Paprocie do ogrodu

U roślin poza kwiatami dużą rolę odgrywa także kształt i barwa liści. Często to one nadają atutu roślinie i mogą wywierać na nas ogromne wrażenie. Bez wątpienia do grupy roślin, których ważnym elementem są liście, można zaliczyć paprocie.
Paprocie do ogrodu
Paprocie do ogrodu
Paprocie do ogrodu

Paprocie do ogrodu. Naturalnym miejscem występowania paproci są lasy. To miejsca zaciszne, gdzie ilość promieni słonecznych jest niewielka, a gleba ma odczyn kwaśny. Takie warunki są idealnym miejsce dla paproci. Dzięki swojej różnorodności w ulistnieniu cieszą się one także dużym powodzeniem u właścicieli ogrodów i działek leśnych.

Paprocie odznaczają się zarówno ciekawym kształtem, jak i odcieniami. Nic dziwnego, że coraz częściej wykorzystujemy ten gatunek w naszych ogrodach. Na rynku możemy znaleźć odmiany zimozielone, ale i takie, które są atrakcyjne tylko w sezonie.

Większość paproci preferuje stanowiska cieniste i półcieniste. Zwróćmy uwagę, aby podłoże był odpowiednio dostosowane. Musimy przygotować im warunki zbliżone do tych, panujących w leśnych zakątkach. Rośliny te preferują glebę spulchnioną o odczynie kwaśnym. Nie zapomnijmy o zapewnieniu im odpowiedniego nawodnienia. Paprocie, tak jak w warunkach naturalnych, powinny rosnąć na glebie umiarkowanie wilgotnej.

W celu utrzymania wilgoci w glebie zastosujmy ściółkę z kory sosnowej. Opadające z roślin uschnięte liście pozostawmy, bo dzięki nim stworzymy dodatkową warstwę próchnicy.

1. Zanokcica (Asplenium)

Nieduża paproć (10 – 15 cm), rosnąca w formie kępy. Jest jedną z niewielu paproci, które preferują podłoże wapienne. Zanokcice naturalnie występują w wąskich przestrzeniach, dlatego stosujmy je między szczelinami na murkach skalnych, bądź też w miejscach bardziej zacienionych. Składają się z długich, niepodzielnych liści
w kolorze jasnozielonym.

Paprocie do ogrodu
2. Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris)

Za sprawą dużej wysokości i ekspansywności jest często uprawianym gatunkiem paproci w naszych ogrodach. Dorasta do 1,5 metra wysokości i 1 metra szerokości. Najlepiej będzie rósł na glebie próchnicznej. Jego atutem jest duża tolerancja na stanowisko słoneczne. Sadząc go pamiętajmy, żeby przygotować mu więcej miejsca, aby mógł spokojnie się rozrastać.

Paprocie do ogrodu

3. Narecznica samcza (Dryopteris filix-mas)

Gatunek nadający się na miejsca cieniste i półcieniste. Idealnym podłożem dla niego będzie gleba próchnicza o odczynie kwaśnym. Tak jak u większości paproci, ta również powinna mieć lekko wilgotną ziemię. Jest wysoką rośliną, dorastającą do 1,5 metra. Ze względu na swój duży rozmiar sadźmy ją jako pojedynczą roślinę na rabatach, najlepiej w zakątkach.

Paprocie do ogrodu

4. Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium)

Języcznik dorasta do 60 cm wysokości. Posiada pojedyncze, błyszczące, duże i szerokie liście. Każdy z liści ma pofalowaną blaszkę, co dla tej rośliny jest również bardzo charakterystyczne. Bardzo dobrze rośnie w miejscach cienistych, na podłożu wilgotnym i przepuszczalnym. Możemy śmiało sadzić je pod drzewami, na zacienionych murkach i rabatach.

Paprocie do ogrodu
5. Paproć zwyczajna (Polypodium vulgare)

Zimozielony i mrozoodporny gatunek paproci. Dorasta do 40 – 50 cm wysokości. Sadźmy ją w wilgotnej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie o odczynie kwaśnym. Paproć zwyczajna ma interesujące pojedyncze liście, każdy z nich odrobinę różni się od poprzedniego. Nadaje się na obsadzenia pod drzewami, a także na cieniste rabaty.

Paprocie do ogrodu

Tworząc zakątki z paproci pamiętajmy, aby zachować piętrowy układ. Takie gatunki, jak pióropusznik strusi czy narecznica samcza, sadźmy z tyłu, tak aby nie przysłoniły reszty roślin. Paprocie wykorzystujmy w miejscach cienistych, pod drzewami, a także w okolicach oczek wodnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tworzenie rabat tylko z różnych gatunków paproci, ale spróbujmy też komponować je z innymi roślinami, które będą się dobrze czuły w takich warunkach. Do nasadzeń z paprociami pasować będą znane i często sadzone funkie i rododendrony.

Zobaczcie jak zaaranżować leśną działkę.

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

Twój komentarz