Jesienne sadzenie cebulek kwiatowych  

Ogród pełen żywych barw, kuszący zapachem i bogactwem kwitnących w nim kwiatów – czy to nie marzenie każdego, kto choć przez chwilę poczuł magię uprawiania własnego ogrodu? Nadchodzi czas sadzenia cebulek, którego efektami cieszyć się będziemy za kilka miesięcy – dzisiejsze poświęcenie zaowocuje kolorowymi połaciami kwiatów na wiosnę. Wybór jest ogromny – od krokusów i hiacyntów, poprzez efektowne narcyzy, po wielobarwne tulipany. I wiele, wiele więcej… Jest jednak kilka ważnych kwestii, o których nie można zapomnieć rozpoczynając jesienne sadzenie cebulek.
Jesienne sadzenie cebulek kwiatowych  
Jesienne sadzenie cebulek kwiatowych – tulipany
Jesienne sadzenie cebulek kwiatowych – WYBÓR CEBUL 
Jesienne sadzenie cebulek kwiatowych  – już w sklepie zwróć uwagę, aby wybrać cebulki zdrowe, pozbawione uszkodzeń mechanicznych, jędrne. Przede wszystkim jednak takie, które nie rozpoczęły wegetacji – mogą mieć delikatne korzenie, jednak w żadnym wypadku nie sięgajmy po cebulki z wypuszczonymi liśćmi. Jeśli kupiliśmy je w sklepie zapewne zaprawiono je środkiem grzybobójczym. W przypadku, gdy sadzimy cebulki z własnego ogrodu warto je namoczyć przez pół godziny w środku grzybobójczym.
jesienne-sadzenie-cebulek-kwiatowych
sadzenie tulipanów
Jesienne sadzenie cebulek kwiatowych – PODŁOŻE
które przeznaczymy na sadzenie cebulek musi być odchwaszczone i odpowiednio przygotowane. Jeśli ziemia w tym miejscu jest piaszczysta – mieszamy ją z kompostem w proporcjach 1:1. Ziemię gliniastą uzupełniamy kompostem i piaskiem, następnie dokładnie przekopujemy. Dla dobra roślin warto zbadać kwasowość gleby – rośliny cebulowe najlepiej kwitną w warunkach pH obojętnego (6,8-7,2).
Pamiętajmy, że cebulki preferują miejsca nasłonecznione – warto to uwzględnić przy wyborze fragmentu ogrodu, który nimi obsadzimy.
Ważne jest, aby pamiętać o właściwych odstępach w sadzeniu – zależą one przede wszystkim od siły wzrostu oraz mnożenia się cebulek. Drobne sadzimy co 8-10 cm, dla dużych ta odległość powinna wynosić 25-40 cm.
jesienne-sadzenie-cebulek-kwiatowych
tulipany i szafirki
Jesienne sadzenie cebulek kwiatowych – GŁĘBOKOŚĆ SADZENIA
 generalna zasada jest taka, że cebulki kwiatowe sadzimy na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości. Im większa cebula, tym głębiej w ziemi ją osadzamy. Układamy je wierzchołkiem do góry – miejsce, z którego wyrastają korzenie musi być na dole.
Aby praca poszła jak z płatka – warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Gdy do posadzenia mamy setki czy tysiące cebul – szczególnie przydatna jest profesjonalna sadzarka do cebul. Przy mniejszej liczbie wystarczy spiczasta łopatka. Miejsca obsadzone cebulkami znakujemy tabliczkami, co uchroni je przed zniszczeniem, a nam w razie potrzeby pozwoli precyzyjnie zlokalizować daną roślinę.
W tym przypadku można również uruchomić pokłady swojej kreatywności – tabliczki opisujące kwiaty mogą przecież być ozdobne i pomysłowe.
jesienne-sadzenie-cebulek-kwiatowych
jesienne-sadzenie-cebulek-kwiatowych
Jesteśmy już prawie u kresu naszych jesiennych wyzwań ogrodowych związanych z sadzeniem roślin cebulkowych. Na koniec warto pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu naszego dzieła przed mrozem, aby przetrwało do momentu upragnionego kwitnienia.
Cebulki zabezpieczamy warstwą zmielonej kory, torfu, stroiszem świerkowym, co chroni glebę nie tylko przed przemarzaniem, ale także wysychaniem i chwastami. Ściółkowanie zagonów przeprowadzamy w pierwszej połowie listopada, po pierwszych silnych przymrozkach – wcześniejsze otulenie mogłoby grozić inwazją gryzoni, które jakkolwiek gardzą narcyzami czy hiacyntami – z lubością posilą się naszymi tulipanami.
Gotowi do sadzenia cebulek? Do dzieła!

tulipan

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

Twój komentarz