Kwiaty przypominające zwierzęta, owady i ludzi

Różnorodność kształtów, form i kolorów flory potrafi na ludziach wywrzeć ogromne wrażenie! Uwielbiamy duże, kolorowe kwiaty i kształtne owoce…. Jeszcze lepiej jak są egzotyczne i i coś nam przypomina. Poniżej chcę Wam zaprezentować kwiaty, i owoce które kształtem przypominają ludzi, ich części ciała, zwierzęta i owady.

Zaczniemy od kwiatów podobnych do ludzi

Ten tropikalny niecierpek  (Impatiens zombensis) –  pochodzi z wysokogórskich regionów dookoła Zomba w Malawi. W naturalnych warunkach dorasta do metra wysokości i wytwarza purpurowe kwiaty z biało nakrapianymi gardzielami. Według mnie są to chłopcy, którzy powinni mieć do pary dziewczynkę, i dla tego….

Kwiaty przypominające zwierzęta, owady i ludzi
Niecierpek – Impatiens Zombensis

prezentuję małą tancerkę w sukieneczce, która chce nas przywiać szeroko rozłożonymi….ramionami. Dziewczynka do pary nazywa się Impatiens bequaertii – ten kto zna łacińską nazwę, od razu wie, że to jest niecierpek. Ten gatunek występuje w deszczowych lasach. Płatki białego lub bladoróżowego koloru są ułożone w taki sposób, że przypominają tancerkę. Niestety w naszych warunkach nie nadaje się do uprawy w ogrodzie;(.

Impatiens bequaertii
Impatiens bequaertii

Większe szanse przezimowania ma Storczyk kukawka (Orchis militaris L.) który dorasta do 45 cm wysokości. Rośnie niemal w całej europie na łąkach i otwartych polach. Pojedynczy kwiat przypomina mężczyznę ze śmiesznie rosnącym owłosieniem ciała;)). Jako ciekawostkę warto dodać, że średniowieczni zielarze zauważyli podobieństwo między podwójnymi bulwami tych pospolitych europejskich storczyków a genitaliami zwierząt. Stąd nazwa rodzajowa ORCHIS (pochodzi od greckiego słowa oznaczającego jądro).

Kwiaty przypominające zwierzęta, owady i ludzi
Orchis militaris

Psychotria elata – kwiat który chce Cię całować. Kusi swoimi czerwonymi, soczystymi, pełnymi lekko rozchylonymi ustami. Jest w tym coś erotycznego, sexownego, ale też wulgarnego. Właśnie dla tego nazywa się po angielsku „hooker lips” co znaczy ‘usta prostytutki’. Do rodzaju PSYCHOTRIA, zalicza się ponad 500 gatunków bylin, krzewów i drzew. Spomiędzy czerwonych warg, rozwiną się białe kwiaty, a później na ich miejscu zawiążą się fioletowe owoce. Wiele gatunków dostarcza substancje zbliżonej do tryptaminy, która ma działanie narkotyczne i lecznicze.

Kwiaty przypominające zwierzęta, owady i ludzi
Psychotria

Wyżlin większy – Antirrhinum majus jego piękne kwiaty podobają się wszystkim! Ale po przekwitnieniu wydaje się być bardziej makabryczny. Ich torebka nasienna często upodabnia się do czaszki…

wyzlin-wiekszy-antirrhinum-majus-2

Skoro jesteśmy przy czaszkach, to może jeszcze jedna roślina która nazywa się Aristolochia Salvadorensis. Do tego rodzaju należy ponad 500 gatunków roślin. Niektóre są silnie rosnącymi pnączami znoszącymi nasze zimy, wytwarzają także bardzo ciekawe liście – więcej TUTAJ.

aristolochia_salvadorensis_by_makromantis-d7t1thm

Orzech włoski – Juglans regia L. – wysokie drzewo wytwarzające wszystkim znane jadalne nibypestkowce, po ich rozłupaniu widać jadalną część kształtem podobną do mózgu. Dla Ciekawostki dodam, że liście, kora i łupina owoców zawiera substancję allelopatyczną – juglon, który uniemożliwia większości roślinom kiełkowanie i wzrost. Dla tego mało co rośnie pod ich koronami.

orzech włoski

Papryka chili o bardzo nietypowym kształcie. Kształt ten występuje u odmian czerwonych i żółtych.
Falliczny kształt najlepiej jest widoczny u rozwiniętej papryki. Z pewnością ich smak rozpali każdego, kto weźmie ją do ust;))).

1385624_665295820176735_1054098832_n

Ze świata roślin, przenosimy się do świata grzybów;) Aktualny temat jest głównie dla miłośników grzybobrania;) Przedstawiam Wam: Sromotnika bezwstydnego – Phallus impudicus. Mało estetyczny i nieprzyjemny grzyb. Estetycznie w skali od 1 do 10 daje mu 1;).

