Pachnące pnącza ogrodowe – które pnącza ogrodowe najładniej pachną?

Zazwyczaj wybieramy szybko rosnące pnącza, zimozielone pnącza, pnącza ozdobne z kwiatów. Ale jest jeszcze jeden ważny czynnik wpływający na ich wybór w centrum ogrodniczym. Powinniśmy sięgać po pachnące pnącza ogrodowe, którym nie można się oprzeć.

Wisteria, glicynia i słodlin to nazwy pod którymi ukrywa się jedno z najpiękniej pachnących pnączy. W Polsce uprawiamy dwa gatunki Glicynia chińska (Wisteria sinensis) która kwitnie w maju a jej kwiatostany osiągają długość około 30cm i Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda), której kwiatostany osiągają długość nawet 70cm! Różne odmiany mają kwiaty koloru fioletowego, białego, niebieskiego i różowego.

pachnące pnącza ogrodowe

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)

To silnie rosnące pnącze wymaga mocnych podpór po których oba gatunki będą się owijać pędami.

Jak rozpoznać glicynię chińską od glicyni kwiecistej?

Glicynia chińska dorasta do około 6 metrów i owija się wokół przeszkody zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Glicynia kwiecista dorastająca do 10 metrów wysokości okręca się w przeciwną stronę . Zobaczcie co tekst o tunelach kwiatowych tworzonych z glicynii.

Najbardziej znane pachnące pnącza ogrodowe to także róże. Choć nie maja wąsów za pomocą których się wspinają, nie owija się pędami, używa kolcy, które wykorzystuje jak alpinista wspinający się po górach.  Pnące róże nadają uroku wejściowe do domów, ozdabiają ściany domów, pięknie prezentują się na pergolach ogrodowych. Szeroka liczba odmian w różnych kolorach umożliwia wybranie takiej, która spodoba się właścicielowi i będzie pasować  do naszego ogrodu.

Butchart Gardens rose tunnel - full blend 1 - 2 fb

tunel z pachnących pnączy ogrodowych

Pachnące pnącza ogrodowe, można spotkać także wśród Clematisów. Niezwykle popularne pnącza o wyjątkowo dużej dekoracyjności i bogatej palecie kolorów i kształtów.

pachnące pnącza ogrodowe
powojnik (clematis)’Sweet Summer Love’ PBR

Jest to polska odmiana z grupy flammula, totanicznych, o niedużych, ale bardzo licznych, pachnących migdałami, fioletowo-pururowych kwiatach. Wyhodowana przez Sz. Marczyńskiego została wprowadzona do sprzedaży w 2011 roku. Kwiaty tej odmiany osiągają wielkość maksymalnie 5cm. Kwitnie bardzo długo z przerwą. zaczyna kwitnienie od lipca do sierpnia i później od września do października. Poza dużą ilością kwiatów którą są jego ozdobą, Warto go sadzić ze względu na pachnące kwiaty.

Ta odmiana clematisa rośnie nawet do 4 metrów wysokości. warto je sadzić w miejscy nasłonecznionym gdzie najczęściej przebywamy ab  móc cieszyć się zapachem kwiatów. Należy zapewnić roślinie podpory po których pnącze będzie się wspinać. Jak ciąć pachnące pnącza ogrodowe? przycinamy w marcu lub kwietniu na wysokości 50 cm nad ziemią.

Powodzenia w uprawie pnączy!

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

  1. We wpisie zabrakło cudnie pachnących wiciokrzewów. Chociażby Wiciokrzew pomorski ‚Serotina’, który przepięknie i bardzo intensywnie pachnie a dodatkowo ślicznie kwitnie na ciemnopurpurowo-żółto 🙂

Twój komentarz