Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Zabezpieczanie roślin na zimę nie jest zbyt trudne. Natomiast z całą pewnością łatwiej robi się to we dwie osoby. Jedna trzyma, druga docina i związuje. Dzielcie się pracą, aby wszystko sprawie przebiegło. W mgnieniu oka może okazać się, że ogród jest posprzątany i przygotowany do zimy, a rośliny ze spokojem będą czekać na nadejście wiosny.
Jak zabezpieczyć hortensje
Jak zabezpieczyć hortensje?

Jak zabezpieczyć hortensje? Na wiosnę robiliśmy odświeżenie w ogrodzie u klientów, którzy poprosili o kilka zmian. Poszerzenie rabat kwiatowych, dosadzenie roślin i co najważniejsze, założenie siatki na kreta. Działka znajduje się w okolicy nieużytków, a więc prawdopodobieństwo, że kret przywędruje, było ogromne. Wiadomo: lepiej zapobiegać niż później z nim walczyć. Ale nie o tym jest ten wpis, tylko o zabezpieczeniu hortensji na zimę.

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Zacznijmy od początku, czyli od wybrania najlepszego miejsca dla hortensji. Niech będzie ono osłonięte od wiatru, cieniste lub półcieniste. W pełnym słońcu hortensja też będzie rosnąć, ale obowiązkowo musi być regularnie podlewana, bo bez tego szybko zmarnieje. Poniżej zdjęcie wysłane przez klientkę, by pokazać efekt naszej pracy w okresie pełni kwitnienia. Bardzo miły widok cieszący moje oczy 🙂

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Jak zabezpieczyć hortensje

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Hortensja bukietowa czy hortensja ogrodowa wbrew pozorom nie jest tak wrażliwa, jak może się wydawać. Odmiany obu gatunków znoszą bez problemu temperaturę do -20 stopni i to bez zabezpieczenia! Jednak – jak to mówiły moja matka i babka – strzeżonego Pan Bóg strzeże! Dlatego lepiej to robić, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma osłony przed wiatrem. Zacznijcie od wygrabienia liści spomiędzy roślin i zbierzcie je w jednym miejscu. Później napiszę po co…

is_271

Zanim przystąpicie do obwiązywania roślin agrowłókniną, możecie związać je sznurkiem, aby pędy były w jednym miejscu. To ułatwi Wam życie 😉  Po zrobieniu tego przystąpcie do obwiązania ich agrowłókniną. Są dwie szkoły obwiązywania. Jedna polega na obwiązaniu całej rośliny, druga przynajmniej do połowy.  Ja wybieram tę drugą, bo uschnięte kwiaty hortensji, gdy są oszronione zimą, potrafią pięknie wyglądać!

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Kiedy uda Wam się już owinąć hortensje, materiał należy dość solidnie związać sznurkiem, aby nie został rozwiany przez wiatr. Teraz do środka wrzucacie liście, które odłożyliście na samym początku. Ważna wskazówka: liście powinny być zdrowe, pozbawione chorób i szkodników. Nie używajcie liści dębu, grabu czy kasztanowca.

300

Spokojnej zimy dla Was i waszych hortensji! 🙂

Zapraszam przy okazji do artykułu:

Hortensja bukietowa – jak uprawiać jak pielęgnować?

 

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

  1. Ja już okryłam moje hortensje 🙂 Najpierw związałam sznurkiem, potem okryłam agrotkaniną i jeszcze raz związałam sznurkiem. Pamiętam, że w zeszłym roku trochę mi za mocno podwiewała ochrona dlatego dodatkowo zabezpieczyłam sznurkiem. Na dole mam jeszcze podłożone kamienie. Bardzo u nas wieje i lepiej chuchać na zimne.

  2. Ile osób tyle rożnych opinii 🙂 Ja znowu nie okrywam nigdzie hortensji i nie ma z tym problemu:) Nie ma tu znaczenia odmiana – po prostu nie okrywam:) Wszystkie natomiast pięknie kwitną:) Okrywam znowu rododendrony, azalie i wrzosy:) – domyślam się, że znowu większość osób tego nie robi?:)
    Liście – super sprawa

Twój komentarz