Porządki w ogrodzie.

Zapraszam wszystkich do zobaczenia, krótkiego filmu, który powstał we współpracy z firmą VERTO

https://www.facebook.com/pg/VERTOTOOLS/videos/?ref=page_internal

CO TO JEST WERTYKULACJA I NA CZYM POLEGA.

Zabieg wertykulacji trawnika, jest bardzo istotnym elementem wiosennych porządków w ogrodzie. Bardzo często pomijany jest przez początkujących ogrodników i właścicieli trawników. Jednak warto poświecić mu chwilę, ponieważ sprawi to, że nasz trawnik będzie piękny i zielony przez cały czas. Zabieg wertykulacji polega na nacięciu darni specjalistycznym urządzeniem tzw. wertykulatorem. Dzięki temu trawnik się rozkrzewia i zagęszcza. Zabieg ten polega także na usunięciu obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu pozostałego po okresie zimowym. Korzystanie z urządzeń elektrycznych czy też spalinowych ułatwia pracę ponieważ takie urządzenia posiadają kosze zbierające wyprodukowane odpadki zielone. Dzięki temu nie trzeba już wygrabiać dodatkowo trawnika, a zebrany materiał organiczny z powodzeniem możemy wykorzystać do stworzenia kompostownika.

CO ZAPEWNIA WERTYKULACJA?

Zapewnia trawie lepszy dostęp wody, światła i tlenu Pozwala także usunąć filc, mech oraz resztki uschniętych części murawy. Wertykulację przeprowadza się raz, maksymalnie dwa razy w roku tj. na początku sezonu ogrodniczego najczęściej po pierwszym koszeniu i w połowie września. PAMIĘTAJ! Trawnik po wertykulacji będzie źle wyglądać, jednak po takim zabiegu powinien się szybko zregenerować. Po wertykulacji, zrób dosiewki z odpowiedniej mieszanki traw. Wertykulacja, to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wczesną wiosną.

CIĘCIE ROŚLIN

Jest to niezwykle istotny zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie. Porządki w ogrodzie nie mogą obyć się bez cięcia. Poprawia on nie tylko wygląd, ale i kondycję naszych roślin. Po zimie, ale i także na bieżąco należy wycinać uschnięte części roślin, przekwitłe kwiatostany, obumarłe gałęzie drzew i krzewów. Cięcie pozwala roślinom na odmłodzenie, sprzyja regeneracji rośliny i poprawia jej wygląd. Pozwala też na nadanie odpowiedniego kształtu przycinanej roślinie.

ZASADY CIĘCIA ROŚLIN

Istnieje kilka zasad prawidłowego cięcia roślin. Należy się ich trzymać, aby cięcie nie zaszkodziło naszym krzewom, drzewom i kwiatom. Źle wykonane może wprowadzić różnego rodzaju patogeny w miejsce cięcia rośliny i spowodować różne groźne choroby. Dlatego staraj się cięcie przeprowadzać w odpowiedni sposób.

  • wykonuj cięcie w suche, bezdeszczowe dni, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
  • Cięcie wykonuj jak najbliżej pnia, aby nie wystawały szpecące kikuty roślin.
  • stosuj ostre narzędzia do cięcia, a w przypadku dużych powierzchni cięcia, możesz zastosować maść ogrodniczą.
  • pamiętaj o odkażaniu narzędzi w miarę potrzeby. Unikniesz przenoszenia chorób wirusowych i bakteryjnych
  • pocięte gałęzie możesz rozdrobnić i wykorzystać do zrobienia kompostu.
cięcie roślin

DMUCHAWA

Dmuchawa to niezwykle przydatne urządzenie w ogrodzie. Znacznie ułatwia pracę. Pomaga szybko pozbyć się z ogrodu niechcianych uschniętych liści, które utknęły w różnych zakamarkach. Piachu z podjazdu czy tarasu, który został po zimie. Warto ułatwiać sobie pracę. Pamiętaj, aby podczas używania dmuchawy, używać okularów  ochronnych.  Pod wpływem silnego podmuchu, coś może wpaść w oko. Nieczystości najlepiej jest zdmuchnąć w jedno miejsce, z którego łatwo będzie je zebrać.

Podwiązywanie roślin.

Podwiązywanie roślin to tradycyjny element prac ogrodniczych. Podwiązujemy róże pnące, bluszcze, powoje. Dzięki temu ułatwiamy roślinom pięcie się po podporach, siatkach czy ścianach. Rośliny o szerokim pokroju też należy podwiązać, aby uchronić je przed połamaniem w okresie bujnego kwitnienia. Pamiętaj, aby używając drutu ogrodniczego, nie związywać mocno roślin, w przeciwny razie drut może wrosnąć w pędy powiększające swój obwód Drutu można używać późną jesienią do związywania iglaków o pokroju kolumnowym. Zabezpieczysz wtedy roślinę przed przełamywaniem i zniekształceniem pod ciężarem śniegu

Drut idealnie wkomponowuje się w zieleń liści. Można go użyć do podwiązywania pędów wszystkich roślin w ogrodzie.

Przycinanie jałowca na drzewko bonsai w ogrodzie

MYJKA CIŚNIENIOWA

Myjka ciśnieniowa to kolejne z urządzeń ułatwiających nam życie. Dzięki wytwarzanemu ciśnieniu wody wspaniale nadaje się do mycia tarasów, podjazdów, schodów. Zarówno tych betonowych jak i z kostki czy płytek. W przypadku tarasów drewnianych moc ciśnienia należy zmniejszyć gdyż może ona uszkodzić powierzchnię drewna. Myjka pomoże także w utrzymaniu czystości koszy na odpady, a nawet elewacji. Nie należy też kierować ciśnienia w kierunki roślin, bo może ono uszkodzić liście i kwiaty.

Używając detergentów nie spłukuj brudu na rabaty.

Inne zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie:

Wśród wyżej wymienionych narzędzi ogrodniczych wspomagających naszą pracę, znajduje się też kilka obowiązków ogrodniczych, które należy wykonać własnymi rękoma. Należą do nich: odchwaszczanie, zdejmowanie zimowych osłon,  rozpoczęcie nawożenia, uruchomienie systemu nawadniającego, wyrzucenie starej ziemi z donic, uzupełnienie kory na rabatach, dosiewanie nowej trawy po wertykulacji, oczyszczenie donic na tarasach i balkonach, usunięcie uschniętych i chorych roślin

Zawsze należy pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP, rękawice ochronne, okulary, buty chroniące stopy, długie spodnie i koszule z długim rękawem chroniące przed skaleczeniami czy podrażnieniami skóry.

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

Twój komentarz