Rośliny do cienia – jak je dobierać i czym się kierować?

To częste pytanie zadawane przez nowych właścicieli leśnych ogrodów, cienistych balkonów i tarasów, którzy nie wiedzą jakie rośliny najlepiej nadają się do cienia.

W tym poście postaram się dać Wam kilka rad jak je dobierać. Na wstępie muszę zaznaczyć, że wszystkie rośliny jakie Wam zaprezentuję są cienioznośne. ZAWSZE będą lepiej rosnąć, kiedy światła będzie więcej (ale nie bezpośredniego). Jasne stanowiska spowoduje, że rośłiny będą miały ładniej wybarwione liście, uwydatnione wzory, poprawi się także pokrój samej rośliny. Jednak doskonale dają sobie radę przy deficycie światła.

1
Rośliny do cienia

Choć cieniste ogrody mogą nam się kojarzyć z brakiem kolorów i kwiatów, nie musi tak być! Jest to kwestia umiejętnego dobrania roślin. Centra ogrodnicze obecnie oferują cała paletę odmian. Możemy przebierać w bylinach i krzewach. Do wyboru mamy rośliny do cienia o dużych i małych liściach, na których są widoczne wzory, faktury. O pokroju wyprostowanym i płożącym. które łaczą w sobie ozdobę liści i kwiatów. Zajnim przejdziemy do listy roślin,  Kilka moich rad:

  1. Sadź rośliny w większych grupach tworząc duże plamy kolorystyczne. Niech rosną po kilka, kilkanaście sztuk w grupie. Jeżeli posadzimy je pojedynczo, mogą zniknąć w gąszczu innych roślin.
  2. Dobieraj rośliny różniące się wielkością i pokrojem aby dodać dynamiki rabatom
  3. Wykorzystuj rośliny zimozielone, które nie stracą liści na zimę
  4. Staraj się unikać zbyt dużej ilości roślin o bordowych liściach – sprawią, że miejsce stanie się jeszcze ciemniejsze.
  5. Wprowadź małą architekturę o odważnym kolorze np. czerwoną ławkę, dekoracyjne donice na rabatach, lub elementy rozjaśniające np.. lustrzane kule lampki solarne.
  6. Zastosuj rośliny o żółtych liściach – w cienistych miejscach zzielenieją (nie z zazdrości) ale nadal będą jasnym akcentem.
Rośliny do cienia z grupy bylin

Mogę z pełną odpowiedzialnością polecić żurawki – przekonajcie się sami jak ogród może być atrakcyjny, w którym głównym motywem są żurawki. Więcej TUTAJ.

żurawka rośliny do cienia
Rośliny do cienia – żurawka

Możecie także przebierać w różnych odmianach Hosty, której liście osiągają wielkość od 5cm do 50cm  i większych! Liście koloru zielonego, żółtego, srebrnego, szarego z licznymi wzorami. Bogactwo odmian! Poradzą sobie w cienistym ogrodzie. Pamiętajcie, Hosta traci liście na zimę zostawiając puste miejsce na rabatach.

rośliny do cienia
Rośliny do cienia – hosta

Polecam także orliki, leśne konwalie, żurawki w różnych odmianach, barwinki, parzydło leśne, paprocie ( wietlica samicza, narecznica) serduszka wspaniałe, tawułki, bergenie, brunera, barwinek, runianka, języczka, kokorycz, hosty, jasnota plamista, kopytniki, przylaszczki, liliowce. W tym roku, zakładałem leśny ogród o którym pisałem TUTAJ.

Rośliny do cienia z grupy krzewów
rododendron
Różnaczenik – Rhododendron

Optymalnie będzie, jeżeli wybierzemy krzewy, które są zimozielone, takie jak zimozielone rododendrony (obrywanie kwiatów rododenrona), mahonie, jałowce, thuje. Wybierajmy także krzewy, które ładnie przebarwiają się jesienią i tu pięknie będzie prezentować się trzmielina oskrzydlona. Do rozjaśniania ciemniejszych miejsc sięgnijcie po pęchęrznice z żółtymi liśćmi. Dla dzieci atrakcją będzie Jagoda kamczacka, borówka.

Powodzenia!

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. Dobór odpowiednich krzewów w zacienionych miejscach pozwala poprawić aspekt wizualnych przestrzeni, w których większość innych roślin nie chce rosnąć.

Twój komentarz