Jak przycinać forsycję? Zasady prawidłowego cięcia

Forsycja to jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących wczesną wiosną, których kolor kwiatów kojarzy nam się z ciepłym słońcem i tęsknotą za wiosną. W tym tekście napiszę Wam jak przycinać forsycję. Przywołam zasady jej prawidłowego cięcia. Przestrzegając tych zasad, będziecie mieć gwarantowany sukces. Forsycja będzie kwitnąć obficie co roku, a jej pokrój będzie dekoracją po przekwitnieniu krzewu.
Jak przycinać forsycję Zasady prawidłowego cięcia Forsycja pośrednia (łac. Forsythia xintermeda)....
Jak przycinać forsycję
Forsycja pośrednia (łac. Forsythia xintermeda)

Jak przycinać forsycję? To najczęsciej zadawane pytanie, choć forsycja jes uważana przeze mnie za krzew idealny dla amatorów rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem. Nie jest atakowany przez choroby i szkodniki. Z powodzeniem rośnie w ogrodzie, na balkonach i tarasach. Jest odporna na niskie temperatury a dodatkowo niezwykle łatwo można ją rozmnażać. Zacznijmy od samego początku!

Stanowisko dla forsycji

Nasz krzew jeżeli nie jest co jakiś czas przycinany rośnie do duuużych rozmiarów.  Spotykałem okazy, które dorastały do ponad  5 metrów wysokości i 5m szerokości! To znaczy, że może potrzebować dużej ilości miejsca. W czasie kwitnienia wygląda jak słoneczna kula, a po przekwitnieniu staje się ogromną masą liści, która dalej powiększa swoje rozmiary. Dla tego sadząc krzew zapewnijmy im miejsce w którym będą mogły się rozrastać.

Jak przycinać forsycję Zasady prawidłowego cięcia Forsycja pośrednia (łac. Forsythia xintermeda)
Jak przycinać forsycję
Wymagania forsycji pośredniej

Jeżeli planujemy posadzić forsycję w swoim ogrodzie, najlepiej wybrać jej STANOWISKO SŁONECZNE! To będzie gwarancją obfitego kwitnienia. Duża ilość światła przekłada się m. in na  ilość zawiązywanych kwiatów. Na stanowisku gdzie będzie mniej światła, forsycja będzie zawiązywać kwiaty, ale nie w tak dużej ilości jak na bezpośrednio nasłonecznionym.  Forsycja jest tolerancyjna co do rodzaju podłoża, jednak najlepiej będzie rosnąć w miejscu gdzie PODŁOŻE jest próchniczne i przepuszczalne.

Jak przycinać forsycję Zasady prawidłowego cięcia Forsycja pośrednia (łac. Forsythia xintermeda)..
Aby krzew pięknie kwitł dowiedz się jak przycinać forsycję
Zastosowanie forsycji pośredniej

Forsycję można zastosować jako formowane i natralne żywopłoty. Pięknie prezentją się jako pojedyncze krzewy. W dużych grupach tworzy żóltą plamę kolorystyczną wczesną wiosną. Przez resztę sezonu zachowuje ciemny, zielony kolor. Bezwzględnie trzeba to wziąć pod uwagę przy dobieraniu krzewów i innych roślin w jej towarzystwie.

Jak przycinać forsycję? Zasady prawidłowego cięcia

Co jakiś czas dostaje pytanie „mam forsycję, czemu zawiązuje tak mało kwiatów”? By krzew obficie kwitł co roku, musicie wiedzieć jak przycinać forsycję? A dzieje się tak dla tego, że zazwyczaj podczas jesiennych porządków w ogrodzie krzewy są mocno przycinane, co oznacza, że pąki kwiatowe zostają ścięte i wyrzucone. !!!UWAGA!!! Krzewy forsycji tniemy ZAWSZE po zakończonym kwitnieniu! Sugeruje aby ostatni termin cięcia forsycji przypadał maksymalnie w połowie czerwca. Pędy skraca się o 1/3 długości. Jeżeli krzew jest bardzo rozrośnięty, nie musimy się bać aby ściąć je nawet o połowę. Forsycja szybko się regeneruje. Podczas cięcia, wycinamy też suche pędy, krzyżujące się, wycinamy też stare, grube pędy, pobudzając tym roślinę do wytwarzania nowych pędów, które w przyszłym roku zakwitną.

Jak przycinać forsycję Zasady prawidłowego cięcia Forsycja pośrednia (łac. Forsythia xintermeda).
By krzew obficie kwitł co roku, musicie wiedzieć jak przycinać forsycję

Jeżeli brakuje nam koloru w domu, możemy się pokusić o ścięcie kilku pędów forsycji po zrzuceniu liści, nawet jak jest mróz na dworze. Pędy umieszczamy w wazonie z wodą. Po około tygodniu, powinny zacząć rozwijać się kwiaty. 

Obecnie można kupić forsycje w różnych odmianach, rózniących się wielkością i pokrojem.

‚Maluch’ – dorasta do 1 metra wysokości. Ma nieduże kwiaty, ale kwitnie bardzo obficie. Rekomendowana do małych ogrodów.

‚Weber’s Bronx’ – dorasta do 50cm. Jej wasą jest niezbyt obfite kwitnienie. Ale ze wględu na małą wielkość, rekomendoana jest do małych ogrodów.

‚Goldzauber’ – dorasta do około 3 metrów wysokości. charakteryzuje się dużymi, ciemnożóltymi kwiatami. Kwitnie bardzo obficie. Rekomendowana jest do nasadzeń parkowych, do nasadzeń publicznych, w ogrodach przydomowych. Ważną i cenną cechą jest jej duża mrozoodporność.

forsycja

Powodzenia w uprawie forsycji!

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

  1. […] Wysoki krzew, dorastający do ok. 2 metrów. Jedna z najwcześniej kwitnących roślin, kwitnie w marcu-kwietniu. Możemy sadzić ją w ogrodach na rabatach lub pojedynczo. Często możemy spotkać ją na osiedlach i w miastach.  Jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów w Polsce. Ale żeby owady mogły korzystać z jej kwiatów, musie poznać zasady jej prawidłowego cięcia, które zagwarantuje nam obfite kwitnienie. Jak przycinać forsycję? Zasady prawidłowego cięcia. […]

  2. […] Charakterystyczny, wcześnie kwitnący krzew. Sadzony w ogrodach przydomowych i miastach. Poza swoim pięknym, żółtym kwitnienie, nadaje się na żywopłoty formowane i nieformowane. Forsycja pośrednia dobrze znosi cięcie. Po przekwitnięciu pojawia się u niej dużo, jasno-zielonych liści, które swoim urokiem cieszą nas aż do późnej jesieni. Ale żeby pięknie rosła i obficie kwitła, musicie koniecznie poznać zasady jej prawidłowego cięcia, które znajdziecie w artykule  Jak przycinać forsycję? Zasady prawidłowego cięcia. […]

Twój komentarz