Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Połowa listopada jest najlepszym czasem na zabezpieczanie traw na zimę. Choć zazwyczaj nie ma problemu z ich zimowaniem, młode rośliny warto zabezpieczyć przez nadejściem chłodnych dni.
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? Najczęściej spotykaną trawą w naszym ogrodzie, na balkonie i tarasie jest miskant chiński. Praktycznie bezobsługowa trawa, o której pisałem w artykule p.t. Miskant chiński uprawa i pielęgnacja. Po posadzeniu trawa potrzebuje do życia słonecznego stanowiska, trochę wody i ziemi 😉 Tyle wystarczy, by sama sobie doskonale radziła. Nie wymaga ciągłego przycinania, formowania czy innych zabiegów pielęgnacyjnych. To idealna roślina dla początkujących ogrodników. Jeśli zapewnimy jej niezbędne minimum, będzie wyglądać pięknie do późnej jesieni, a nawet zimą!

sznurek nylonowy, jutowy lub rafia
Miskant chiński
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Kiedy zacznie już być zimno i temperatura będzie spadać wieczorami poniżej zera, ruszymy na pomoc miskantowi chińskiemu i przystąpimy do zabezpieczania roślin na zimęChoć miskanty znoszą temperaturę do nawet -28 stopni, warto sięgnąć po agrowłókninę i sznurek, aby związać rośliny i zabezpieczyć je przed łamaniem tak, jak zrobiłem to u klientów (zdjęcie poniżej). Nie sposób nie zgodzić się, że przypomina to trochę snopek siana, jednak ma swój urok. Jak prawidłowo związać trawę?

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Przede wszystkim załóż do tego rękawiczki, ponieważ miskant ma ostre liście i możesz się skaleczyć. Czynność ta przypomina robienie kucyka z długich włosów: trzeba złapać jak największą ilość liści i związać je maksymalnie na górze, aby po związaniu sznurkiem jak najmniej wychodziło i odstawało. Nie związujcie za mocno. Nie chodzi o wyciskanie soków z liści 😉

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?
Sznurek nylonowy, jutowy lub rafia

Postarajcie się to wyczuć i wtedy będzie najlepszy efekt. Nawet przy silnych wiatrach sznurek będzie trzymać się tam, gdzie go zawiązaliście. Na koniec zróbcie ładną kokardkę, jak uczyli Was w przedszkolu 😉 Do tego możecie użyć kolorowego sznurka, co też będzie ładnie wyglądać. WSKAZÓWKA: do wiązania możecie służyć sznurek nylonowy, jutowy lub rafię w różnych kolorach.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Jeśli związywanie nie leży w Waszej naturze, możecie zrobić specjalne rękawy z agrowłókniny, którą obwiązujecie roślinę u podstawy. Górnej części nie musicie zabezpieczać. Będzie dekoracją przez okres jesieni i zimy.  Pamiętajcie, aby ubrać się ciepło, bo palce Wam zdrętwieją i sezon na grypę i przeziębienie będziecie mieć otwarty!

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?
agrowłóknina

Co ważne, miskant chiński, podobnie jak i inne trawy, dadzą znać o sobie dopiero na wiosnę, kiedy będzie trzeba ściąć je nisko przy ziemi, aby zrobić miejsce na nowe, wyrastające liście.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz