Mieszkańcy długo musieli czekać na moment, gdy Plac Powstańców Warszawy przestanie straszyć i stanie się piękną wizytówką Warszawy, pełniąc przy tym rolę kolejnych zielonych płuc miasta. Czy pamiętacie formę wyjściową, wykonaną w ramach estetyzacji tego miejsca? Zostały wtedy ustawione kolorowe donice. Chcąc zdążyć przed okrągłą rocznicą Powstania Warszawskiego, ratusz zdecydował się na wykonanie jedynie kosmetycznego zabiegu, polegającego na postawieniu 120 kolorowych donic (23 czerwonych, 24 pomarańczowych, 24 niebieskich i 49 białych).
Plac Powstańców Warszawy
Plac Powstańców Warszawy

Plac Powstańców Warszawy odmienił w tym roku swoje oblicze – na całe szczęście, bo unikałem tego miejsca tak bardzo, jak tylko się dało. Już od samego chodzenia tam narastała we mnie złość na źle zainwestowane pieniądze i prowizorkę, do jakiej ratusz dopuścił. Dziś jednak mogę zaklaskać i powiedzieć: Brawo! Dobra robota! Oby tak dalej! W lipcu wybrałem się na inspekcję postępów prac na Placu i z przyjemnością stwierdziłem zmianę na lepsze. Poniżej zobaczcie, co zastałem, i porównajcie ze zdjęciem powyżej 😉

Plac Powstańców Warszawy  – stan na 13 lipca 2017

Plac Powstańców Warszawy

Na początku młode sadzonki bylin i traw nie robiły wrażenia. Duże przestrzenie i przerwy pomiędzy roślinami nie sprawiały wrażenia, że mogą urosnąć 😉 Jednak każdy ogrodnik i osoba zajmująca się zielenią doskonale zdaje sobie sprawę, że to tylko kwestia czasu, aż rośliny urosną.  Popatrzcie proszę, jak Plac wyglądał jeszcze w lipcu.

Plac Powstańców Warszawy

Plac Powstańców Warszawy – stan na 4 października 2017

Część bylin przekwitła, rośliny urosły i wypełniły wolne przestrzenie. Plac wraz z nadejściem jesieni zmienia swój wygląd – nabiera jesiennego charakteru. Zaczynają kwitnąć marcinki, trawy, krwiściąg. Kolory zaczynają powoli znikać, jednak nie przestaje być pięknie i na tym polega urok tego miejsca, że wygląd roślin zmienia się przez cały czas i nie przestaje być ładnie!

Plac Powstańców Warszawy

Teraz na Placu przybyło zieleni – drzew, krzewów, kwiatów.

– Takiego placu chcieli mieszkańcy: miejsca gdzie można odpocząć, znaleźć chwilę wytchnienia – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Realizacja projektu była poprzedzona konsultacjami społecznymi. Ich uczestnicy przychylili się do pomysłu, by oprócz łąki kwietnej na Placu Powstańców Warszawy pojawiły się również drzewa.

Plac Powstańców Warszawy

Na Placu Powstańców Warszawy pojawiły się także dodatkowe atrakcje: uliczne instrumenty muzyczne (bębny, dzwony, piszczałki). Specjalnie nagrałem próbkę swoich talentów muzycznych – zanim uruchomicie filmik, lepiej wyłączcie dźwięk 😉

Bardzo się cieszę, że ta inwestycja powstała w centrum miasta – w miejscu, gdzie co roku odbywa się jedna z najważniejszych uroczystości dla Warszawy: Godzina W. Z pewnością właśnie na Placu Powstańców Warszawy będę stać i oddawać hołd wszystkim poległym. Pamiętamy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

Twój komentarz