Nowe zasady segregacji odpadów.

segregscja śmieci - nowe pojemniki
segregacja śmieci - nowe pojemniki

Nowe zasady segregacji odpadów czyli ustawa śmieciowa jest tylko kontynuacją ustawy z 2013 roku.  Na jej podstawie podmiotem odpowiedzialnym za ich wywóz stały się gminy. W praktyce oznaczało to, że my podatnicy produkujemy odpady, następnie segregujemy je skrupulatnie. Następnie płacimy za to, a gmina natomiast ma obowiązek odebrać je od nas za pośrednictwem firmy, która zajmie się ich utylizacją. Tak też się stało. Pomimo tego, że segregacja odpadów nie była obowiązkowa większość ludzi zdecydowała się na nią, aby obniżyć koszty opłat związanych z wywozem śmieci. Jednak jak wyglądało to w praktyce? Każdy chyba doskonale wie.

Nowe zasady segregacji odpadów – hit czy kit?

W praktyce segregacja odpadów wprowadziła wielki chaos z którym Polska borykała się przez kilka lat. W chwili gdy ludzie odrobinę przywykli do takiego stanu, została wprowadzona  nowelizacja ustawy. Tak o to od stycznia 2019 roku mamy obowiązkowy podział na pięć frakcji. W niektórych przypadkach nawet sześć, a nie jak do tej pory trzy. Tu kolejny raz zaczynają się schody.

Z pewnością kilka osób nie zgodzi się z tym co zostało napisane wyżej. Dlatego wyjaśniamy, że nowe zasady segregacji odpadów, które obowiązują od  stycznia 2019 roku, są stanem przejściowym.  Jeśli  gmina nie wprowadziła nowych zasad, to śmieci segregujemy po staremu. W miastach, jeśli w miejscu przeznaczonym na kontenery stoją tylko trzy podstawowe pojemniki też, sortujemy według starych zasad.

Pięć pojemników, pięć frakcji. Może jednak sześć?

Dotychczasowy sposób segregacji odpadów nauczył już większość z nas jak to robić prawidłowo. Nowe kontenery są właściwie tylko dodatkiem. Jednak postaramy się wyjaśnić jak robić to dobrze. Oraz rozwiać wątpliwości wszystkich, którzy nie do końca wierzą w taką idee. Nowe zasady segregacji odpadów wprowadzają następujące pojemniki na szkło, plastik, makulatura, metale, bio odpady i odpady zmieszane. Jakie to wydaje się proste. W praktyce jednak okazuje się, że wątpliwości jakie mamy przy segregacji są ogromne.

segregscja śmieci - nowe pojemniki
Nowe zasady segregacji odpadów

Pierwszy krok do nowej segregacji odpadów

Pierwszy krok do ochrony środowiska i prawidłowej segregacji odpadów, każdy z nas poczynił już w chwili podpisania odpowiedniej umowy na wywóz odpadów. Do tej pory mieliśmy możliwość podpisania jej na wybranych przez siebie warunkach. Można było segregować lub nie segregować śmieci. Rachunek za to uzależniony był oczywiście od sposobu jaki wybraliśmy. Docelowo, każdy jednak będzie zobowiązany do segregacji. Sposobem na obniżenie rachunku przez mieszkańców domów, może być posiadanie kompostu. Wedy nie produkujemy frakcji bio odpadów. Na terenie stolicy dokładne informacje można uzyskać na stronie http://www.mpo.com.pl lub http://www.czysta.um.warszawa.pl Na terenach wiejskich, należy wejść na stronę urzędu gminy, gdzie powinna być zamieszczona odpowiednia informacja.

Prawidłowa segregacja odpadów czyli krok drugi. Jaki kolor do czego pasuje.

Segregację należy rozpocząć już w domu. Jest to dość kłopotliwe z racji nie przystosowania naszych kuchni do tego rodzaju działań, ale czego nie robi się dla środowiska. W większości przypadków zsypy w blokach już zostały zamknięte lub zaraz zostaną. W związku z tym należy zlokalizować pojemniki na odpady. Musimy zapamiętać, że o nowym sposobie segregacji odpadów będą decydowały kolory naklejek i napisy na nich, a nie kolory pojemników.

Dopasuj odpady do koloru naklejki.

NAKLEJKA NIEBIESKA papier – czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony i pudełka kartonowe, zeszyty, papier biurowy, książki w miękkich okładkach, papier do pakowania prezentów. Nie wolno wrzucać tapet, worków po cemencie kartonów po sokach, papieru po maśle.

