Jaki słój wybrać do stworzenia ogrodu w szkle?

Pierwszym dylematem, przed jakim stajemy, decydując się na stworzenie ogrodu w szkle, jest wybór odpowiedniego i najlepszego szkła. To podstawa! Zaczynamy zadawać sobie pytania, na które nie znamy odpowiedzi. W tym wpisie postaram się podzielić się z Wami swoją wiedzą w tej dziedzinie i udzielić kilku porad w serii tekstów, poświęconych tematowi ogrodów w szkle.
Jaki słój wybrać
Jaki słój wybrać do stworzenia ogrodu w szkle?

Przede wszystkim zastanów się, czy dysponujesz dużą przestrzenią, w której docelowo ma stanąć słój. Rzeczą oczywistą jest to, że do małych pomieszczeń wybiera się mniejsze słoje. Tam, gdzie masz dużo przestrzeni, lepiej będą prezentować się duże słoje – mam tu na myśli zarówno wysokość, jak i średnicę. Dobrze wyeksponowany słój może stać się fantastyczną dekoracją mieszkania lub miejsca pracy.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze słoja do zrobienia ogrodu w szkle?

Bez względu na to, gdzie kupujesz słoje, wazony, bombonierki, patery czy inne szklane pojemniki, sprawdź uważnie, czy naczynie nie jest nigdzie uszczerbione, pęknięte lub uszkodzone. Dlaczego trzeba zwrócić na to uwagę? Choćby dlatego, że podczas sadzenia roślin lub wsadzania elementów dekoracyjnych do słoja można się mocno skaleczyć. Jednak nie jest takie bolesne jak sytuacja, w której uważasz, że praca została skończona, podlewasz słój, a on zaczyna przeciekać lub, co gorsze, pęka i wszystko się wysypuje. Gwarantuję, że frustracja sięga zenitu! Poświęcenie 30 sekund na sprawdzenie słoja pozwoli Wam oszczędzić złych emocji, straty czasu i pieniędzy. Choć wydaje się to mało istotne, to zwróć uwagę także na dno słoja.

Może być ono płaskie lub wypukłe. Ja osobiście wolę wypukłe. Choć na dno zawsze sypie się keramzyt, który ma stanowić drenaż zabezpieczający korzenie przed przelaniem, to ta lekka „górka” – choć w niewielkim stopniu – to jednak zabezpiecza roślinę… Wiadomo, że woda zbiera się w „dołku”, a nie na „górce”. Taka moja wskazówka. Sprawdź też, czy nie widać skazy takiej jak bąbelki powietrza uwięzione w szkle, zgrubienia, lub inne elementy, które powodują, że szkło nie jest nieskazitelnie przezroczyste. Taki szkła zazwyczaj są sprzedawane po niższej cenie.

Jaki słój wybrać

Jaki wybrać słój: z pokrywką czy bez?

Jeśli zaczynasz przygodę z robieniem ogrodów w szkle, to osobiście proponowałbym wybrać na samym początku słoje bez przykrycia. Zrezygnuj ze szczelnej pokrywki, która uniemożliwi odparowanie wody. Z czego to wynika? Dzielę ludzi na dwie kategorie: „przelewaczy” i „zasuszaczy” 😉 Jedni i drudzy są śmiertelnym zagrożeniem dla naszych przyszłych ogrodów w szkle. Obserwacja ogrodu w szkle bez pokrywki umożliwi Ci określenie, czy mamy skłonność do robienia „Sahary” w słoju czy może raczej do „bagna”.

Jak dobrać rośliny do słoja?

Wybór szkła pociąga za sobą wybór roślin. W Twojej głowie powinien być już jakiś zarys tego, co chcesz stworzyć. Jak ma wyglądać. Do małego naczynia nie sadź dużej rośliny, która swoimi liśćmi będzie dotykać jego ścianek.

Teraz już chyba rozwiałem wszystkie Wasze wątpliwości i udając się na zakupy, bez problemu wybierzecie to najpiękniejsze naczynie 🙂 Choć z drugiej strony może być inaczej, bo gdy sam staję przed regałem ze szkłami i muszę coś wybrać, to dostaję oczopląsu! Ostatecznie jednak, gdy widzę efekt, uznaję że to strzał w 10!

Zapraszam do przeczytania porady ogrodniczej, jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle.

Jaki wybrać słój do zrobienia ogrodu w szkle?
Jaki wybrać słój do zrobienia ogrodu w szkle?

 

PODOBNE ARTYKUŁY

5 Komentarze

  1. Czy do takiego ogrodu będzie nadawał się słoik ze szkła w kolorze niebiesko-zielonym? Jest dosyć jasny, ale jednak nie całkiem bezbarwny. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  2. gdzie można kupić ładne duże słoje? Przeszukałam wiele stron w Internecie i nie znalazłam za dużo propozycji. Szczególnie interesują mnie wysokie słoje z korkową przykrywką. Będę wdzięczna za podpowiedź.

Twój komentarz