Przycinanie jałowca na drzewko bonsai

Jeszcze niedawno wraz z firmą VERTO, opowiadaliśmy o przycinaniu roślin. Chciałbym wam powiedzieć, że nie ma powodów do strachu gdy dokonujemy tych czynności. Rośliny mają ogromne zdolności regeneracyjne i szybko odtwarzają odcięte części. W weekend majowy zaszaleliśmy! Było bardzo ostro. Takiego radykalnego cięcia w swojej karierze ogrodniczej już dawno nie robiłem! Przycinanie gigantycznego jałowca na drzewko bonsai to było nie lada wyzwanie.

Przycinanie jałowca na drzewko bonsai

Pod nożyce, sekatory i piłę poszedł 14-letni jałowiec. Nigdy nikt z nim nic nie robił. Nie był on nigdy ani przycinany, ani oczyszczany od środka. Stanowił jednak element czarnej dziury w ogrodzie. To znaczy, że jeżeli dziecku grającemu na podwórku piłka wpadła w środek, to już nigdy nie ujrzała światła dziennego 😉 . Po wycięciu części gałęzi udało się nawet odnaleźć ich kilka. Co stało się z resztą np. lotkami od babingtona na zawsze już pozostanie tajemnicą jałowca 😉

Cięcie czas zacząć.

Pracę przy przycinaniu jałowca na drzewko bonsai rozpoczęliśmy w dwójkę i zajęło nam to ponad sześć godzin. Więc wyobraźcie sobie ile pracy było przed nami. Pierwszym najistotniejszym etapem było zapewnienie sobie dojścia do wnętrza rośliny. Dzięki temu mieliśmy miejsce na obejrzenie jej od środka i wybrania pędów, które zostaną i będą stanowić główną dekoracje. Wszystkie pozostałe krzyżujące się lub uschnięte gałęzie zostały wycięte. Decyzje musiały być bardzo przemyślane, aby nie zaszkodzić roślinie. Generalnie przycinanie tak dużych egzemplarzy powinno odbywać się stopniowo i powinno być rozłożone w czasie. Jednak my tego czasu nie mieliśmy. Byliśmy ograniczeni dwoma dniami pracy i życzeniem klientki.

Przycinanie jałowca na drzewko bonsai w ogrodzie

Kilka przydatnych informacji o jałowcu.

Warto wspomnieć że, jałowce są niezwykle odpornym i silnymi roślinami. Świetnie radzą sobie na ubogich i suchych glebach, praktycznie nie są atakowane przez żadnych choroby i szkodniki. Jałowiec jest także, całkowicie mrozoodporny. Jeśli jałowiec jest uprawiany w donicach na balkonie czy tarasie, należy pamiętać, że zimą jest wskazane podlewanie, kiedy temperatura jest powyżej zera.

Jaki jest cel cięcia jałowca na drzewko bonsai?

Celem przycinania jest uformowanie krzewu jałowca na drzewko bonsai. Osoby, które odwiedzają centra ogrodnicze wiedzą, że koszt takiego egzemplarza zaczyna się przynajmniej od 6000 zł. Zaletą formowania krzewów jest możliwość uzyskania oryginalnego kształtu u jednej konkretnej rośliny wyróżniającej się w ogrodzie na tle innych roślin. Jałowiec przycięty na drzewko bonsai dał poczucie przestrzeni w ogrodzie. Dodatkowo, aby uzyskać efekt lekkości kompozycji i zniwelować poczucie pustego terenu, który został po wycięciu dolnych gałęzi, zaproponowaliśmy, aby miejsce pod jałowcem podsadzić ozdobnymi trawami takimi jak rozplenica lub chanoechloa. W związku z tym wkoło rośliny zostało ułożone obrzeże, które współgra z całą resztą ogrodu.
Ze względu na otwarty teren i panujące niższe temperatury warto jest pomyśleć o doborze odpowiednich roślin, które poradzą sobie w trudniejszych warunkach.

Przycinanie jałowca na drzewko bonsai w ogrodzie

Jak dbać o jałowca przyciętego na drzewko bonsai.

Cięcie jałowca było niezwykle trudne, nie tylko z powodu rozmiaru rośliny. Chociaż 3,5 metra wysokości i około 4,5 metra obwodu stanowiło nie lada wyzwanie. Jak już było wspomniane roślina nigdy nie była przycinana, ani czyszczona. Należało dokonać nie tylko cięć sanitarnych, ale i pielęgnacyjnych…. Aby uzyskać idealny efekt pięknych gęstych poduch znajdujących się na końcach pędów potrzeba będzie poczekać około roku do dwóch lat. Wydaje się to niesamowicie długo, jednak wszyscy ogrodnicy wiedzą, jak czas w ogrodzie szybko upływa. Niezbędne też będzie dokonywanie regularnego cięcia. Bez niego efekt drzewka bonsai zostanie szybko zmarnowany. Na gałęziach w tempie ekspresowym zaczną odrastać młode gałązki, szpecące wyprowadzone drzewko.

Higiena i bezpieczeństwo pracy.

Bezwzględnie należy pamiętać, aby do takiego mocnego cięcia używać dobrej jakości narzędzi, które posiadają bardzo ostre ostrza. Cięcia muszą być gładkie i nie mogą być poszarpane. Zmiesza to możliwość wniknięcia rożnego rodzaju patogenów do tkanki roślinnej. Warto zaopatrzyć się w sekatory o długich ramionach dzięki temu przynajmniej częściowo unikniemy pokłucia przez igły, ale i zużyjemy tez mniej energii potrzebnej do takiej pracy. Na koniec przycinania warto jest opryskać całą roślinę fungicydem, który będzie chronić przycinaną roślinę przed wdawaniem się chorób grzybowych. Wskazane jest podsypanie jałowca nawozem do iglaków. Wspomoże to roślinę w szybszej regeneracji przyciętych gałęzi i poprawi jej ogólną kondycje. W przypadku gdy nie będziemy obsadzać jałowca żadnymi roślinami, warto podsypać drzewo korą, co zapobiega przesuszaniu podłoża.

RADA OGRODNIKA odnośnie pracy przy jałowcu

Decydując się na przycinanie jałowca pamiętaj, aby założyć grube rękawice, bluzę z długimi rękawami i najlepiej z kapturem oraz długie spodnie. Jeśli roślina jest bardzo duża jak w naszym przypadku, co sprawia że część pracy należy wykonać na kolanach trzeba pomyśleć o nakolannikach. Dzięki temu wszystkiemu unikniesz ostrych i kłujących igieł pod bluzką, wbitych w kolana i dłonie. Uschnięte igły jałowca są niezwykle ostre i mogą doprowadzić Cię do szału!!


PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. Super pomysł, jałowiec wygląda od razu jak egzotyczna roślina. Mam w swoim ogrodzie kilka podobnych sporych jałowców i w tym sezonie będę musiał zadziałać z nimi podobnie. Te 6h pracy mnie tylko trochę zniechęca, ale ja nie muszę się spinać w jeden czy dwa dni 😉

Twój komentarz