Miskant chiński: uprawa i pielęgnacja

Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie w ogrodach różnych gatunków traw ozdobnych. Jednym z nich jest miskant chiński. Duża plastyczność i spokój, jaki wprowadza do ogrodu, przekonuje zarówno prywatnych właścicieli, jak i projektantów oraz ogrodników do szerokiego stosowania go w przestrzeni miejskiej, w ogrodach, na balkonach i tarasach.
Miskant chiński: uprawa i pielęgnacja
Miskant chiński

Miskant chiński: uprawa i pielęgnacja. Spośród gatunków i odmian dostępnych w centrach ogrodniczych możemy wybrać takie, które nie będą uciążliwe w uprawie. Dzięki prostocie związanej z uprawą, trawy stały się popularne zarówno u prywatnych właścicieli posesji, jak i w zieleni miejskiej. Miskanty potrafią nadać ogrodowi niepowtarzalny nastrój. Dzięki zwiewnej formie wprowadzają lekkość w kompozycji. Ich różnorodność daje też możliwość wykonywania ciekawych aranżacji z roślinami kwitnącymi, takimi jak np. werbena patagońska, perowskia, jeżówka czy hortensja bukietowa.

Miskant chiński: uprawa i pielęgnacja
Miskant chiński i hortensja ogrodowa
Miskant chiński: uprawa i pielęgnacja

Miskanty dobrze rosną na glebie przepuszczalnej i lekko wilgotnej. Idealnym stanowiskiem będzie miejsce słoneczne. Ich zaletą jest dobre znoszenie suszy. Wiosną wymagają mocnego cięcia, które najlepiej przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Suche części obcinamy na wysokości około 5 cm. Po obcięciu spomiędzy nich zaczną wyrastać nowe liście. Miskanty nie potrzebują częstego nawożenia. Wystarczy, gdy wykonamy ten pierwszy zabieg podczas wiosennego cięcia roślin. Drugi jest wskazany na przełomie czerwca i lipca. Stosujcie do tego nawóz wieloskładnikowy – np. azofoskę. Po nawożeniu dokładnie podlejcie rośliny!

Miskant chiński: uprawa i pielęgnacja

Przesadzanie miskanta chińskiego

Odpowiednim terminem na przesadzenie miskanta jest wczesna wiosna. Ważne, aby tę czynność wykonać zanim zaczną wyrastać nowe, świeże pędy. Wykonujemy ją, używając szpadla. Wykopane karpy sadzi się we wcześniej przygotowanym i zaprawionym dole. Na koniec roślinę należy obficie podlać.

Miskant chiński: uprawa i pielęgnacja

Stanowisko dla miskanta chińskiego

Sadząc te rośliny pamiętajcie, że duże okazy mają znaczną szerokość i w związku z tym osuszają glebę w pobliżu. Dlatego zwracajcie uwagę, by rośliny sadzone wokół miały mniejsze wymagania siedliskowe. Miskant dobre komponuje się z takimi roślinami jak werbena patagońska, jeżówka purpurowa, zawilec japoński. Poza nimi zachęcam do sadzenia w sąsiedztwie rozchodników okazałych czy też floksów wiechowatych. Trawy pięknie prezentują się w donicach, na balkonach i tarasach.

Miskant chiński: uprawa i pielęgnacja

Odmiany miskanta chińskiego

Miscanthus x  giganteus – to odmiana dorastająca nawet do 4 metrów.  Świetnie nadaje się jako roślina soliterowa, ale także dobrze sprawdzi się w grupach, nadając tło dla innych mniejszych roślin.

Miscanthus oligostachyus – niska odmiana, dorastająca do około 70 cm. Polecana ze względu na wczesne kwitnienie.

Miscanthus sacchariflorus – wykorzystywany na szerokich rabatach ze względu na swoja ekspansywność. Dorasta do 2,5 metra. Wybarwia się późnym latem.

Miskant chiński: uprawa i pielęgnacja

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

  1. […] Jedna z popularniejszych trawy ozdobnych. Charakterystyczna ze względu na swoją ekspansywność oraz wzrost. Sadząc ją w ogrodzie, możemy liczyć na jej atut jakim jest przyjemny szelest i kołysanie się liści w wietrzne dni. Dodatkowego uroku miskantowi dodają pióropusze jakie będą wznosić się nad źdźbłami trawy. Więcej na temat wymagań i uprawy miskanta przeczytacie w artykule p.t. Miskant chiński uprawa i pielęgnacja. […]

  2. a dlaczego mój miskant nie kwitnie?. Co prawda był posadzony dopiero w tym roku, miałam jednak nadzieję, że
    zobaczę pióropusze. Poczekam do przyszłego roku,

Twój komentarz