kolorowa kapusta ozdobna wyglądająca jak kwiaty

Kiedy przekwitną nam kwiaty posadzone wiosną i latem możemy sięgnąć po idealną roślinę znoszącą niskie temperatury i zachowującą przez długi czas atrakcyjność. Jest to kolorowa kapusta ozdobna (Brassica L.). Można ją wysadzać już we wrześniu. Jej główną ozdobą są  intensywnie wybarwione liście koloru zielonego, fioletowego, różowego, karbowanego. Niektóre odmiany kapusty ozdobnej mają też silnie powcinane, karbowane i pomarszczone liście.

kapusty ozdobne

Choć jesteśmy przyzwyczajeni, że jesienią sadzimy chryzantemy (złocienie) wrzosy, astry, bratki czy starce, okazuje się, że nasz wybór jest ograniczony. Kilka lat temu pojawiła się moda na BARDZO dekoracyjną kapustę ozdobną, która będzie ozdoba balkonów, tarasów i ogrodów. Nawet po przejściu przymrozków i po pierwszych opadach śniegu zachowa ładny wygląd.

KOLOROWA KAPUSTA OZDOBNA

kolorowa kapusta ozdobna

W uprawie jest traktowana jako roślina jednoroczna. Najłatwiej kupić ją jako wyhodowaną rozsada nadającą się do wysadzania na docelowe miejsce. Jest zdecydowanie bardziej odporna na mrozy niż nasze chryzantemy.  W Ofercie centrów ogrodniczych jest dostępna całkiem szeroka paleta kolorów (białe, fioletowe, różowe, czerwone, jedno lub wielobarwne). W zależności od odmiany kolorowa kapusty ozdobna dorastają do około 60cm.

Na początku po posadzeniu kapusty ozdobnej, jej walory dekoracyjne nie muszą się ujawniać, ale w miarę obniżania się temperatur, kolory stają się intensywniejsze. Nie ma potrzeby martwienia się o kapustę ozdobną, kiedy temperatura spada nawet poniżej 10 stopni. Daje sobie sama doskonale radę;)

 

Gdzie posadzić kapustę ozdobną?

Wybierzmy najjaśniejsze miejsce jakie mamy. Możesz posadzić ją także tam, gdzie operuje bezpośrednie słonce. O tej porze roku, słońce nie powinno jej zaszkodzić. Sadzimy ją do pojemników na balkonie, na tarasie, jako obwódki w ogrodzie. Najlepiej się prezentuje w większych grupach jednogatunkowych. Moim zdaniem wtedy wygląda najładniej. Nadają się do obsadzania grobów, do dekoracji klombów w mieście.

Nasiona kosztują około 3zł. Z jednej torebki uda nam się uzyskać 15-20 roślin.

Osobiście doradzam zakup rozsady 2-4 złote sztuka (w zależności od sklepu). Później kiedy roślina jest sprzedawana jako wyrośnięta, będzie trzeba zapłacić nawet 10zł!

kolorowa kapusta ozdobna

WSKAZÓWKA:

Kwiaty-w-mieście-na-jesień

Jeżeli wysiejesz nasiona kapusty własnej uprawy, możesz otrzymać zupełnie inne rośliny! Nie koniecznie ładniejsze. Możesz stracić czas, i pieniądze… Lepiej wykorzystać nasiona z pewnego źródła.

Polecane odmiany:

‘Kioto Violet-green’, ‘KAMONE PINK’, ‘OSAKA RED’, ‘WHITE PEACOCK’, ‘ PIGEON VICTORIA’, ‘CHIDORI RED’

Osobiście uważam, że  warto sięgnąć po kolorową kapustę ozdobną z liści. Stanie się ona pięknym jesiennym akcentem.

Powodzenia w uprawie!

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz