Przebarwienia na liściach magnolii – oznaki braku żelaza na liściach magnolii

Dostałem wiadomość od jednej z czytelniczek z pytaniem: kwitnąca magnolia z przebarwieniami na liściach: „W moim ogrodzie rośnie magnolia, której liście dziwnie się przebarwiają….Sąsiadka ma taką samą, ale liście ma ciemno zielone. Czy to już jesień? Czy może jest chora?”
Przebarwienia na liściach magnolii – oznaki braku żelaza na liściach magnolii

Przebarwienia na liściach magnolii są objawami choroby fizjologicznej. Wywołana została brakiem jednego z makroelementów – żelaza (Fe).

Kiedy widzę te objawy na pierisach, różanecznikach, magnoliach czy hortensjach lubiących kwaśne podłoże, mogę z niemal 100% pewnością stwierdzić, że pH gleby jest nieodpowiednie – przy zasadowym pH roślina nie może pobrać tego składnika z gleby lub w podłożu wystąpił jego deficyt.

Łatwo zauważyć jasnozielone lub żółte przebarwienia między ciemnymi nerwami liścia. Jest to tzw. chloroza. W krytycznym niedoborze żelaza powstają także brązowe plamy, które zasychają i oszpecają liście.

Najczęściej zauważymy takie objawy na roślinach, które lubią kwaśne podłoże (pH ok. 5,5)

oznaki braku żelaza na liściach magnolii

Przebarwienia na liściach magnolii - oznaki braku żelaza na liściach magnolii

Przebarwienia na liściach magnolii – JAK TEMU ZARADZIĆ?

– sadząc roślinę, dosypujemy torfu do dołu

– ściółkujemy rośliny korą sosnową

Przebarwienia na liściach magnolii - oznaki braku żelaza na liściach magnolii

ROŚLINY W POJEMNIKACH

– dobieramy nawozy zawierające żelazo oraz azot w formie amonowej

– po zauważeniu objawów wykonujemy oprysk roślin roztworem nawozu chelatowego – dodajemy wtedy 2 gramy na 1 litr wody. Przebarwienia powinny zniknąć po niecałych 2 tygodniach. Nawozy chelatowe niestety są dość drogie, bo mogą kosztować nawet do 100 zł za kilogram. (rozwiązanie dla posiadaczy dużych ogrodów i dużej ilości roślin)

– można opryskać także rośliny tańszym florowitem

ROŚLINY ROSNĄCE W OGRODZIE

– nie wapnujemy gleby!!!

– zakwaszamy podłoże siarką zakupioną w sklepie ogrodniczym (siarczan żelaza) lub innym preparatem do zakwaszania podłoża

 

Powodzenia!

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

Twój komentarz