Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską

Poinsecja – czyli gwiazda betlejemska – od lat króluje w naszych domach i biurach w okresie zimowym. Ta niezwykła roślina urzeka swoimi okazałymi przylistkami i kuszącymi, intensywnymi kolorami. Aby długo dekorowała nasz dom i ładnie wyglądała, wystarczy stosować się do paru prostych zasad – zapraszam do lektury.
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską? Przede wszystkim już przy zakupie zwracaj uwagę na jakość rośliny. Na nic zdadzą się zabiegi pielęgnacyjne, jeśli roślina była nieodpowiednio traktowana, zanim do nas trafiła. Dlatego podczas zakupu upewnij się, czy nie stała w przeciągu i zimnie, sprawdź stan jej podłoża i dobrze ją zapakuj na czas transportu. Ziemia nie powinna być ani zbyt mokra, ani przesuszona. O dobrej kondycji rośliny świadczą jej zielone liście i żółto-zielone pączki kwiatowe, znajdujące się pomiędzy kolorowymi przylistkami.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Uwaga: Gdy kupujesz poinsecję w listopadzie czy grudniu, jej ziemia jest odpowiednio nawieziona. Dlatego też nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia rośliny w czasie kwitnienia.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską – podlewanie

Pamiętaj – mniej znaczy lepiej. Poinsecja ma niezbyt wygórowane wymagania. To dotyczy też jej zapotrzebowania na wodę. Podstawowa zasada brzmi: nie przesuszaniu i nie zalewaj bryły korzeniowej. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Liście są najlepszym wskaźnikiem tego, w jakiej kondycji jest roślina: jeśli żółkną lub opadają, trzeba sprawdzić poziom jej nawodnienia. Wielu miłośników, chcąc dla niej jak najlepiej przelewa ją, podczas gdy ona potrzebuje niewiele wody. Mała jej ilość co drugi dzień lub zanurzenie całej bryły korzeniowej co kilka dni w zupełności wystarczy. Najlepiej jednak sprawdzać palcem wilgotność podłoża i podlewać roślinę, gdy zauważycie, że ziemia zaczyna być sucha.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską – stanowisko

Każdy z Was mieszka w innych warunkach, jednak postarajcie się, aby stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej było jasne, ciepłe i bez przeciągów. Dobrze czuje się praktycznie wszędzie z wyjątkiem pomieszczeń ciemnych i przewiewnych. Ważne jest światło dzienne, ponieważ poinsecja, jako prawdziwa meksykańska piękność, preferuje miejsce dobrze oświetlone. Bezpośrednie nasłonecznienie na parapecie, w szczególności podczas krótkich zimowych dni, nie stanowi dla niej problemu. Idealnie odnajduje się w temperaturze pokojowej w przedziale od 15 do 22 stopni Celsjusza. Poinsecja nie toleruje przeciągów. Na czas wietrzenia pomieszczenia należy przestawić ją w zaciszne miejsce.

Gwiazda betlejemska w nowej odsłonie

Jak wiecie, ogrody w słojach są w tym roku bardzo modne i stanowią ważny element dekoracyjny. Samemu można wykonać piękną i prostą kompozycję w słoju na własny stół wigilijny. Taką kompozycję można także podarować swoim bliskim, do których wybieramy się w gości. Do takich kompozycji najlepiej wykorzystać miniaturowe gwiazdy betlejemskie, dostępne w tym czasie w sprzedaży.  Zobaczcie sami – czy nie wyglądają pięknie?

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Obecnie te zimowe rośliny dostępne są w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Dzisiejsze odmiany są znacznie bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w pielęgnacji. Wystarczy odpowiednie stanowisko, właściwe podlewanie i pozytywne nastawienie, żeby odpłaciły się pięknym wyglądem przez dłuższy czas.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską

jak pielęgmować

Do tekstu zainspirowała mnie „Stars unite europe”, która promuje te rośliny w Polsce.

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

Twój komentarz