LIPIEC

Miesiąc lipiec musi przypiec i ostatki mąki wypiec

Mamy już lipiec. Wakacje w pełni, jest to czas wyjazdów, urlopów. Jednak w tym czasie musimy pamiętać o roślinach. Jeżeli nie mamy systemów nawadniających, możemy poprosić sąsiada o podlewanie, lub sięgnąć do kilku sztuczek, które pomogą naszym roślinom przetrwać nasz wyjazd.

Czas leci nieubłaganie. Minął maj, przeleciał czerwiec. Przekwitły magnolie, różaneczniki, lilaki i jaśminowce.

Przyszedł czas kwitnienia innych pięknych roślin, które będą cieszyć nasze oczy i nosy. Z najlepszej strony prezentują się pachnące róże, lilie, liliowce i lawendy.  Wśród krzewów fantastycznie prezentują się tawuły
i hortensje. Motyli krzew – budleja – wabi kolorowe motyle. Wśród innych kwitnących roślin warto zwrócić uwagę na rudbekie, kocimiętkę i jukę karolińską. Na drabinkach, podporach i ogrodzeniach kwitną także piękne pnącza, takie jak powojniki, wiciokrzewy i pnące odmiany róż, które wymagają naszej troski.

lawenda
Lawendowy zawrót głowy

Dla nas to czas relaksu związany z wakacjami, ale dla większości naszych roślin to czas intensywnego wzrostu i kwitnienia. W naszym ogrodzie, na balkonie i tarasie jest teraz dużo pracy. Naszej uwagi domagają się też rosnące w domu rośliny doniczkowe.

Lipcowe obowiązki są przede wszystkim związane z regularnym podlewaniem i nawożeniem. Dzięki tym zabiegom mamy niemal pewność, że nasze rośliny będą pięknie kwitnąć.  Należy pamiętać, aby regularnie usuwać usychające kwiatostany roślin balkonowych. Jeżeli wyjeżdżamy na urlop, warto powierzyć podlewanie zaufanej osobie.

W lipcu przycinamy krzewy liściaste. Jeżeli mamy to w swoich planach, zostawmy ten zabieg na pochmurny dzień. Dzięki temu rośliny szybciej się zregenerują a liście, które dotąd były schowane pod innymi, nie zostaną poparzone przez słonce.

Pamiętać powinniśmy także o usuwaniu przekwitniętych pędów lilaków, na których zawiązują się owoce, a w nich nasiona.

Lipiec to najwyższy czas na wykopanie cebul tulipanów, hiacyntów, szafirków, czy bulw krokusów. Oczyszczone i posegregowane przechowujemy w przewiewnym miejscu.

Jeśli jesteśmy posiadaczami łąki kwietnej lub rabaty z roślinami dziko rosnącymi, w tym miesiącu możemy dosiać  jeszcze nasiona roślin o krótkim okresie wegetacji, takich jak nagietki, stokrotki, aksamitki, kosmosy czy nasturcje. Im bujniejszy jest jej skład gatunkowy, tym więcej owadów będzie ją odwiedzać.

W lipcu warto też pomyśleć o wysianiu roślin dwuletnich, takich jak naparstnica, goździk brodaty, miesięcznica, niezapominajka czy malwa. Te gatunki w pierwszym roku uprawy wytwarzają jedynie rozetę liści, na której dopiero po przezimowaniu pojawiają się pędy kwiatostanowe.

Podsumowując:

W-OGRODZIE

w czasie suszy, regularnie podlewamy, najlepiej rano lub wieczorem

– dzielimy kłącza wszystkich rodzajów irysów i przesadzamy. Liście przycinamy o połowę

– regularne zwalczanie szkodników i chorób

Kluczyńska Grażyna
fot. Grażyna Kluczyńska
ROŚLINY DOMOWE

– regularnie podlewamy i nawozimy

– warto sprawdzić czy nie zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki

BALKONY I TARASY

– utrzymujemy stałą wilgotność podłoża w skrzyniach i donicach

– nawozimy jednoroczne rośliny nawozami dla roślin kwitnących

OCZKO WODNE

– uzupełnienie wody

– regularne usuwanie glonów

– dokarmiamy ryby

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

Twój komentarz