Ogród w szkle

Może być mały lub duży, długi lub krótki, może być i na zewnątrz i wewnątrz 😉 Ogród może być wszędzie! Nawet w szkle! Osobom, które mają mało miejsca w domu, polecam mini ogrody w szkle. Dzięki temu będziecie mieć zieleń w domu i to w postaci dość nieszablonowej 🙂
Ogród w szkle
Ogród w szkle
Ogród w szkle – miniaturowy ogród dla każdego

Świetnym sposobem na udekorowanie naszego mieszkania może być uprawa roślin w szklanym naczyniu. Taka uprawa nie jest czasochłonna i bez wątpienia poradzi sobie z nią każdy, a to za sprawą łatwości kompozycji i niewielkiej ilości potrzebnego materiału. Aby efekt końcowy dobrze się prezentował, warto zastosować ładne szkło, choćby takie jak to, którego autorką jest Aleksandra Kujawska, która reprezentowała Polskę na EXPO w Mediolanie na wystawie Stół Polski / Tavola Polacca.

ogród w szkle
Aleksandra Kujawska – Ogród w szkle
W czym sadzić?

Tutaj każdy ma pole do popisu. Takie kompozycje można tworzyć w szklanych, małych i dużych kulach, a także w słoikach i butelkach. W sytuacji, gdy posadzimy roślinę pnącą się ku górze, świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wyższego wazonu. Obecnie artyści i projektanci podnieśli kompozycje roślinne w szkle do rangi sztuki, co dobrze widać na zdjęciach. Podobnie jest z roślinami ciętymi – lepiej prezentują się w odpowiednich wazonach, choćby w takich, jakie zostały zastosowane w butiku Łukasza Jemioła, w którym zajmowałem się aranżacją zieleni – Eustoma w wazonach z serii OKO w salonie Łukasza Jemioła.

Ogród w szkle

Jakie rośliny należy wybrać?

Szklane naczynie stwarza specyficzne warunki uprawy, a więc rośliny też muszą być odpowiednie. Bardzo dobrze w tego typu uprawach sprawdzają się gatunki o małych wymaganiach uprawowych, a więc wszystkie sukulenty, takie jak haworsjaeszeweria, eonium,  grubosze, hatiora, żywe kamienie, opuncja, agawa Uważajcie, by nie przelać tych roślin!

Interesującymi i dobrze sprawdzającymi się gatunkami w uprawie w szkle będą miniaturowe odmiany storczyków. O tym, jak uprawiać storczyki przeczytacie w artykule Storczyk – jak uprawiać? Fantastycznie poradzi sobie charakterystyczna muchołówkakrotonbluszcz czy też skalnica rozłogowa czyli rośliny które mają większe wymagania co do wilgotności powietrza.

Aby zachować pożądany efekt wizualny, polecam Wam stosowanie naturalnego mchu, który w ostatnim czasie wyjątkowo przypadł mi do gustu.

ogród w szkle
Aleksandra Kujawska – Ogród w szkle
Uprawa roślin w szkle

Do założenia „ogrodu” oprócz naczynia będzie potrzebna nam niewielka ilość ziemi oraz żwiru. Dodatkowo, dolną warstwę możemy wzbogacić o hydrożel, dzięki któremu do rośliny będzie dostarczana odpowiednia ilość wody. W niektórych kompozycjach dobrze mogą sprawdzić się różnego koloru żwirki i granulaty. Dodając je do całości, pamiętajmy, aby dobrać ich odpowiednią kolorystykę, tak aby wszystko ze sobą współgrało. Po umieszczeniu roślin w podłożu podlejmy je niewielką ilością wody, tak aby w naczyniu nie było ani zbyt wilgotno, ani zbyt sucho.

ogród w szkle
Aleksandra Kujawska – Ogród w szkle

Całość uprawy możemy potraktować np. jako zamknięty ekosystem, gdzie wszystko będzie szczelnie zamknięte w naczyniu. W takiej sytuacji rośliny będą czerpać tlen i dwutlenek węgla, który zmagazynowany jest w szklanym pojemniku.

Innym rozwiązaniem może być sadzenie roślin w otwartym naczyniu. Warunki w nim będą takie same jak przy uprawie roślin doniczkowych. W tym przypadku zwracajmy uwagę na częstsze zraszanie, ponieważ możemy doprowadzić do przesuszenia.

ogród w szkle
Aleksandra Kujawska ogród w szkle

Powodzenia!

PODOBNE ARTYKUŁY

4 Komentarze

Twój komentarz