Ogród marzeń – czyli mój raj na ziemi według Małgorzaty Śliwakowskiej

Podczas przeglądania różnych stron w internecie i na rożnych forach w grupach tematycznych, natrafiam na zdjęcia Waszych ogrodów, balkonów i tarasów.

Miałem okazję pokazać Wam już Ogród pod lasem, Żurawkowe RODOS Igora, U Iwonki w ogródku. Swoimi kolekcjami roślin pochwalił się Paweł Kaźmierski który pokazał kolekcję irysów i pierwiosnków. Do tego grona dołącza dziś Małgorzata Śliwakowskawłaścicielka pięknego ogrodu, który za chwilę zobaczycie i dowiecie się kilku interesujących rzeczy o nim.

Ogród marzeń - czyli mój raj na ziemi według Małgorzaty Śliwakowskiej
Właścicielka ogrodu Małgorzata Śliwakowska

„Od kiedy sięgnę pamięcią – marzyłam o swoim Ogrodzie, o swoim zacisznym, zielonym a wręcz kolorowym zakątku, który pozwoliłby mnie i mojemu mężowi w pełni się zrelaksować po codziennym trudzie pracy zawodowej. Kiedy nadarzyła się wreszcie okazja, by stworzyć swój wymarzony Raj, miałam milion pomysłów na jego aranżację”.

Ogród marzeń - czyli mój raj na ziemi według Małgorzaty Śliwakowskiej
Dzbany i donice ogrodowe jako element dekoracji

„Dzisiaj mój ogród ma 8 lat i corocznie następowała jego metamorfoza. Co rok coś zmieniam, dodaję czy też upiększam już stworzone przeze mnie kolorowe zakątki i kompozycje”.

Rośliny zimozielone do ogrodu
Ceglany mur stał się ozdobnym elementem ogrodu

„W każdej zmianie, w każdym pomyśle, pomaga mi mąż, bez którego nie powstałyby pewne ozdoby ogrodowe takie jak: taras ze spawaną altanką, pergole, studnia ze skalniakiem z kamieni polnych, grilo-wędzarnia czy też lustro na ścianie w ogrodzie, które z różnych perspektyw w pewnym sensie powiększa ogród i dodaje tajemniczej atmosfery”.

Mała architektura krajobrazu
Ogród z miejscem do wypoczynku

„Ostatnio pracowaliśmy przy postawieniu muru ze starej cegły rozbiórkowej, który powstał w lipcu 2014 roku w końcowej części ogrodu. We wnęce okiennej i po jej bokach umieściłam białe surfinie w skrzynce jak i w wiszących donicach”.

Pielęgnacja ogrodów, zakładanie tarasów
Rośliny zimozielone nie tracą uroku jesienią i zimą

„Pod murem stanęła romantyczna biała ławeczka, która była moim pomysłem, natomiast skonstruowana została przez mojego męża. Musze podkreślić, że mur dodał romantyzmu i magii mojemu ogrodowi. Na jego tle wspaniale prezentuje się fontanna, nazwana przeze mnie Ogrodową Damą – „Kobieta z dzbanami”, o której marzyłam od kilku lat”.

Fontanna ogrodowa
Fontanna Ogrodowa

 

„W ogrodzie posadziłam rośliny zimozielone od iglaków po liściaste, jak również byliny wieloletnie, kwiaty cebulowe oraz sezonowe takie jak surfinie, gazanie, lobelię, pelargonie, wszystko po to, aby mój ogród nie stał się nigdy monotonny”.

7
Rośliny zimozielone dekoracyjne cały rok

„Za wszystkie prace ogrodowe, zielone aranżacje, sadzenie roślin, przycinanie iglaków w przeróżne kształty, opryski, koszenie trawnika, pielenie, układanie obrzeży, wycinanie darni, odpowiadam osobiście. Dla mnie nie jest to obowiązek lecz ogromna przyjemność”.

ścieżki ogrodowe
Ścieżka ogrodowa w ogrodzie wykonana z drewnianych stępli

„Moje pomysły nie znają granic, w moim Ogrodowym Raju wciąż przybywa nowych roślin, dzbanów, donic, koszy wiklinowych, które najczęściej odnajduję na giełdzie staroci, które następnie odnawiam i umieszczam w miejscach, które dzięki tym przedmiotom tworzą kolejną – odpowiednią atmosferę”.

kamień ogrodowy
Obrzeża rabat wykonane z kostki brukowej

„Kocham swój ogród, każdego dnia jest piękniejszy, kwiaty w nim kwitną od maja do późnej jesieni. Najbardziej dumna jestem z tego, że Mój Ogród powstał od podstaw, wyłącznie dzięki mojej i męża ciężkiej pracy”.

