lawenda – stanowisko, sadzenie, podlewanie, cięcie

Lawenda jest nieodłącznym elementem w tworzonych przeze mnie ogrodach. Sadzę ją na balkonach i tarasach klientów. Dają intensywny akcent kolorystyczny w czasie kwitnienia i bardzo przyjemny zapach. Nie każdy jednak umie sobie z nią poradzić i nie umie się nią opiekować. Tym razem dam Wam kilka wskazówek jak uprawiać lawendę, jak przycinać lawendę i jak pielęgnować lawendę.

lawenda

Lawenda w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Jak ją uprawiać? To najczęściej zadawane pytanie nowych włascicieli lawendy, którzy dali się uwieść jej zapachowi i urodzie kwiatów. Jej obecność z pewnością zapewni, że nasz ogród będzie odwiedzany przez motyle i pszczoły. Ma to o tyle duże znaczenie, że właśnie m.in dzięki tym owadom możemy jeść owoce i pozyskiwać nasiona cennych roślin. Na szczęście także i one mają swój Wielki Dzień Pszczół.

lawenda

Stanowisko dla lawendy

Bezwarunkowo wybieramy stanowisko w pełnym słońcu. Im więcej światła tym lawenda będzie lepiej kwitnąć i intensywniej pachnąć. To podstawowy warunek jaki powinniśmy spełnić decydując się na jej zakup.

Wybór roślin

Każdy doskonale wie, że podczas wyboru KAŻDEJ rośliny należy zwrócić uwagę na jej wygląd. Koniecznie sprawdź czy nie jest chora i zaatakowana przez szkodniki. Przeczytajcie więcej Jak wybierać rośliny. Decydując się na zakup roślin sugeruje Wam sięgnąć po lawendę wąskolistną (łac. Lavandula angustifolia). Najlepiej znosi nasze polskie zimy i wymaga przykrycia.

lawenda

Podłoże dla lawendy

Powinno być próchniczne, zasobne i koniecznie przepuszczalne! Z duża ilością wapna. W kwaśnym podłożu słabiej rośnie. Jeżeli mamy gliniaste podłoże, na dno koniecznie daj drenaż.

Lawenda

Sadzenie Lawendy

Lawendę sadzimy w odległości 30-40cm od siebie. Odległość uzalezniamy od wielkości zakupionch roślin, które sadzimy w ogrodzie.

Przycinanie lawendy

To chyba najważniejsza czynność przy uprawie lawendy. Młode rośliny skracamy o połowę w tym samym roku w którym ją sadzimy. Dzięki temu roślina się rozkrzewi. Brak odpowiedniego cięcia spowoduje, że roślina zacznie tracić zwarty pokrój.

Pierwsze cięcie marzec/kwiecień – po zimie obcinamy wszystkie połamane i uszkodzone pędy nadając roślinie kopulasty kształt. To zapewni rozkrzewianie się rośliny. Pędy możemy skracać nawet o połowę.

Cięcie po kwitnieniu – wycina się wszystkie uschnięte pędy kwiatostanowe z fragmentem pędów.

Rozmnażanie lawendy

Są dwa sposoby. Przez sadzonki i przez wysiew nasion. Jednak najłatwiejszym rozwiązaniem będzie kupno gotowych sadzonek.

lawenda

PODOBNE ARTYKUŁY

8 Komentarze

  1. Sporo uwagi wymaga lawenda, ale odwdzięcza się swoim niesamowitym wyglądem i kolorem. Roślina zdecydowanie warta uwagi w czasie projektowania ogrodu.

  2. Lawenda to moja ulubiona roślina! w ogrodzie odstrasza komary i mszyce, w sypialni odpręża, w kuchni leczy i na to wszystko pięknie pachnie i wygląda!

Twój komentarz