Cieszę się, że udało mi się zainteresować Was tworzeniem ogrodów w szkle. Specjalnie dla Was przygotowałem kolejny tekst, z którego tym razem dowiecie się, jakie wybrać rośliny do stworzenia swojej wymarzonej kompozycji, która stanie się dekoracją Waszego mieszkania lub biura.
jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle
jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle
Ogród w szkle: mamy słój. Co z roślinami?

Kiedy już wiecie jaki wybrać słój i znacie jego wielkość, możecie dopasować i dobrać do niego rośliny. Pewnie zastanawiacie się, jakie wybrać. Spieszę z odpowiedzią. Do małych i średnich słojów sięgnijcie po rośliny, które nie urosną zbyt duże i nie są także zbyt ekspansywne. Do płaskich naczyń idealnie będą pasować sukulenty, takie jak rozchodniki czy małe kaktusy, które najlepiej sadzić w piasku, dzięki czemu Wasze naczynie nie będzie zbyt ciemne. Do piasku można dodać keramzyt, perlit lub kamienie i tworzyć warstwy z połączonych materiałów.

ogród w szkle

Jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle – Słój pustynny

Do stworzenia słoja pustynnego nadają się takie rośliny, jak aloes, cereus, żywe kamienie, kalanchoe, grubosze, eszeweria, kaktusy szczepione, hatiory, haworsja, mammilaria i opuncje. Można z nich stworzyć ładne kompozycje dedykowane osobom, zapominających o podlewaniu roślin. Sadząc kilka gatunków w jednej donicy czy słoju należy pamiętać, że rośliny urosną i może być problem z ich późniejszym przesadzaniem!

ogród w szkle
jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle

Jeśli chcecie ułatwić sobie wykonanie takiego słoja, możecie doniczki z kaktusami wstawić do słoja i przysypać go piaskiem zmieszanym z keramzytem, samym piaskiem lub kamieniami. Pamiętajcie tylko, że taki słój może wtedy dużo ważyć.

ogród w szkle

Las w słoju

Jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle, które mają nam przypominać miniaturowy las?- to jedna z najpopularniejszych opcji! Tworząc taki ogród w szkle, należy pamiętać, aby dobierać rośliny, które mają podobne wymagania co do wilgotności powietrza i podłoża. NIGDY nie sadzi się sukulentów z paprociami. Mają one skrajnie różne wymagania! Decydując się na tworzenie miniaturowej wersji lasu w szkle, sięgnijcie po paprocie. Osobiście polecam Wam dawalię, która w mojej opinii jest łatwa w pielęgnacji i szybko dostosowuje się do zmieniających warunków, a przy tym ma bardzo oryginalne kłącza, przypominające łapy owłosionego pająka. Jeden z klientów otrzymał ode mnie piękny słój z tą paprocią. Niestety ta mocno ją podlał, słój został zamknięty a roślina w środku zaczęła chorować… Wydawałoby się, że to już był jej koniec kiedy straciła WSZYSTKIE liście! Nic bardziej mylnego. Zaczęła się szybko regenerować i wraca do zdrowia. Poniżej jej zdjęcia 😉

Jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle
jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle
paprocie

Jeśli zależy Wam na wprowadzeniu innego koloru niż tylko zielony, zachęcam do sięgnięcia po takie rośliny jak:

  • Fittonia (fitonia) – jest to roślina doniczkowa o pokroju okrywowym. Idealnie nadaje się do podsadzania innych roślin, do mis i ogrodów w szkle. W sprzedaży są dwie odmiany fittonia verschaffeltii ‚Argyroneura’ o srebrzystobiałym żyłkowaniu i fittonia verschaffeltii ‚Pearcei’ o karminowczerwonym żyłkowaniu;

  • Niedośpian ognisty – często mylony z fitonią. Wdzięku tej roślinie nadają nakrapiane barwnymi punktami liście. Są one usiane białymi, różowymi lub czerwonymi punktami;
  • Hedera (bluszcz) – pamiętajcie, że jedna sadzonka tej rośliny w zupełności wystarczy na jeden słój. Szybko rośnie, a jeśli będzie uszczykiwany, to szybko się rozkrzewi. Korzystajcie z odmian o pstrych liściach.

ogród w szkle

Jednogatunkowy las w ogrodzie można stworzyć wykorzystując do tego sarracenię (mięsożerną roślinę), muchołówki, rosiczki czy tłustosz – ale tu słój musi być otwarty, aby roślina mogła zdobyć sama pożywienie.

Poniżej zobaczcie proszę kilka inspiracji – są to ogrody w szkle wykonane podczas poprowadzonych przeze mnie warsztatów z ich tworzenia:

jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle

jakie wybrać rośliny do ogrodu w szkle

13 Komentarze

  1. Ależ to wszystko jest pięknie zaprezentowane. Mimo wszystko wydaje mi się, że mi samemu nie udałoby się tego zrealizować, nie mam ręki do roślin…

  2. A gdzie można zakupić tak miniaturowe rośliny do wykonania słoju, gdyż nigdzie nie znalazłam takiej informacji?
    Najlepiej gdyby to był sklep internetowy.

Twój komentarz