Odwiedzając tegoroczne Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Gardenia, które odbywały się w Poznaniu, miałem okazję zapoznać się z bogatą ofertą producentów, działających w branży ogrodniczej. Nowe produkty, nowe modele, nowe technologie. Szczególną uwagę zwróciłem na robota koszącego Robomow RX20 Pro, wyprodukowanego przez firmę Friendly Robotics. Czym różni się od tradycyjnej kosiarki? Co sprawia, że dla właścicieli ogrodów może być szczególnie przydatny? Między innymi o tym opowiedział mi Arnoud van der Veer, reprezentujący markę Robomow podczas targów.

kosiarka do ogrodu - Robomow RX20 Pro
kosiarka do ogrodu – Robomow RX20 Pro
kosiarka do ogrodu – Robomow RX20 Pro

Wojciech Wardecki: Dzień dobry. Miło mi, że znalazł Pan czas na rozmowę ze mną. Zainteresował mnie robot koszący, który prezentujecie Państwo na targach. Chciałbym przedstawić go czytelnikom mojego bloga.

Arnoud van der Veer: Dzień dobry. Mnie z kolei cieszy zainteresowanie naszą marką. Z przyjemnością odpowiem na Pańskie pytania.

Wojciech Wardecki: Na rynku ogrodniczym można znaleźć wiele modeli kosiarek. Proszę powiedzieć, czym oferowany przez Robomow robot koszący wyróżnia się na tle innych?

Arnoud van der Veer: Robot koszący RX20 Pro przede wszystkim wyróżnia siła, z jaką pracuje, co ma niebagatelny wpływ na kondycję trawnika. Warto tu wspomnieć o tym, jak produkt sprawdza się podczas pierwszego koszenia po sezonie zimowym, gdy w ogrodzie zalegają pozostałości ostatnich miesięcy, takie jak szyszki czy gałęzie. Za sprawą swojej mocy robot jest w stanie poradzić sobie z nimi, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych kosiarkach.

kosiarka do ogrodu - Robomow RX20 Pro

Wojciech Wardecki: Mówi Pan o pierwszym koszeniu, a co z pozostałymi zabiegami pielęgnacyjnymi? Czy producenci konkurencyjnych narzędzi nie mają w ofercie podobnych urządzeń?

Arnoud van der Veer: Produkty Robomow wyróżnia ponad 20-letnie doświadczenie firmy, która ma w ofercie wyłącznie roboty koszące. Nie produkujemy kosiarek czy innych urządzeń ogrodniczych, dzięki czemu możemy w całości skupić się na robotach i ich udoskonalaniu. W rezultacie technologia, w jakiej pracujemy, rozwija się dynamicznie.

 

Wojciech Wardecki: Z myślą o jakich klientach wprowadziliście Państwo na rynek ten model robota koszącego? Czy jest on dedykowany posiadaczom mniejszych czy większych ogrodów?

Arnoud van der Veer: Model RX20 Pro jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy jedno kliknięcie, by robot zaczął pracę. Został stworzony z myślą o niedużych ogrodach o powierzchni do 200 metrów kwadratowych. Łatwość obsługi jest tu ściśle powiązana z wydajnością urządzenia.

Wojciech Wardecki: Rozumiem, że jest to model dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt wiele czasu, by zająć się swoim ogrodem?

kosiarka do ogrodu - Robomow RX20 Pro
kosiarka do ogrodu – Robomow RX20 Pro

Arnoud van der Veer: Dokładnie tak. Ideą marki Robomow jest odciążanie – poprzez wyręczanie w wykonywaniu pewnych prac – tych właścicieli ogrodów, którym tempo życia i codzienne obowiązki uniemożliwiają spędzanie długiego czasu na pracach w ogrodzie. Łatwość w użytkowaniu, o której już wspomniałem, wpisuje się w tę koncepcję.

Wojciech Wardecki: Czy robot jest bezpieczny dla użytkowników? Czy nie ma zagrożenia, że np. wypadnie spod niego z impetem kamień lub kawałek drewna i uderzy człowieka?

Arnoud van der Veer: Kwestia bezpieczeństwa jest kluczowa dla izraelskiej marki Robomow. Kładziemy duży nacisk na to, by spełnić wszelkie europejskie standardy bezpieczeństwa, a co za tym idzie, użytkowanie robota jest całkowicie bezpieczne. Posiada on np. zabezpieczenia, które w momencie podniesienia urządzenia natychmiast zatrzymują ostrza, co uniemożliwia zranienie użytkownika.

Wojciech Wardecki: Co zyskujemy, kupując robota koszącego? Czy oferujecie np. montaż, pomoc techniczną?