NAKLEJKA ŻÓŁTA metale i tworzywa sztuczne – puste opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku – tzw. tetrapaki, zgniecione puszki po napojach i żywności,

NAKLEJKA ZIELONA – szkło puste opakowania szklane, butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach, szkło opakowaniowe. UWAGA tu właśnie może pojawić się szósta frakcja, czyli dodatkowy pojemnik umożliwiający podział na szkło kolorowe i białe. W obu przypadkach pamiętać należy że szkło nie może być potłuczone.

NAKLEJKA BRĄZOWA – bio odpadki warzywne i owocowe, obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, suche liście kwiatów domowych, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych oraz zup i sosów na bazie mięsa.

NAKLEJKA CZARNA – zmieszane – resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe. Żwirek z kuwet dla zwierząt, tekstylia, fajans, potłuczone szkło, również stołowe, lustra. Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko to, czego nie udało się rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane.

Odpady inne niż pozostałe.

Odpady wielkogabarytowe – meble takie jak szafy , stelaże łózek, meble tapicerowane, krzesła. Meble mogą być rozłożone na części. Zbierane są w zależności od umowy co trzy miesiące lub pół roku. Jeśli umowa z odbiorcą odpadów mówi inaczej może być to też na zgłoszenie telefoniczne.

Odpady Zielone skoszona trawa, przycięte rozdrobnione gałęzie, suche liście, drobne gałązki, zwiędłe lub przekwitłe kwiaty. Nie wrzucamy tu popiołu, całych kawałków drewna ani odpadków kuchennych. Zbiórka tych odpadów następuje do specjalnie przeznaczonych worków które zbierane są od marca, aż do listopada.

segregacja śmieci
Nowe zasady segregacji odpadów

Ciekawostki o nowych zasadach segregacji odpadów.

W zasadzie wszystko wydaje się jasne, jednak zawsze są pewne wątpliwości, które postaramy się wyjaśnić dokładnie. Każdy zadaje sobie pytanie co z robić np. – z mokrymi ręcznikami papierowymi te wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Ponieważ mokre ręczniki papierowe spowoduje szybkie butwienie papieru, który nie będzie nadawał się do recyklingu.   – tłuszcz, kości odpady zwierzęce do odpadów zmieszanych, ponieważ są to produkty szybko psujące się i w okresie letnim mogą doprowadzić do rozwoju larw much, lub innej epidemii. – artykuły higieny osobistej w tym pieluchy, podpaski, patyczki do uszu, odpady zmieszane nie ulegają one biodegradacji kieliszki, szkło żaroodporne, lustra, rozbite naczynia do odpadów zmieszanych, ponieważ ich temperatura topnienia jest inna niż szkła opakowaniowego – żarówki, świetlówki, lampy oświetleniowe, baterie do żadnego z powyższych pojemników. takie odpady należy oddać do punktu zbiórki selektywnej tzw. PSZOK . Do punktu zbiórki selektywnej należy dostarczać zużyte baterie każdego rodzaju.

 Segregacja odpadów, jak Ty się na to zapatrujesz? Co myślisz na ten temat? Masz jakieś ciekawostki na ten temat? Podziel się z nami. Zapraszamy do dyskusji.

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. Segreguję – nawet do nowego systemu można się przyzwyczaić, chociaż na początku było trochę zamieszania. Od siebie dodam, że w niektórych supermarketach oprócz żarówek i baterii można pozbyć się też niewielkiej elektroniki, w bibliotekach (przynajmniej w moim mieście) są zbierane plastikowe zakrętki, a w aptekach zużyte leki. Zawsze zastanawiało mnie jedno, co zrobić z opakowaniami po lakierach do paznokci, dezodorantach czy lakierach do włosów? Kiedyś czytałam że nie należy ich wyrzucać do odpadów zmieszanych, ale w takim razie jak się ich pozbyć?

  2. Niestety brakuje nam doświadczenia i wiedzy w zakresie segregowania odpadów, ale nie tych typowych, jak kartony, opakowania plastikowe itp. Ja mam problem z opakowaniami, na których nie ma żadnego znaczka, czy nadają się do recyklingu, czy też nie, czyli mają znaczek kosza. Wtedy ok, wiem co robić, ale co z tymi opakowaniami, na których nie ma żadnej informacji. Poza tym są jeszcze takie rzeczy, jak wspomniane wyżej buteleczki po lakierach itp. A jeśli to mało, to proponuję rozbić stary termometr z rtęcią i zacząć szukać info , co z tym fantem zrobić. To dopiero jest problem.

Twój komentarz