Kiedy przyciąc lawendę?

Lawenda to zimozielona krzewinka, która pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego od Wysp Kanaryjskich po Indie. Są to krzewy o specyficznym, silnym i przyjemnym zapachu. Rosną do wysokości 40-50 cm. Liście mają zielonoszare, a kwiaty drobne, niebieskawe, fioletowe lub purpurowe. Kwitną od czerwca do października. To one stanowią główne walory dekoracyjne rośliny
Kiedy przyciąc lawendę
Kiedy przyciąc lawendę
Lawenda w ogrodzie

Lawenda kojarzy się z Prowansją lub romantycznymi angielskimi ogrodami. Uprawia się ją w ogrodzie lub w donicach na balkonach i tarasach. Wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego i stosunkowo suchego. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i zasobne w wapń. Zbyt kwaśną glebę należy zwapnować kredą albo dolomitem. Lawendę sadzi się w odstępach co 30-40 cm. W donicy należy ją systematycznie podlewać, ale zapewnić drenaż (woda nie powinna zalegać w okolicy korzeni). Nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. W chłodniejszych rejonach kraju wymaga okrywania na zimę.

Kiedy przyciąc lawendę?
Kiedy przyciąc lawendę?
Rozmnażanie lawendy

Najlepiej rozmnaża się przez kilkucentymetrowe sadzonki. Pobiera się je z wierzchołków młodych pędów. Można również wykorzystać pędy boczne z tzw. piętką. Sadzonki są dostępne przez cały okres wegetacyjny. Ja osobiście rekomenduję Wam prostą metodę, polegającą na kupnie gotowych roślin – nie są zbyt drogie a dzięki kupnie gotowych roślin oszczędzicie sporą ilość czasu.

Kiedy przyciąc lawendę

Podstawowym zabiegiem uprawy lawendy w ogrodzie jest przycinanie. Pierwszy termin skracania o połowę to pierwszy rok wzrostu. Dzięki temu krzew wypuści dużo młodych pędów u podstawy i utworzy gęstą koronę. Podstawowe pory przycinania to wrzesień (po kwitnieniu) i marzec lub kwiecień (przed ruszeniem wegetacji). W pierwszym terminie cięcie wykonuje się poniżej przekwitłych kwiatostanów, w drugim usuwa się chore, złamane, wybujałe gałązki i skraca pędy o 1/3, a nawet 1/2. Te zabiegi  zapobiegają nadmiernemu zdrewnieniu lawendy.

kiedy przyciąc lawende?
kiedy przyciąc lawende?
Dodatkowe informacje o lawendzie

Oprócz ogrodu i balkonu możemy uprawiać domową lawendę w doniczce. Pielęgnacja jest oczywiście bardzo podobna. Roślina będzie oczekiwała jasnego, dobrze oświetlonego stanowiska, najlepiej blisko południowego okna. Optymalna temperatura to 15-18 stopni Celsjusza. Dobrze będzie na nią wpływał dopływ świeżego powietrza. Należy ją również poddawać podobnym zabiegom przycinania.

Zapraszam także do przeczytania dodatkowych informacji na temat lawendy

oraz do odwiedzania mojego profilu na Instagramie i na Facebooku

lawenda – stanowisko, sadzenie, podlewanie, cięcie

Ciekawostka

jest jedna roślin, którą można uprawiać w ogrodach. Jest łudząco podobna do lawendy. Choć nie pachnie tak ładnie, i dorasta do znacznie większych rozmiarów, warto ją posadzić w ogrodzie, w którym macie przepuszczalne podłoże. Gwarantuję Wam, że jest to małowymagająca i piekna roślina, która może pięknie wkomponować się w Waszym ogrodzie.

Perowskia łobodolistna czyli rosyjska szałwia

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz