Irysy – Rośliny dla początkujących ogrodników

Irys syberyjski (kosaciec) – Iris sibirica jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce. Jego zasięg geograficzny jest bardzo szeroki rośnie w Rosji aż po Daleki Wschód tworząc nad rzekami i strumieniami malownicze łąki. Można więc śmiało powiedzieć, że to kwiat niemalże imperialny, skoro podbił tak rozległe tereny. W naszych ogrodach gości od wielu, wielu lat jednak niestety praktycznie wyłącznie w postaci niebieskich odmian zbliżonych do typu rosnącego w naturze.
Iris sibirica 'White Amber'
Iris sibirica ‚White Amber’

Irys syberyjski roślina dla początkujących ogrodników. Kwiatami zdobi nasze ogrody w maju i czerwcu. Tymczasem w ostatnich dwudziestu latach powstało za sprawą hodowców amerykańskich, niemieckich, austriackich i czeskich kilkaset odmian o oszałamiającej palecie barw. Naukowa nazwa rodzaju Iris pochodzi z mitologii Greków i Rzymian od imienia córki Taumasa Iris (syn. Irys, Iryda, Taumantyda, Arcus) posłanki Zeusa i Hery i uosobienia tęczy.

Iris kaempferi f. purpurea
Iris kaempferi f. purpurea

I właśnie tęcza doskonale oddaje jakie kolory kwiatów są teraz dostępne na rynku. No może nie ma kwiatów w kolorze zielonym podczas całego czasu kwitnienia ale można to wybaczyć kiedy patrzymy na białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, niebieskie, granatowe, wiśniowe i bordowe kwiaty.

Iris sibirica 'Having Fun'
Iris sibirica ‚Having Fun’

Wielkość kwiatów jest różna i waha się od 3cm do 12cm średnicy. Pędy kwiatowe osiągają wysokość od 20cm do 150cm. Jest kilka odmian karłowych i super karłowych idealnych do ogrodów skalnych. Z reguły odmiany osiągają wysokość 50-80cm. Ważną cechą wpływającą na długość kwitnienia jest liczba kwiatów na pędzie. Z reguły odmiany wielkokwiatowe mają mało kwiatów na pędzie.

Iris pseudoacorus 'Berliner Tiger'
Iris pseudoacorus ‚Berliner Tiger’
Irys syberyjski – Uprawa

Aby odnieść sukces w uprawie sadźmy je w pełnym słońcu, na stale umiarkowanie wilgotnej glebie, nawet podmokłej. Posadzone w półcieniu czy cieniu nie kwitną, marnieją i zamierają. Posadzone na zbyt suchej glebie słabo się rozrastają i są anemiczne.

Iris sibirica 'Marlin Holmes'
Irys syberyjski Iris sibirica ‚Marlin Holmes’

Nie znoszą też towarzystwa ekspansywnych drzew i krzewów. Nie są kłopotliwe jeżeli chodzi o szkodniki i choroby; podczas suchej pogody atakują je mszyce (siadają nisko przy ziemi i ssą soki z nasad liści).

Iris pseudoacorus 'Golden Eye'
Iris pseudoacorus ‚Golden Eye’

Ponieważ to nasz rodzimy gatunek szalenie płodny i obsiewający się wokół po kwitnieniu warto wyciąć same pędy kwiatowe jeżeli nie chcemy mieć wokół kępy „trawnika” siewek następnej wiosny.

Irys syberyjski
Iris pseudoacorus ‚Plena’

Jak wyeksponować Kosaćce?

Są idealnymi kwiatami dla początkujących ogrodników. Doskonale nadają się do aranżacji w stylu naturalistycznym. U siebie w ogrodzie mam plamy o powierzchni kilku metrów kwadratowych złożonych z kęp każda w innej odmianie, ponadto na rabatach w stylu angielskim połączyłem je z żywokostami, żurawkami, bodziszkami, piwoniami, tojadami czyli roślinami o kontrastowych względem ich wąskich liści listowiem. 

Iris sibirica 'Asilah'
Iris sibirica ‚Asilah’

Irys syberyjski
Irys syberyjski Iris sibirica ‚Caesar’

Iris sibirica 'Cambridge'
Iris sibirica ‚Cambridge’

Irys syberyjski
Iris sibirica ‚Double Standards”

W swojej kolekcji mam ponad 100 odmian tych roślin. Cieszę się ich kwiatami przez sześć tygodni ponieważ kwitną w różnym czasie. Liście wycinam dopiero wczesną wiosną, podłoże na rabatach mam grubo wyścielone korą sosnową. Co kilka lat warto odmłodzić kępę robiąc sadzonki z pędów z brzegu wyrzucając część ze środka.

Iris sibirica 'Marlin Holmes'
Iris sibirica ‚Marlin Holme’

Irys syberyjski
Iris sibirica ‚Purple Mere’

Iris sibirica 'Ruffled Velvet'
Iris sibirica ‚Ruffled Velvet’

Irys syberyjski
Iris sibirica ‚Shebang’

Iris sibirica 'Silver Edge'
Iris sibirica ‚Silver Edge’

Iris sibirica 'Spring Brook'
Iris sibirica ‚Spring Brook’

Irys syberyjski
Iris sibirica ‚Sunfisher’

Iris sibirica 'Supernatural'
Iris sibirica ‚Supernatural’

Iris sibirica 'Tilt O Whirl'
Iris sibirica ‚Tilt O Whirl’

Irys syberyjski
Iris sibirica ‚Lady Vanessa’

Irys syberyjski
Iris chrysographes ‚Black Form’

Jeżeli ktoś z Was chciałby powiększyć swoją kolekcię, Paweł Kaźmerski który jest autorem powyższego tekstu zaprasza do zobaczenia jego kolekcji i do bezpośredniego kontaktowania się z nim. KONTAKTIrys syberyjski

PODOBNE ARTYKUŁY

4 Komentarze

Twój komentarz