Zakładanie trawnika
Zadbany trawnik w ogrodzie
zakładanie ogrodów
Ogród miejscem wypoczynku
pnącza ogrodowe
przebarwiający się winobluszcz w sąsiedztwie fntanny

„A nieocenioną nagrodą jest dla mnie – usłyszeć od znajomych i Przyjaciół parę miłych słów, na temat Mojego Ogrodowego Raju”.

pielęgnacja ogrodów
Ogród jest dekoracyjny także jesienią i zimą

 

Kwitnące róże w ogrodzie
8
Zadbany i dobrze poprowadzony ogród
Obrzeża rabat wykonane z kamienia
19
Widok na ogród

Kilka słów ode mnie:

Ogród jest miejscem niekończącej się pracy. Jest żywym organizmem, który rośnie, rozwija się, kwitnie…ale też choruj. Ogród musi być pielęgnowany nieustająco aby uniknąć „zapuszczenia”. Ciągłe odchwaszczanie, podlewanie, walka z chorobami i szkodnikami… Na całe szczęście są pewne rozwiązania, które mogą nam skrócić czas pracy. Warto się zastanowić nad tymi rozwiązaniami.

Branża ogrodnicza dostarcza dziś wiele rozwiązań, które ułatwiają życie posiadaczom ogrodów i balkonów. Pozwalają one skrócić czas potrzebny na ich pielęgnację, by móc dłużej cieszyć się wypoczynkiem.Co nam zajmuje najwięcej czasu w ogrodzie? Z pewnością są to prace cykliczne, takie jak odchwaszczanie, nawożenie, podlewanie, koszenie trawników, zwalczanie chorób i szkodników. Tych prac nie jesteśmy w stanie wyeliminować w 100%, ale możemy je skrócić.Przy zakładaniu ogrodów możemy zastosować specjalne maty, które zapobiegają kiełkowaniu i wzrastaniu chwastów. Ich zaletą jest przepuszczanie potrzebnych naszym roślinom wody i powietrza. Na ubiegłorocznych targach GARDENIA 2013 złoty medal otrzymała samojezdna kosiarka, która dba o nasz trawnik bez naszego zaangażowania.Podlewanie ogrodu nie było jeszcze nigdy tak łatwe jak dziś. Taśmy nawadniające czy systemy zraszające, włączające się o określonej godzinie – wystarczy jedynie programator. Systemy te są sposobem na oszczędność naszego czasu, ale także zużywanej wody. Związane z tym koszty można zmniejszyć o kilkadziesiąt procent!W ofercie dostępne są także rozwiązania w postaci dodatków do podłoży, np. hydrożele posiadające umiejętność magazynowania wody i oddawania jej roślinom, gdy jej potrzebują. Są coraz częściej stosowane w zieleni miejskiej. Podobnym rozwiązaniem są donice z systemem samonawadniającym.W ofercie sklepów ogrodniczych dostępne są odmiany roślin odpornych na niektóre choroby. Gdy nie dysponujemy kawałkiem własnej ziemi, możemy mieć domowy ogródek z ziołami. Do tego służą m.in. donice z „kieszeniami”, w których możemy posadzić rośliny najczęściej wykorzystywane w kuchni – bazylię, oregano, pietruszkę, szczypiorek, kolendrę, tymianek.Producenci oferują także odmiany warzyw o niewielkiej wysokości, które zajmują mało miejsca. Jako ciekawostkę, warto przywołać odmianę ziemniako-pomidora, dostępnej pod nazwą handlową „TomTato” – jest to JEDNA roślina, z której można zebrać ziemniaki i pomidory!
Małgosiu, dziękuję, że zechciałaś się pochwalić swoim ogrodem! Jest on zachwycający! Życzę Ci wytrwałości w pracy, rozwijania swojej pasji, wdrażania kolejnych pomysłów. Ale przede wszystkim, tego, abyś czerpała przyjemność z tego co robisz. Mam nadzieję, że Twój ogród stanie się inspiracją także dla innych osób, które jeszcze nie mają pomysłu na swój „Zielony Raj”

 

PODOBNE ARTYKUŁY

7 Komentarze

 1. Takich ludzi jak Małgosia należy szanować, podziwiać i cenić. Zamiłowanie do ogrodu widać na każdym kroku, a jednocześnie wielką pracę jaka została wykonana. Wbrew pozorom Małgosia nie robi tego tylko dla siebie bo korzystają na tym zapewne Jej Goście, być może przechodnie, którzy to podziwiają zza płotu, sąsiedzi, a nawet my, którzy możemy takie rzeczy zdalnie oglądać. A niejednokrotnie czerpać z tego inspirację. Gratuluję, życzę samozaparcia w dalszej ciężkiej pracy ogrodowej oraz kolejnych sukcesów.

 2. niesamowitą Vena,pełna koloru i charakteru,precyzja wdzięku a najwięcej MIŁOŚCI
  do ogrodu,
  Miłości Właścicieli,,,
  pozdrawiam serdecznie

 3. Witaj Małgosiu
  Ja dopiero zaczynam tę przyjemność jaką jest tworzenie ogrodu.Twój przepiękny, bajeczny ogród będzie dla mnie iknspiracją.Twoje pomysły sa zbieżne z moimi.Życzę nadal przyjemności z pracy w ogrodzie,by tworzyć jeszcze większe cuda.Pozdrawiam

 4. Małgosiu z czego jest zrobiony stelaż serca na którym rośnie winobluszcz i jaki jest wysoki, ile posadziłaś sadzonek winobluszczu?

Twój komentarz