Jak przycinać hortensję bukietową?

PRZYCINANIE HORTENSJI BUKIETOWEJ
Rozpoczynamy sezon ogrodniczy, a to oznacza, że już pora się zabrać za pierwsze prace ogrodnicze! Na tapet bierzemy na sam początek PRZYCINANIE HORTENSJI BUKIETOWEJ, bo według statystyk, jest to jedna z najchętniej uprawianych roślin w polskich ogrodach! W zasadzie już możecie o tym myśleć, aby zaplanować i przeprowadzić przycinanie hortensji.


KIEDY PRZYCINAĆ HORTENSJĘ BUKIETOWĄ?
Jeśli pogoda pozwoli, możecie zacząć już od połowy lutego. Ja zaczynam dopiero w marcu przed pojawieniem się liści do połowy kwietnia .Warto mieć ten zabieg już przeprowadzony przed rozpoczęciem pojawiania się pierwszych pączków u hortensji. Jeśli wykonacie ten zabieg jak roślina puści pąki, to też nie będzie tragedii, bo kwitnie na pędach jednorocznych.
PO CO PRZYCINAĆ HORTENSJĘ BUKIETOWĄ?
Przycinanie ma na celu kontrolę wielkości rośliny
– przycinanie spowoduje rozkrzewienie i wypuszczenie latem większej ilości kwiatów
– Nie bój się cięcia, hortensji nic się nie stanie
JAK PRZYCINAĆ HORTENSJĘ
młode egzemplarze tniemy bardzo mocno nawet do 20 cm od ziemi, aby nadać krzewu gęsty i zwarty pokrój, a także aby spowodować wytworzenia większej ilości twardych i sztywnych pędów
U starszych krzewów młode pędy skraca się o 1/3 ich długości, starsze nawet o 2/3. Tutaj też spokojnie – jeśli mocniej przytniesz, nic się jej nie stanie. Podczas przycinania wytnij WSZYSTKIE wątłe pędy. Zaufaj mi- odwdzięczy się kwitnieniem!
– Wytnij wszystkie suche pędy
CZYM PRZYCINAĆ HORTENSJE BUKIETOWE
używaj ostrych nożyc lub sekatora
NAWOŻENIE HORTENSJI BUKIETOWEJ PO CIĘCIU
osobiście nawożenie roślin w ogrodzie zaczynam w marcu -przełom kwietnia. Do nawożenia używam nawozów mineralnych. Później nawożenie powtarzam w maju i w lipcu. Pamiętaj o zastosowani odpowiedniej ilości nawozu pod roślinę zgodnie z zaleceniami producenta
CO SIĘ TANIE JEŚLI NIE BĘDĄ CIĄĆ HORTENSJI
Nic się nie stanie – będzie żyć, jednak będzie wytwarzać duża ilość małych i wątłych pędów kwiatostanowych. Pędy będą się przewieszać i łamać pod ciężarem kwiatów. Zbyt rozrośnięte krzewy zaczną zacieniać inne rośliny, ąz po wielu latach dojedziesz do wniosku że pora ją przyciąć i wtedy będziesz mieć do siebie pretensje, że tak długo to odkładałaś…
CZY PO CIĘCIU MUSZE ROŚLINĘ CZYMŚ OPRYSKAĆ
Nie ma takiej potrzeby. Hortensja praktycznie nie jest atakowana przez choroby i szkodniki.
CO ZROBIĆ Z PĘDAMI PO CIĘCIU
– uschnięte pędy możesz rozdrobić i wyrzucić na kompostownik
– jeśli pędy maja kwiatostany, możesz je wsadzić do wazonu lub zrobić z nich dekorację do ogrodu
– zapakuj w worki i wystaw je przy ogrodzeniu, aby można je było zabrać jako odpadki zielone
CIEKAWOSTKI: – Hortensja bukietowa to krzew zrzucający liście na zimę
– Hortensja bukietowa może osiągnąć wysokość czterech metrów.
– Kwiaty hortensji bukietowej w trakcie kwitnienia zmieniają kolor np.: z kremowego na purpurowy lub z białego na różowy
– Hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych. Można je przycinać. Dzięki temu kwiatostany będą większe i kwitnienie obfitsze.
Zabieg przeprowadza się co roku w marcu przed rozwojem liści.
LUDZIE NAJBARDZIEJ BOJĄ SIĘ W OGRODZIE CIĘCIA
jednak chce was uspokoić. Nie nie ręka! W tym wypadku pędy odrastają! Nie bój się! a jeśli nie wiesz jak to robić, skorzystaj z usług ogrodnika, który zrobi to za Ciebie.