Sromotnik bezwstydny -Phallus impudicus
Sromotnik bezwstydny – Phallus impudicus

Lepiej już wygląda inny grzybek, do którego ma się ochotę szeptać – to Uszak bzowy – Auricularia auricula-judae. Uszak nazywany jest także uchem Judasza. Rozwija się na osłabionym lub martwym drewnie w lasach, zaroślach, parkach, ogrodach, przy drogach. Najczęściej spotykany jest na bzie czarnym, ale także na wielu innych gatunkach drzew liściastych. Grzyb ten jest rzadko zbierany. Jest za to wysoko ceniony w kuchni chińskiej i japońskiej. Należy do najpopularniejszych grzybów jadalnych i jest składnikiem wielu potraw. Jest prawie pozbawiony smaku, jednakże spożywany jest dla swego chrząstkowatego waloru kulinarnego.

foto. nagrzyby.pl
Uszak bzowy – Auricularia auricula-judae., foto. nagrzyby.pl

Ze świata roślin i grzybów które są podobne do ludzi i ich części ciała, przenosimy się do świata kwiatów które w wyrafinowany sposób upodobniły się do zwierząt.

Kwiaty podobne do zwierząt:

Kacza orchidea (Caleana major) – ten gatunek storczyka pochodzi z Australii. Kwiaty są niepozorne, ale po bliższym przyjrzeniu znajdziemy kształt podobny do latającej kaczki – dlatego niektórzy nazywają tę roślinę kaczką orchideą. Prawdopodobnie kwiaty dostosowały swój kształt do owadów zapylających ułatwiając im lądowanie na płatkach.

Caleana major
Caleana major

Innym storczykiem podobnym do ptaka jest Habenaria radiata . Nadaje się do uprawy gruntowej, choć zimę musi spędzić w chłodnym miejscu (0-10°C) Charakteryzuje się niezwykłymi kwiatami przypominającymi białą czaplę.

Habenaria radiata
Habenaria radiata

Niecierpek – Impatiens psittacina,  nazywany jest papuzim kwiatem. Gatunek ten rośnie w stanie dzikim w małym regionie północnej Tajlandii. Takie ptaki mogę mieć w swoim posiadaniu – z pewnością tak nie brudzą jak gołębie;) A skoro jesteśmy przy gołębiach, to nasz kolejny kwiat to….

parrot-flower-ekawat-chaowicharat
Niecierpek – Impatiens psittacina

Peristeria elata – fantastyczny storczyk, który kształtem przypomina gołębia. Ma w sobie dużo delikatności i szlachetności (nie to co nasze gołębie;). Niestety jest to gatunek zagrożony wyginięciem…Cieszmy więc swoje oczy;) Z delikatnej formy przechodzimy do trochę przerażającej…. już sama nazwa powoduje, że chcę chronić szyję przed ugryzieniem….

Peristeria elata

Dracula simia – Rodzaj epifitycznych storczyków, którego nazwa nawiązuje do kwiatów, które kształtem przypominają smoki. Kwiaty są bardzo charakterystyczny – 3 listki okwiatu zrośnięte przy podstawie. Najlepiej czują się w zwisających koszach, ponieważ mają zwisające kwiaty. Wymagają regularnego podlewania w ciągu całego roku, preferują stanowiska zacienione, z dobrą cyrkulacją powietrza. Rozmnażane przez podział. Więcej o uprawie storczyków TUTAJ.

1385871_665010076871976_550865854_n

„Czemu kwiaty upodobniają się do owadów? Dzięki temu podobieństwu efektywniej są zapylane przez inne owady”. Mistrzem tego jest najbrzydszy storczyk świata – TUTAJ

Kwiaty podobne do owadów 

Dwulistnik – Ophrys apiferaRodzaj Ophrys jest bulwiastym storczykiem i wytwarza kwiaty przypominające owady. Dzięki temu podobieństwu efektywniej są zapylane przez inne owady. Większość gatunków jest dość odporna na mróz. Jednak Polskich zim nie przetrwają. Dorasta do 20-45 cm wysokości. Kwiatostan składa się z 2-10 kwiatów.

Kwiaty przypominające zwierzęta, owady i ludzi
Dwulistnik – Ophrys apifera

Dwulistnik muszy – (Ophrys insectifera) storczyk ten dorasta do 40 cm. Kwitnie od maja do czerwca. Zapylana jest przez samce niektórych błonkówek, które zwabia budową swojego kwiatu imitującą samicę. Podczas pseudokopulacji z kwiatem tego storczyka dokonują one zapylenia. Jest to we florze Polski jedyny taki przypadek w rodzinie storczykowatych Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Kwiaty przypominające zwierzęta, owady i ludzi
Dwulistnik muszy – Ophrys insectifera L.

Anoectochilus L. – mały tropikalny storczyk. Uprawiany jest ze względu na piękne ciemnozielone i aksamitne liście. Małe białe kwiaty są interesujące ze względu na kształt. Przypominają ważkę,  albo skorpiona – sam nie wiem;))

anoectochroxburghi

Kwiaty przypominające zwierzęta, owady i ludzi

Mam nadzieję, że o żadnej ciekawej roślinie nie zapomniałem;) A może Wy macie jeszcze jakieś propozycje?

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

  1. Dobrý den, líbí se mi Impatiens bequaertii a Orchids militaris.
    Máte semínka, nebo kde se dají koupit rostlinky? Děkuji za odpověď.

Twój komentarz