Na niektórych świerkach można zaleźć zielone narośla, które wyglądają jak zielone szyszki – jest to największy szkodnik świerków. Ochojnik jest mszycą z rodziny ochojnikowatych.  Narośla rozwijają się w połowie pędów, i powodują że nowe pędy żółkną, zasychają i brązowieją. Po kilku latach świerk zasycha, i nie ma dla niego ratunku. Takie robactwo je atakuje – zobaczycie je TUTAJ

CO ZNAJDUJE SIĘ W TYCH NAROŚLACH?

w ich środku, znajdują jaja, z których rozwinęły się szkodniki, i wysysają soki z rośliny.

PicsArt_1408020811748
Ochojnik

JAK POWSTAJĄ NAROŚLA?

Mszyce wysysając soki wpuszczają do rośliny ślinę, co stymuluje rozwijanie się galasów. Żerowanie larw powoduje brunatnienie i zasychanie pędów. Na przełomie lipca i sierpnia wylatują z nich samice, które przelatują na modrzewie i składają na nich jaja. Opuszczone galasy wyglądają jak suche i zniekształcone szyszki.

Ochojnik świerkowiec
Ochojnik świerkowiec

ZWALCZANIE SZKODNIKA:

– wykonanie oprysku wczesną wiosną preparatami z dodatkiem oleju parafinowego Promanal 60 EC

– wycinamy wszystkie galasy które pojawiają się na pędach (maksymalnie do końca maja)

Ochojnik świerkowiec
Ochojnik świerkowiec

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie preparatów układowych (krążących po roślinie wraz z jej sokami) jak Confidor 200 SL (działa do 8 tygodni)

Cykl rozwojowy:

Owad posiadający skomplikowany, dwuletni cykl rozwojowy. Po przezimowaniu w woskowej osłonie na gałęzi świerka samica powoduje powstanie wyrośla, w którym składa 100-150 jaj. Larwy rozwijają się wewnątrz wyrośla. Po przepoczwarczeniu owady dojrzałe formy uskrzydlonej przenoszą się na modrzewie, na których składają po kilkadziesiąt niezapłodnionych jaj. Z jaj tych wylegają osobniki bezskrzydłe, które po przezimowaniu kontynuują żerowanie. Składają one jaja niezapłodnione, z których wylęga się piąte pokolenie płciowe złożone z owadów bezskrzydłych. Składa ono jaja zapłodnione, z których wylęgają się samice rozpoczynające cykl od nowa. Niekiedy cykl rozwojowy tych mszyc ulega uproszczeniu poprzez wyeliminowanie pokoleń żerujących na modrzewiu. Owady przechodzące skrócony cykl rozwojowy były dawniej traktowane jako odrębny gatunek.

Ochojnik świerkowiec
Ochojnik świerkowiec

 

Brak komentarzy

Twój komentarz