Arnoud van der Veer: Oferujemy naszym klientom – oczywiście również tym polskim – wsparcie fachowców przy montażu urządzenia. Można również zająć się instalacją samodzielnie, w czym pomoże instrukcja obsługi, kompleksowo wyjaśniająca jak krok po kroku zacząć użytkować robota marki Robomow.

kosiarka do ogrodu - Robomow RX20 Pro
kosiarka do ogrodu – Robomow RX20 Pro

Wojciech Wardecki: Jak długo robot będzie nam służyć? Jaką gwarancję daje producent?

Arnoud van der Veer: Jako, że jesteśmy pewni jakości i niezawodności naszego produktu, dajemy na niego aż 3-letnią gwarancję. Wyróżnia to nas na tle innych producentów. Jeśli chodzi o żywotność robota, to jest ona zależna od wielu czynników, m.in. tego, jak będzie on użytkowany, jednak pewne jest to, że będzie służył znacznie dłużej niż trzy lata, na które dajemy gwarancję.

Wojciech Wardecki: Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas użytkowania robota? Czy powinien on być np. chowany pod zadaszenie podczas deszczu? Co z serwisowaniem?

Arnoud van der Veer: Nie trzeba obawiać się opadów. Nasze roboty mogą nie tylko stać w deszczu, ale nawet pracować w takich warunkach. Zostały odpowiednio zaprojektowane. W kwestii serwisowania rekomendujemy oddanie robota do przeglądu technicznego przed rozpoczęciem nowego sezonu, a więc najpóźniej wczesną wiosną. Jest to standardowy przegląd, który można porównać do corocznego serwisowania samochodu. W jego ramach wymieniany jest software, sprawdzane podzespoły. Cała procedura zajmuje nie więcej niż kilka godzin i jest wykonywana przez wykwalifikowanych techników.

Wojciech Wardecki: Jaka jest cena produktu i czy jest dostępna płatność ratalna?

Arnoud van der Veer: Najnowszy model RX20 Pro kosztuje 3299 złotych brutto. Możliwe jest rozłożenie płatności na raty.

kosiarka do ogrodu - Robomow RX20 Pro
kosiarka do ogrodu – Robomow RX20 Pro

Wojciech Wardecki: Na koniec chciałbym zapytać o plany na przyszłość. Robomow działa na rynku od niemal ćwierćwiecza. Czego mogą spodziewać się Wasi klienci w najbliższych latach?

Arnoud van der Veer: Robomow stale rozwija się i wdraża nowe technologie. Jak już wspomniałem, w naszej działalności skupiamy się wyłącznie na robotach koszących, więc kolejne lata przyniosą nowe modele i udogodnienia dla użytkowników. Planujemy m.in. wdrożenie pełnej integracji robotów z komputerem, co pozwoli na ich jeszcze prostszą obsługę. Już teraz jest dostępna aplikacja mobilna, którą zamierzamy rozwijać.

Wojciech Wardecki: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Arnoud van der Veer: Również dziękuję.

Ciekawy jestem Waszego zdania czy taka kosiarka sprawdziłaby się w Waszych ogrodach? Jak myślicie? Odciążyłaby Was w pracy? Warto jest inwestować w takie urządzenie? Zostawcie komentarz pod wpisem. Może trzeba przetestować to we własnym ogrodzie i ocenić?

6 Komentarze

 1. Myślę, że tego typu roboty bardziej sprawdzą się na działkach przeznaczonych głównie pod wyjazdy letnie niż przy regularnym dbaniu o ogród wokół domu. Też zastanawia mnie kwestia bezpieczeństwa zwierząt czy przypadkiem mój ciekawski czworonóg nie przypłaci swojej zabawy uszkodzoną łapą albo zepsuciem sprzętu, wszak robota uruchomię i idę wykonywać inne prace, niekoniecznie pamiętając non stop o koszącym się trawniku.

 2. mnie na pewno by się przydała jestem amazonką wiec moja sprawność jest ograniczona-gdyż nie
  mogę przeciążać ręki a tak przy zwykłej kosiarce jest ale niestety koszty zakupu przy mojej rencie są niewobrażalne – mogę tylko popatrzeć i podziwać takiego robota – pozdrawiam

 3. Czy posiada kosz na skoszoną trawę?
  Czy kosi segmentami (zaprogramowanymi) i czy np. nie wjedzie na rabatę i nie skosi nam kwiatów?
  Trochę jak odkurzacz rumba, pewnie znajdą się entuzjaści.
  Do miejskich ogródków jak najbardziej.
  My na Mazurach, od maja do początku października, dosłownie walczymy z trawą i chwastami, teren duży i trudny, musi być porządny traktor z kosiarką.
  Pozdrawiam serdecznie

 4. Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w google; odchudzanie przed i po by sasetka

 5. Ciekawa opcja z tą kosiarką, jeszcze takiej nie widziałam, ale najwidoczniej jest się nad czym zastanowić, a do pracy w ogrodzie jest przecież potrzebnych wiele różnych narzędzi.

Twój komentarz