, aby nawóz rozpuścił się w podłożu i był dostępny dla rośłiny. Ściółkowanie hortensji ma na celu zwiększenia wilgotności podłoża, zabepieczenia rośliny przed chwastami, ale także ma na celu zwiększenie ilości próchnicy w podłożu. Kora sosnowa ma wpływ także na pH gleby. Stosując korę sosnową, pamiętajmy aby nawożenie roślin było poszerzone o większą dawkę nawozu azotowego!

hortensja ogrodowa
hortensja bukietowa’Limelight
Cięcie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa kwitnie na pędach jednorocznych. Pod koniec marca lub na początku kwietnia, możemy przyciąć hortensję (ale nie musimy). Przycinamy je nad 4-5 pąkiem. Z tych pąków, które zostawiliśmy wyrosną nowe pędy, na końcach których rozwiną się nowe kwiatostany. Decydując się na przycinanie hortensji pozostaw pędy najgrubsze. Wytnij te, które są chore, wiotkie, lub psują pokrój rośliny. W przypadku dużych i okazałych krzewów, cięcie warto przeprowadzać stopniowo.

hortensja ogrodowa

foto. Aneta Kucharska, laureatka konkursu FLOWER POWER 2015

Zastosowanie hortensji bukietowej

To roślina, która według mnie najpiękniej wygląda w połączeniu z trawami. Fantastycznie komponuje się w ogrodach naturalistycznych. Prawdę mówiąc, ma ona wszechstronne zastosowanie. Można ją sadzić na balkonach, na tarasach, na leśnych działkach, w ogrodach, parkach, przy ciagach komunikacyjnych. To na dzień dzisiejszy jedna z moich ulubionych roślin.  Ponad to można wykorzystać jej zasuszone kwiatostany do suchych bukietów. Niezwykły efekt można osiągnąć wykorzystując hortensję bukietową jako nieformowane kwitnące żywopłoty.

Hortensja ogrodowa

Odmiany hortensji bukietowych
  • Hortensja bukietowa ‚PINKY WINKY’ – jedna z moich ulubieńszych odmian, która dorasta do około 1,5 metra wysokości. Zaletą tej odmiany są kwiaty zmieniające kolor. Na początku są one koloru białego i przebarwiają się na ciemny róż. Sam kwiatostan ma długość około 20cm. Rozpoczyna kwitnienie w lipcu i kwitnie aż do października. Idealnie się nadaje do małych ogrodów i na balkony, tarasy gdzie będzie rosnąć w dużych skrzyniach.
  • Hortensja bukietowa ‚VANILLE-FREISE’ – piękna odmiana dorastająca do 2 metrów wysokości. Stożkowate kwiatostany na początku są kremowobiałe w miarę upływu czasu przebarwiają się w różowy a na koniec różowoczerwony. Jest dość tolerancyjna co do stanowiska. Pięknie się prezentuje sadzona pojedynczo jak i w grupie.
  • Hortensja bukietowa ‚Limelight’ – dorasta do 3 metrów wysokości. Duże kwiatostany rozwijają się do szczytach pędów w lipcu i kwitnie do października. Kwiaty na początku zielonkawo-żółtego koloru. Później kremowobiałe. Fantastycznie prezentują się sadzone pojedynczo jak i w grupach.

Czemu hortensja zmienia kolor kwiatów – tego dowiecie się TUTAJ;).

Powodzenia w uprawie hortensji bukietowej!

PODOBNE ARTYKUŁY

6 Komentarze

  1. Ja także lubię hortensje, mam ok. 30 krzewów w ogrodzie, w tym 3 pnące. Doskonale sobie radzą w mojej suchej i marnej ziemi. Rosną w cieniu i półcieniu. Nawożę je tylko obornikiem granulowanym. Najbardziej podobają mi się te o kwiatach płonnych i płodnych, ich kwiatostany są bardziej delikatne. Moja faworytka to Tardiva.
    Są bardziej odporne na brak wody niż hortensje drzewiaste, jak popularna Annabelle.
    To piękne i łatwe krzewy.

Twój komentarz