Katalog roślin 2016

Nowy Katalog roślin – drzewa, krzewy i byliny miał swoją premierę na Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to Życie”. Jestem bardzo zadowolony z wcześniejszego wydania i często po nie sięgałem, jednak najnowsze okazuje się jeszcze bardziej wartościowe i przydatne w pracy architekta krajobrazu i ogrodnika!
Katalog roślin 2016
Katalog roślin 2016
Podstawowe Informacje

Katalog roślin 2016 został wydany przez Agencję Promocji Zieleni Sp. z o. o. i zawiera 492 strony. W stosunku do poprzedniego wydania zaszły poważne zmiany, bo został on poszerzony aż o 600 roślin! Za najnowszą edycję odpowiada zespół pod redakcją Joanny Filipczak.

Po nowym Katalogu roślin 2016 można spodziewać się naprawdę wiele. To źródło dające konkretną, szczegółową wiedzę i wiele informacji – spełnia więc funkcje dobrego katalogu. Jego dużą zaletą jest przejrzystość i łatwość wyszukiwania wśród szerokiej gamy gatunków roślin – zarówno tych najnowszych, dopiero wprowadzanych na rynek – jak i bardzo popularnych, o których nie możemy zapominać!

Katalog roślin 2016 – Trochę konkretów

Już na samym początku otrzymujemy informację o często pomijanym aspekcie, czyli o podziale Polski na kilka stref klimatycznych. Dla każdego, kto zajmuje się ogrodnictwem na dużą skalę i w różnych częściach kraju taka informacja ma niebagatelne znaczenie. Obecna edycja katalogu zawiera wiele gatunków i odmian roślin, co z pewnością stanowi duże ułatwienie dla osób poszukujących ciekawych okazów i nowości ogrodniczych. Dobra jakość zdjęć roślin, dołączone do nich inspiracje i szczegółowe opisy pomogą zainteresowanym w wyobrażeniu sobie docelowego wyglądu roślin i aranżacji, które można z nich przygotować.

Katalog roślin 2016

Osobiście uważam, że dużą zaletą katalogu jest podział na działy roślin, które pomagają w szybkim przemieszczaniu się po nim i odszukiwaniu konkretnych grup, takich jak pnącza, róże, trawy, byliny czy rośliny wrzosowate i owocowe. Pomocny jest również podział drzew i krzewów na liściaste i iglaste. Przydatne są szczegółowe informacje dotyczące stanowiska, w którym roślina powinna być posadzona, jej docelowa wysokość, szerokość oraz najodpowiedniejsze miejsce do zastosowania. Zasugerowane są wymagania glebowe oraz wskazania pielęgnacyjne, a także sąsiedztwo roślin. Kolejnym cennym dodatkiem są ważne informacje o gęstości sadzeniaodporności na mróz i cechach charakterystycznych rośliny. Dla specjalistów ważną wskazówka są przypisane do każdej rośliny nazwy łacińskie, po których można bez problemu odnaleźć poszukiwane odmiany.

Katalog roślin 2016
Katalog roślin 2016

Redakcję katalogu chce również pochwalić za dział o zwalczaniu chorób i szkodników. Ta część pomaga w przystępny sposób zapoznać się z insektami i z zasadami ich zwalczania. Dodatkowym atutem jest uporządkowanie roślin w specjalnie dostosowanych tabelach pomocniczych, które ułatwiają wybór określonego gatunku na konkretne miejsce, np. roślin dostosowanych do warunków panujących w mieście.

Katalog wzbogacony jest o ważne wskazówki informujące, w jaki sposób należy sadzić rośliny, dbać o nie i przy użyciu jakiego sprzętu wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.

Katalog roślin 2016 – Gdzie kupić?

Katalog można kupić na na stronie katalogiroslin.pl , a także w sklepach branżowych. Cena takiego opracowania to 83 zł. Nie należy do najniższych, choć osobiście uważam, że katalog jest tak wartościowym wydaniem, że warto wydać na niego taką kwotę.

Z pełną odpowiedzialnością polecam ten katalog wszystkim miłośnikom ogrodnictwa. 

Podsumowując: ten katalog to prawdziwa ogrodnicza Biblia;-) Nie będę się z nią rozstawać 😉

„Rano, wieczór, we dnie, w nocy, będzie zawsze ku pomocy”;-)

Wojciech Wardecki

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. […] powstał w 1991 r., jest stowarzyszeniem zrzeszającym producentów najwyższej jakości materiału szkółkarskiego roślin ozdobnych i owocowych: drzew, krzewów, pnączy i bylin. Misją Związku jest upowszechnianie wiedzy o roślinach, uświadamianie społeczeństwu roli roślin, ich korzystnego wpływu na zdrowie człowieka. Misja ta jest realizowana poprzez konferencje, szkolenia, wydawnictwa, strony internetowe, artykuły w prasie i programy telewizyjne. W ramach obchodów srebrnego jubileuszu ZSzP 29-30 listopada b.r. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja Szkółkarstwo – Perspektywy Rozwoju, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. To on rekomenduje wydany w 2016 roku nowy katalog, o którym pisałem w artykule Katalog roślin 2016. […]

Twój komentarz