Pielęgnacja paproci w domu

W naturze paprocie rosną w poszyciu lasów, gdzie panuje największa wilgotność i dociera mniejsza ilość światła. Mimo legend o kwiecie paproci, ona NIGDY nie zakwitnie, ponieważ należy do grupy roślin, które wytwarzają zarodniki (brązowe kropki na spodzie liści).
Pielęgnacja paproci w domu
Paprocie domowe

Pielęgnacja paproci w domu Pielęgnacja paproci nie musi być trudna. Sam przez wiele lat opiekowałem się paprocią swojego taty, który opowiadał, że gdy ktoś w domu choruje, to paprocie chorują razem z właścicielem. Coś w tym było 😉 Ale dopiero po latach uświadomiłem sobie, dlaczego tak się działo. To banalnie proste: kiedy człowiek leży w łóżku, to nie podlewa roślin i to z tego powodu reagują one schnięciem liści 😉

W naszych domach jest wiele odmian nefrolepisu o liściach rosnących do góry, zwisających, listkach pojedynczych i pierzastych. Paprocie w czasach epoki wiktoriańskiej były główną ozdobą korytarzy i salonów. I tu ciekawostka: liście niektórych niektórych odmian mogą dorastać nawet do dwóch metrów!

Pielęgnacja paproci w domu – stanowisko

Musimy zapewnić jej miejsce, do którego dociera rozproszone światło. Z doświadczenia mogę stwierdzić, że lepiej rośnie w miejscu widnym. Radzi sobie także w półcieniu i cieniu. Nie stawiajmy jej przy włączonych grzejnikach czy w kuchni, narażając ją na tłuste opary – mam tu na myśli kuchnie przemysłowe, w których gotuje się na dużą skalę na tłuszczach. Znam ludzi, którzy trzymają paprocie w domowej kuchni i rosną w niej jak SZALONE. Możliwe, że wynika to z większej wilgotności powietrza, jaka powstaje podczas gotowania.

Najtrudniejszym okresem dla paproci w mieszkaniu i biurze jest sezon jesienno-zimowy. Włączane grzejniki i klimatyzacja mocno osuszają powietrze. Aby paproć poradziła sobie w tym czasie, musi mieć zapewnioną niższą temperaturę. Wtedy będzie w stanie znieść chwilowy spadek wilgotności powietrza.

Pielęgnacja paproci w domu – podlewanie

W okresie wiosenno-letnim (od marca do września) zapewniamy regularne podlewanie. Czynność ta zapewni zdrowy wygląd rośliny. Ziemia musi być stale wilgotna. Przesuszenie jej spowoduje, że liście zaczną schnąć. Do podłoża można dodawać hydrożel magazynujący wodę.

 Pielęgnacja paproci w domu – nawożenie

Aby paprocie ładnie rosły, należy im pomóc, stosując odpowiednie nawożenie.

Osobiście stosuję nawożenie dolistnie. Taki sposób nawożenia zapewni roślinie ciemnozielony kolor i zwiększy wilgotność powietrza. Należy pamiętać, że jest to sposób uzupełniający. Tradycyjny sposób nawożenia doglebowego dla roślin ozdobnych z liści powinien być głównym. Nawożenie doglebowe wykonujemy co 2-3-tygodnie w okresie od kwietnia do października. Zbyt duże dawki nawozu podczas podlewania mogą sprawić, że roślina zacznie chorować z powodu zasolenia ziemi.

Pielęgnacja paproci w domu – przesadzanie

Wczesną wiosną możemy rozpocząć przesadzanie, ale powinniśmy robić to tylko wtedy, gdy jest to już konieczne. Paproci służą donice przyciasne. W przypadku wyrastających wąsów (rozłogów) obwiąż nimi bryłę korzeniową i posadź roślinę razem z nimi do nowej donicy. Wyrosną z nich nowe rośliny, zagęszczając paproć od dołu.

Ziemia do sadzenia paproci musi być bogata w próchnicę i mieć kwaśny odczyn – w sklepie dostaniesz specjalną glebę, przeznaczoną dla tych roślin. Na dno doniczki wsyp drenaż z keramzytu, dzięki czemu roślina po nadmiernym podlaniu nie będzie stać w wodzie.

Pielęgnacja paproci w domu – rozmnażanie

Jeżeli jedna paproć to dla nas za mało, możemy spróbować ją rozmnożyć. Przy przesadzaniu dużej rośliny możemy podzielić ją za pomocą ostrego noża. Dzieli się na połowę lub na ćwiartki i każdą część sadzi w innej doniczce. Dzięki tej metodzie będziemy mieć kilka mniejszych roślin. Po takim zabiegu rozmnażania roślina będzie to odchorowywać i na pewno zgubi trochę liści. Ale nie trać cierpliwości i daj jej czas na powrót do kondycji.

Pielęgnacja paproci w domu – temperatura

Jaka temperatura służy paproci w naszym mieszkaniu i w biurze? Wiosną do 24ºC. Zimą, w czasie spoczynku, postarajmy się jej zapewnić 10-15ºC – tak, wiem, jest to trudne 😉

Zastosowanie paproci

Paproć może zostać wykorzystana do wystroju mieszkań w koszach roślinnych, jako roślina wisząca, wolnostojąca w kwietnikach, do ogrodów zimowych, do obsadzenia „zielonych ścian”. Na wiosnę można ją wystawiać do ogrodu w zacienione miejsce, gdzie bardzo ładnie zregeneruje się po okresie spoczynku. Dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin, lubiących wysoką wilgotność powietrza.

Bywa, że czasem PAPROĆ CHORUJE:

Liście są blade, lekko żółte, ale nie opadają – zacznij nawożenie rośliny i przesadź ją do nowej ziemi i doniczki;

– Listki paprocbrązowieją i opadają – za sucho! Zwiększ ilość wody podczas podlewania. Czasem lepiej podlewać mniejszymi ilościami, ale częściej. Zacznij zraszać roślinę przegotowaną wodą;

– Liście żółkną, opadają – za dużo podlewasz roślinę. Zmniejsz ilość wody, po 30 minutach wylewaj ją z podstawki. Pamiętaj, aby na dnie doniczki znalazł się drenaż;

– Na spodzie liści pojawiają się brązowe, wypukłe, regularnie rozłożone kropki – SPOKOJNIE! To zarodniki, za pomocą których roślina rozmnaża się. Nie zeskrobuj ich i nie obcinaj liści.

WSKAZÓWKI:

– nie stawiaj paproci nad grzejnikiem. Przy suchym powietrzu zacznie gubić liście i szybko straci swój ładny wygląd;

– stawiaj doniczkę na podstawkach, wypełnionych wilgotnym keramzytem;

– zraszaj paproć – podziękuje Ci swoim wyglądem;

– zapewniaj dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, w którym rośnie paproć.

O tym, jakimi paprociami możecie udekorować swoje mieszkania i biura, dowiecie się z artykułu p.t. „Popularne paprocie domowe”

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz