Jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle?

Cieszę się, że udało mi się zainteresować Was tworzeniem ogrodów w szkle. Specjalnie dla Was przygotowałem kolejny tekst, z którego tym razem dowiecie się, jakie wybrać rośliny do stworzenia swojej wymarzonej kompozycji, która stanie się dekoracją Waszego mieszkania lub biura.
jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle
jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle
Ogród w szkle: mamy słój. Co z roślinami?

Kiedy już wiecie jaki wybrać słój i znacie jego wielkość, możecie dopasować i dobrać do niego rośliny. Pewnie zastanawiacie się, jakie wybrać. Spieszę z odpowiedzią. Do małych i średnich słojów sięgnijcie po rośliny, które nie urosną zbyt duże i nie są także zbyt ekspansywne. Do płaskich naczyń idealnie będą pasować sukulenty, takie jak rozchodniki czy małe kaktusy, które najlepiej sadzić w piasku, dzięki czemu Wasze naczynie nie będzie zbyt ciemne. Do piasku można dodać keramzyt, perlit lub kamienie i tworzyć warstwy z połączonych materiałów.

ogród w szkle

Jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle – Słój pustynny

Do stworzenia słoja pustynnego nadają się takie rośliny, jak aloes, cereus, żywe kamienie, kalanchoe, grubosze, eszeweria, kaktusy szczepione, hatiory, haworsja, mammilaria i opuncje. Można z nich stworzyć ładne kompozycje dedykowane osobom, zapominających o podlewaniu roślin. Sadząc kilka gatunków w jednej donicy czy słoju należy pamiętać, że rośliny urosną i może być problem z ich późniejszym przesadzaniem!

ogród w szkle
jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle

Jeśli chcecie ułatwić sobie wykonanie takiego słoja, możecie doniczki z kaktusami wstawić do słoja i przysypać go piaskiem zmieszanym z keramzytem, samym piaskiem lub kamieniami. Pamiętajcie tylko, że taki słój może wtedy dużo ważyć.

ogród w szkle

Las w słoju

Jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle, które mają nam przypominać miniaturowy las?- to jedna z najpopularniejszych opcji! Tworząc taki ogród w szkle, należy pamiętać, aby dobierać rośliny, które mają podobne wymagania co do wilgotności powietrza i podłoża. NIGDY nie sadzi się sukulentów z paprociami. Mają one skrajnie różne wymagania! Decydując się na tworzenie miniaturowej wersji lasu w szkle, sięgnijcie po paprocie. Osobiście polecam Wam dawalię, która w mojej opinii jest łatwa w pielęgnacji i szybko dostosowuje się do zmieniających warunków, a przy tym ma bardzo oryginalne kłącza, przypominające łapy owłosionego pająka. Jeden z klientów otrzymał ode mnie piękny słój z tą paprocią. Niestety ta mocno ją podlał, słój został zamknięty a roślina w środku zaczęła chorować… Wydawałoby się, że to już był jej koniec kiedy straciła WSZYSTKIE liście! Nic bardziej mylnego. Zaczęła się szybko regenerować i wraca do zdrowia. Poniżej jej zdjęcia 😉

Jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle
jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle
paprocie

Jeśli zależy Wam na wprowadzeniu innego koloru niż tylko zielony, zachęcam do sięgnięcia po takie rośliny jak:

  • Fittonia (fitonia) – jest to roślina doniczkowa o pokroju okrywowym. Idealnie nadaje się do podsadzania innych roślin, do mis i ogrodów w szkle. W sprzedaży są dwie odmiany fittonia verschaffeltii ‚Argyroneura’ o srebrzystobiałym żyłkowaniu i fittonia verschaffeltii ‚Pearcei’ o karminowczerwonym żyłkowaniu;

  • Niedośpian ognisty – często mylony z fitonią. Wdzięku tej roślinie nadają nakrapiane barwnymi punktami liście. Są one usiane białymi, różowymi lub czerwonymi punktami;
  • Hedera (bluszcz) – pamiętajcie, że jedna sadzonka tej rośliny w zupełności wystarczy na jeden słój. Szybko rośnie, a jeśli będzie uszczykiwany, to szybko się rozkrzewi. Korzystajcie z odmian o pstrych liściach.

ogród w szkle

Jednogatunkowy las w ogrodzie można stworzyć wykorzystując do tego sarracenię (mięsożerną roślinę), muchołówki, rosiczki czy tłustosz – ale tu słój musi być otwarty, aby roślina mogła zdobyć sama pożywienie.

Poniżej zobaczcie proszę kilka inspiracji – są to ogrody w szkle wykonane podczas poprowadzonych przeze mnie warsztatów z ich tworzenia:

jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle

jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle

PODOBNE ARTYKUŁY

14 Komentarze

  1. Ależ to wszystko jest pięknie zaprezentowane. Mimo wszystko wydaje mi się, że mi samemu nie udałoby się tego zrealizować, nie mam ręki do roślin…

  2. A gdzie można zakupić tak miniaturowe rośliny do wykonania słoju, gdyż nigdzie nie znalazłam takiej informacji?
    Najlepiej gdyby to był sklep internetowy.

Twój komentarz