Koronkowa robota na kwiatach hortensji ogrodowej

Jej niezwykła uroda objawia się w chwili pojawienia się kwiatów. Bez nich wygląda jak wiele innych zielonych „krzaków” z liśćmi. Z małych, delikatnych pączków rozwijają się duże kwiatostany, które w zależności od odmiany mogą mieć kolor od białego, przez zielony, aż po ciemny róż. W tym roku poprosiłem czytelników o wybranie swojej ulubionej rośliny w ogrodzie. Byłem mile zaskoczony, ponieważ na pierwszym miejscu znalazła się #róża, na drugim #hortensja, na trzecim #lilia, a na czwartym #lawenda.

hortensja

Hortensja zamyka sezon w ogrodzie

Jesienią wszystkie rośliny zaczynają szykować się do snu zimowego. Większość bylin zamiera, a krzewy zrzucają liście, kwiaty i owoce. Jednak są takie rośliny, które przez okres jesieni i zimy zachowują kwiaty. Jednym z nich jest hortensja bukietowa, której urok zimą nie przemija. Hortensja niczym kameleon zmienia kolor. Białe kwiatostany stają się w miarę przekwitania zielone lub różowieją – wszystko zależy, jaką odmianę posadzimy w swoim ogrodzie. Jednak wszystkie bez wyjątku ostatecznie brązowieją.

hortenja

W miarę upływu czasu, płatki zaczynają się wykruszać, tworząc wzory podobne do koronkowej roboty – bardzo misternej roboty. Precyzyjnie i bezbłędnie wykonanej. Jeśli macie więc chwilę czasu, koniecznie idźcie do ogrodu, aby zobaczyć, jak wyglądają kwiatostany na Waszych hortensjach bukietowych!

hortensja

Hortensja – koronkowa robota na kwiatach

Ogromną dekoracyjność i urodę usuniętych kwiatów hortensji jesteśmy w stanie zobaczyć dopiero, gdy się do nich zbliżymy. Inaczej widzimy jedynie brązowe „wiechcie”, sterczące na czubkach pędów. Tutaj mogę powiedzieć, że piękno tkwi w detalach. Kliknijcie na zdjęcie, aby je powiększyć, i przekonajcie się sami. W tym widoku jest coś pięknego, ale też nostalgicznego i smutnego. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że sezon ogrodniczy dobiega końca i przed nami czas chłodu i czekania na wiosnę.

hortensja

Uschnięte kwiaty hortensji jeszcze piękniej wyglądają, gdy do naszego ogrodu przychodzi zima i pierwsze przymrozki. Zbierające się czapy śniegu na kwiatostanach wyglądają wręcz zjawiskowo. Bardzo dekoracyjnie przedstawia się kontrast pomiędzy brązowymi kwiatostanami a białym śniegiem. To jeden z tych widoków, za którym tęsknimy… Innym pięknym zjawiskiem w naszym ogrodzie zimą jest osadzająca się szadź lub tworzenie się ostrych kryształków lodu na kwiatostanach. Ten widok jest absolutnie zjawiskowy i sprawia, że czujemy się, jakbyśmy trafili do krainy lodu 🙂

hortensja

Tu wielkie ukłony do fotografów, którzy potrafią uchwycić ten krótki, ale jakże piękny moment w-ogrodzie. Wielka szkoda, że ostatnimi czasy mało jest u nas śniegu, więc tym bardziej tęsknimy za takimi widokami.

hortensja

Hortensja bukietowa i jej odmiany

Jeśli chcecie posadzić u siebie hortensję bukietową, koniecznie rozglądajcie się za tymi odmianami:

‚Limelight’ – dorasta do 3 metrów wysokości. Kwiaty najpierw są zielonkawo-żółte, potem kremowo-białe. Kwitnie od sierpnia do października. Bardzo ładnie wygląda jako pojedyncza roślina lub posadzona formie żywopłotu nieformowanego. Jej dużą zaletą jest odporność na mróz.

‚Magical Flame’ – ta odmiana dorasta do około 2 metrów wysokości, a kwiatostany osiągają nawet do 30 cm długości. Na początku są białe, a później różowieją. Kwitnie od lipca do września.

‚Pinky Winky’ – osobiście bardzo lubię tę odmianę. Krzew dorasta do około 1,5 metra wysokości, a kwiatostany, na początku białe, stają się w miarę upływu czasu ciemnoróżowe. Stożkowate kwiatostany dorastają do 20 cm długości. Kwitnie od lipca do października. Ze względu na dość małe rozmiary nadaje się do niedużych ogrodów przydomowych.

‚Vanilla-Fraise’ – odmiana ta dorasta do około 2 metrów wysokości, a kwiatostany które na początku są kremowo-białe, z upływem czasu różowieją, by na końcu stać się różowo-czerwone. Zaczyna kwitnąć w lipcu i kończy w październiku.

Oczywiście odmian hortensji bukietowej jest znacznie więcej. Pozwoliłem sobie wymienić tylko kilka z nich. Zachęcam Was do sadzenia hortensji w swoich ogrodach ze względu na dużą dekoracyjność. Chciałbym także skończyć ze stereotypem i plotką, że uprawa hortensji jest bardzo trudna. Nic bardziej mylnego! Obecnie hortensje bukietowe i ich nowe odmiany mają dość przeciętne wymagania. Najważniejsze to zapewnić im stale wilgotne podłoże 😉

Mam nadzieję, że odkryliście hortensję na nowo i udało mi się pokazać Wam ją w dobrym świetle 🙂

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

Twój komentarz